8/7-8/10/2019

ACA Sprint National Championships

Lake Lanier Olympic Park
Gainesville, GA USA

Results

1: 7:30 AM [8/7] - Men Bantam K1 1000m (MB-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Haynes)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 4:31.933
+0.0
4:31.933
2 IWYC (Carlson)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 4:33.552
+0.0
4:33.552
3 CASC (Nandakumar)
Cascade Canoe & Kayak Team
1 4:33.663
+0.0
4:33.663
4 WCC (Ferreira)
Washington Canoe Club
3 4:52.583
+0.0
4:52.583
5 IWYC (Spear)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 6:02.711
+0.0
6:02.711
6 IWYC (Lambert)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 6:10.213
+0.0
6:10.213
7 GHCK (Peterson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 6:15.212
+0.0
6:15.212

2: 7:37 AM [8/7] - Men Bantam K1 1000m (MB-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Oakley)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 4:51.133
+0.0
4:51.133
2 GHCK (Erickson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 5:17.417
+0.0
5:17.417
3 OKCRS (Sorocco)
Oklahoma City Riversport
3 5:17.749
+0.0
5:17.749
4 BHAM (McCoy)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
7 5:34.718
+0.0
5:34.718
5 GHCK (Kitching)
Gig Harbor Canoe & Kayak
1 5:36.494
+0.0
5:36.494
6 GHCK (Wilkinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 5:56.330
+0.0
5:56.330
7 IWYC (Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 6:18.899
+0.0
6:18.899

3: 7:44 AM [8/7] - Men Bantam K1 1000m (MB-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Erukulapati)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 4:43.338
+0.0
4:43.338
2 BHAM (McGiverin)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
2 4:50.149
+0.0
4:50.149
3 BHAM (Odegaard)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
3 4:57.954
+0.0
4:57.954
4 GHCK (Laird)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 6:06.841
+0.0
6:06.841
5 IWYC (Spear)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 6:09.190
+0.0
6:09.190
6 SFCKC (Garay)  DNS 
South Florida Canoe Kayak Club
1 +0.0

4: 7:51 AM [8/7] - Women Bantam K1 1000m (WB-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Scoggins A)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
5 4:58.816
+0.0
4:58.816
2 GHCK (Libner)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 5:07.013
+0.0
5:07.013
3 GHCK (Ohr)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 5:16.305
+0.0
5:16.305
4 GHCK (Gill)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 5:35.625
+0.0
5:35.625
5 GHCK (St.Yves)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 5:41.484
+0.0
5:41.484
6 IWYC (Gonsalves)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 5:47.188
+0.0
5:47.188
7 IWYC (Iinuma)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 5:51.094
+0.0
5:51.094

5: 7:58 AM [8/7] - Women Bantam K1 1000m (WB-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Grattan)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 4:57.442
+0.0
4:57.442
2 OKCRS (Liles)
Oklahoma City Riversport
7 5:06.832
+0.0
5:06.832
3 OKCRS (Moody)
Oklahoma City Riversport
2 5:09.168
+0.0
5:09.168
4 BHAM (Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
3 5:18.636
+0.0
5:18.636
5 IWYC (Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 5:29.494
+0.0
5:29.494
6 SFCKC (Gunderson)
South Florida Canoe Kayak Club
8 5:34.562
+0.0
5:34.562
7 IWYC (Sybounmy)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 5:35.128
+0.0
5:35.128
8 GHCK (Weigelt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 5:55.846
+0.0
5:55.846

6: 8:05 AM [8/7] - Women Bantam K1 1000m (WB-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (McFeeters)
Oklahoma City Riversport
7 5:25.113
+0.0
5:25.113
2 GHCK (Guajardo)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 5:28.851
+0.0
5:28.851
3 GHCK (Clark)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 5:34.259
+0.0
5:34.259
4 WCC (Smith)
Washington Canoe Club
9 5:36.333
+0.0
5:36.333
5 SCKC (Tsong)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 5:41.193
+0.0
5:41.193
6 OKCRS (Guthrie)
Oklahoma City Riversport
2 5:56.827
+0.0
5:56.827
7 SFCKC (Mazurkiewicz)
South Florida Canoe Kayak Club
8 6:11.454
+0.0
6:11.454
8 IWYC (Whitcomb)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 8:00.668
+0.0
8:00.668

7: 8:12 AM [8/7] - Men Junior K1 1000m (MJR-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Cook)
Oklahoma City Riversport
3 4:07.857
+0.0
4:07.857
2 OKCRS (McMullen)
Oklahoma City Riversport
8 4:11.545
+0.0
4:11.545
3 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 4:16.912
+0.0
4:16.912
4 LCKC (Deppe)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 4:18.384
+0.0
4:18.384
5 GHCK (Vasquez)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 4:28.747
+0.0
4:28.747
6 SCKC (Jennings)
Seattle Canoe and Kayak Club
7 4:29.549
+0.0
4:29.549
7 LCKC (Adelberg)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 4:41.022
+0.0
4:41.022

8: 8:19 AM [8/7] - Men Junior K1 1000m (MJR-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Wurts)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 4:10.377
+0.0
4:10.377
2 LCKC (Peck)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 4:11.041
+0.0
4:11.041
3 GHCK (Bevin)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 4:16.665
+0.0
4:16.665
4 RTR (Anacleto-Black)
River Town Racers
6 4:22.290
+0.0
4:22.290
5 LCKC (Hickerson)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 4:24.120
+0.0
4:24.120
6 SDCKT (Eash)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 4:33.393
+0.0
4:33.393
7 SDCKT (Ruiz)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 4:35.567
+0.0
4:35.567

9: 8:26 AM [8/7] - Men Junior K1 1000m (MJR-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Ecker)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
2 3:54.870
+0.0
3:54.870
2 RTR (Caddell)
River Town Racers
3 3:55.536
+0.0
3:55.536
3 SCKC (Zikan)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 4:06.547
+0.0
4:06.547
4 GHCK (Plymale)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 4:16.862
+0.0
4:16.862
5 SCKC (Small)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 4:29.337
+0.0
4:29.337
6 SDCKT (Armano)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 4:43.548
+0.0
4:43.548
7 LCKC (Hutton)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 5:07.417
+0.0
5:07.417

10: 8:46 AM [8/7] - Men Bantam K2 1000m (MB-K2-1000)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Haynes)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 4:33.711
+0.0
4:33.711
2 BHAM (Odegaard)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 4:37.944
+0.0
4:37.944
3 GHCK (Kitching)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 5:27.481
+0.0
5:27.481
4 LCKC (Wooters)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 5:30.133
+0.0
5:30.133
5 OVERH (Wyett)
Overholser Kayak Club
5 5:38.750
+0.0
5:38.750
6 IWYC (Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 6:32.523
+0.0
6:32.523
7 GHCK (Partner)  SCRATCH 
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 +0.0

11: 8:53 AM [8/7] - Men Bantam K2 1000m (MB-K2-1000)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Carlson)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 4:40.276
+0.0
4:40.276
2 SFCKC (Garay)
South Florida Canoe Kayak Club
6 5:04.447
+0.0
5:04.447
3 OKCRS (Soroccoo)
Oklahoma City Riversport
4 5:09.021
+0.0
5:09.021
4 GHCK (Peterson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 5:45.080
+0.0
5:45.080
5 IWYC (Spear)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 5:49.619
+0.0
5:49.619
6 LCKC (May)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 6:10.600
+0.0
6:10.600

12: 9:00 AM [8/7] - Women Junior K1 1000m (WJR-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 LPKST (Noskoff)
Lake Padden Kayak Sprint Team
6 4:41.511
+0.0
4:41.511
2 GHCK (Martinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 5:02.997
+0.0
5:02.997
3 IWYC (Kusaka)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 5:07.039
+0.0
5:07.039
4 LCKC (Bowmar)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 5:08.659
+0.0
5:08.659
5 LCKC (Hayes)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 5:27.190
+0.0
5:27.190
6 TCP (McGrory)  SCRATCH 
Twin Cities Paddlesports
5 +0.0
7 IWYC (Wilding)  SCRATCH 
Ikaika Waikiki Yacht Club
8 +0.0

13: 9:07 AM [8/7] - Women Junior K1 1000m (WJR-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Wolgamot)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 4:32.330
+0.0
4:32.330
2 TCP (Nelson)
Twin Cities Paddlesports
2 4:48.234
+0.0
4:48.234
3 BHAM (McCoy)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
7 4:50.306
+0.0
4:50.306
4 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 4:53.791
+0.0
4:53.791
5 SDCKT (Creek)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 5:27.471
+0.0
5:27.471
6 LCKC (Doss)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 5:52.317
+0.0
5:52.317
7 UNAF (Valentine)
Unaffiliated (USA)
3 5:58.078
+0.0
5:58.078

14: 9:14 AM [8/7] - Men Juvenile K1 1000m (MJU-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 RTR (Majumdar)
River Town Racers
1 4:11.173
+0.0
4:11.173
2 RTR (Alva)
River Town Racers
7 4:12.974
+0.0
4:12.974
3 IWYC (Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 4:13.255
+0.0
4:13.255
4 GHCK (Boeholt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 4:16.490
+0.0
4:16.490
5 RTR (Taylor)
River Town Racers
8 4:27.326
+0.0
4:27.326
6 OKCRS (Malone)
Oklahoma City Riversport
6 4:33.268
+0.0
4:33.268
7 SCKC (Nopp)
Seattle Canoe and Kayak Club
3 4:59.621
+0.0
4:59.621
8 GHCK (Dalumpines)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 5:00.904
+0.0
5:00.904
9 GHCK (Larsen)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 5:17.724
+0.0
5:17.724

15: 9:21 AM [8/7] - Men Juvenile K1 1000m (MJU-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Pitts)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 4:28.169
+0.0
4:28.169
2 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 4:30.899
+0.0
4:30.899
3 IWYC (Bortnowsky)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 4:32.957
+0.0
4:32.957
4 GHCK (Kusche)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 4:47.390
+0.0
4:47.390
5 RTR (Leon)
River Town Racers
9 4:53.794
+0.0
4:53.794
6 SFCKC (Anderson)
South Florida Canoe Kayak Club
5 5:43.705
+0.0
5:43.705
7 LCKC (Easterday)  EXCL 
Lanier Canoe & Kayak Club
2 6:33.765
+0.0
6:33.765
8 IWYC (Jones)  SCRATCH 
Ikaika Waikiki Yacht Club
8 +0.0

16: 9:28 AM [8/7] - Men Juvenile K1 1000m (MJU-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 CASC (Bodine)
Cascade Canoe & Kayak Team
4 3:59.513
+0.0
3:59.513
2 SCKC (Schenk)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 4:13.818
+0.0
4:13.818
3 LCKC (Boyd)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 4:14.731
+0.0
4:14.731
4 LCKC (Klukaszewski)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 4:36.919
+0.0
4:36.919
5 GHCK (Meek)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 4:45.899
+0.0
4:45.899
6 SFCKC (Mack)
South Florida Canoe Kayak Club
2 5:07.958
+0.0
5:07.958
7 GHCK (Harkabus)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 5:13.606
+0.0
5:13.606
8 IWYC (Kamaka)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 5:26.885
+0.0
5:26.885

17: 9:35 AM [8/7] - Men Bantam K1 1000m (MB-K1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Erukulapati)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 4:38.878
+0.0
4:38.878
2 LCKC (Haynes)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 4:40.599
+0.0
4:40.599
3 CASC (Nandakumar)
Cascade Canoe & Kayak Team
3 4:48.926
+0.0
4:48.926
4 IWYC (Carlson)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 4:54.537
+0.0
4:54.537
5 LCKC (Oakley)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 4:56.696
+0.0
4:56.696
6 WCC (Ferreira)
Washington Canoe Club
9 4:58.547
+0.0
4:58.547
7 BHAM (McGiverin)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
2 5:03.133
+0.0
5:03.133
8 BHAM (Odegaard)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
8 5:13.379
+0.0
5:13.379
9 GHCK (Erickson)  SCRATCH 
Gig Harbor Canoe & Kayak
1 +0.0

18: 9:42 AM [8/7] - Men Senior C1 1000m (MSR-C1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 4:28.159
+0.0
4:28.159
2 GHCK (Kasperbauer)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 4:52.465
+0.0
4:52.465
3 GHCK (Paffile)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 5:02.144
+0.0
5:02.144
4 LCKC (Deppe)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 5:44.026
+0.0
5:44.026

19: 9:49 AM [8/7] - Women Juvenile C4 1000m (WJU-C4-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Annika Harper)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 4:37.471
+0.0
4:37.471
2 GHCK (Emma Albrecht)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 4:42.063
+0.0
4:42.063
3 LCKC (Allison Martin)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 7:04.968
+0.0
7:04.968

20: 9:56 AM [8/7] - Men Juvenile C2 1000m (MJU-C2-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Benjamin Blanck)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 4:52.842
+0.0
4:52.842
2 LCKC (Jacob Dickson)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 5:01.410
+0.0
5:01.410
3 GHCK (Cole Palmer)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 5:02.838
+0.0
5:02.838
4 WCC (Alister Leith)
Washington Canoe Club
3 6:04.510
+0.0
6:04.510
5 LCKC (Caleb Collins)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 9:20.777
+0.0
9:20.777

21: 10:03 AM [8/7] - Women Bantam K1 1000m (WB-K1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Scoggins A)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 5:08.244
+0.0
5:08.244
2 GHCK (Libner)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 5:12.028
+0.0
5:12.028
3 LCKC (Grattan)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 5:15.826
+0.0
5:15.826
4 OKCRS (Moody)
Oklahoma City Riversport
8 5:24.282
+0.0
5:24.282
5 OKCRS (Liles)
Oklahoma City Riversport
3 5:26.442
+0.0
5:26.442
6 GHCK (Ohr)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 5:38.808
+0.0
5:38.808
7 BHAM (Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
1 5:42.006
+0.0
5:42.006
8 OKCRS (McFeeters)
Oklahoma City Riversport
6 5:47.928
+0.0
5:47.928
9 GHCK (Guajardo)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 5:58.922
+0.0
5:58.922

22: 10:10 AM [8/7] - Women Senior C1 1000m (WSR-C1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Sampson)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 5:31.707
+0.0
5:31.707
2 CASC (Gaetano)
Cascade Canoe & Kayak Team
6 5:35.715
+0.0
5:35.715
3 LCKC (Martin)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 5:42.617
+0.0
5:42.617
4 WCC (Armstrong)
Washington Canoe Club
7 5:43.275
+0.0
5:43.275

23: 10:17 AM [8/7] - Women Senior K4 1000m (WSR-K4-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Samantha Barlow)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 3:53.584
+0.0
3:53.584
2 WCC (Lisa Ramm)
Washington Canoe Club
4 4:20.038
+0.0
4:20.038
3 SDCKT (Courtney Stow)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 4:26.582
+0.0
4:26.582
4 LCKC (Anne Blanchard)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 4:31.209
+0.0
4:31.209

24: 10:24 AM [8/7] - Men Junior C4 1000m (MJR-C4-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Camden Sexton)
Oklahoma City Riversport
5 4:35.282
+0.0
4:35.282
2 LCKC (Kevin Rochester)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 4:50.770
+0.0
4:50.770

25: 10:31 AM [8/7] - Men K1 Master B 1000m (MM-K1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 UNAF (Massow)
Unaffiliated (USA)
3 4:47.610
+0.0
4:47.610
2 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 5:13.815
+0.0
5:13.815
3 LCKC (Dichiacchio)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 5:14.789
+0.0
5:14.789
4 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 5:50.593
+0.0
5:50.593
5 OKCRS (Liles)
Oklahoma City Riversport
1 5:54.620
+0.0
5:54.620
6 CASC (Thanaraiselvam)
Cascade Canoe & Kayak Team
10 6:05.352
+0.0
6:05.352
7 GHCK (boeholt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 6:23.991
+0.0
6:23.991
8 SDCKT (Creek)  DNS 
San Diego Canoe and Kayak Team
4 +0.0
9 SCKC (de Palma)  SCRATCH 
Seattle Canoe and Kayak Club
2 +0.0
10 GHCK (blanck)  SCRATCH 
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 +0.0

26: 10:38 AM [8/7] - Men Bantam C1 1000m (MB-C1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (hester)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 5:44.596
+0.0
5:44.596
2 GHCK (huston)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 6:29.023
+0.0
6:29.023
3 LCKC (Hicks)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 6:29.093
+0.0
6:29.093
4 GHCK (peterson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 7:04.515
+0.0
7:04.515
5 WCC (More)
Washington Canoe Club
8 7:42.225
+0.0
7:42.225
6 LCKC (Daniel)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 7:44.719
+0.0
7:44.719
7 GHCK (adamson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 8:15.611
+0.0
8:15.611

27: 10:45 AM [8/7] - Men Senior K2 1000m (MSR-K2-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Miles Cross-Whiter)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 3:39.391
+0.0
3:39.391
2 LCKC (Zsolt Szadovszki)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 3:43.193
+0.0
3:43.193
3 LCKC (Owen Farley-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 3:47.301
+0.0
3:47.301
4 SDCKT (Nathaniel Errez)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 3:53.029
+0.0
3:53.029
5 SDCKT (Timothy Burdiak)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 3:54.013
+0.0
3:54.013
6 IWYC (Nick Whitcomb)
Ikaika Waikiki Yacht Club
9 4:03.451
+0.0
4:03.451
7 SDCKT (Ryan Miller)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 4:06.115
+0.0
4:06.115
8 SCKC (John de Palma)
Seattle Canoe and Kayak Club
1 4:15.765
+0.0
4:15.765
9 GHCK (Payton Chiou)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 4:19.358
+0.0
4:19.358
10 LCKC (Josh Burchardt)
Lanier Canoe & Kayak Club
10 4:26.547
+0.0
4:26.547

28: 11:10 AM [8/7] - Women K1 Master B 1000m (WM-K1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Henkel)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 5:22.971
+0.0
5:22.971
2 WCC (Rhodes)
Washington Canoe Club
6 5:24.529
+0.0
5:24.529
3 LCKC (Eward)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 5:36.923
+0.0
5:36.923
4 SCKC (Holmes)
Seattle Canoe and Kayak Club
8 5:51.277
+0.0
5:51.277
5 OVERH (Egorkina)
Overholser Kayak Club
3 6:03.777
+0.0
6:03.777
6 RTR (Caddell)
River Town Racers
4 6:04.982
+0.0
6:04.982
7 GHCK (mckinney)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 6:50.154
+0.0
6:50.154

29: 11:17 AM [8/7] - Men Juvenile K4 1000m (MJU-K4-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Allen Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 3:52.805
+0.0
3:52.805
2 RTR (Petri Alva)
River Town Racers
6 3:55.609
+0.0
3:55.609
3 IWYC (Cole Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 4:00.279
+0.0
4:00.279
4 GHCK (Shane Meek)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 4:22.042
+0.0
4:22.042
5 LCKC (Caleb Collins)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 4:40.530
+0.0
4:40.530
6 RTR (Kai Leon)
River Town Racers
3 4:45.372
+0.0
4:45.372

30: 11:24 AM [8/7] - Women Bantam C1 1000m (WB-C1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Harper)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 7:04.154
+0.0
7:04.154
2 SDCKT (Harper)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 7:16.460
+0.0
7:16.460
3 GHCK (desantis)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 7:36.255
+0.0
7:36.255
4 GHCK (blanck)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 9:03.850
+0.0
9:03.850
5 GHCK (desantis)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 9:06.184
+0.0
9:06.184
6 GHCK (huston)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 10:03.832
+0.0
10:03.832
7 WCC (Rhodes)
Washington Canoe Club
6 11:17.770
+0.0
11:17.770

31: 11:31 AM [8/7] - Men Junior K1 1000m (MJR-K1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Ecker)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
5 4:14.900
+0.0
4:14.900
2 OKCRS (Cook)
Oklahoma City Riversport
6 4:14.976
+0.0
4:14.976
3 RTR (Caddell)
River Town Racers
3 4:25.800
+0.0
4:25.800
4 SCKC (Zikan)
Seattle Canoe and Kayak Club
7 4:30.092
+0.0
4:30.092
5 OKCRS (McMullen)
Oklahoma City Riversport
8 4:36.551
+0.0
4:36.551
6 GHCK (Wurts)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 4:38.759
+0.0
4:38.759
7 LCKC (Peck)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 4:39.151
+0.0
4:39.151
8 GHCK (Plymale)
Gig Harbor Canoe & Kayak
1 4:39.447
+0.0
4:39.447
9 GHCK (Bevin)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 4:42.605
+0.0
4:42.605

32: 11:38 AM [8/7] - Men C1 Master B 1000m (MM-C1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 WCC (Grachev)
Washington Canoe Club
4 5:46.935
+0.0
5:46.935
2 VOCC (Story)
Ventura Olympic Canoe Club
6 6:49.031
+0.0
6:49.031
3 VOCC (Goldthwaite)
Ventura Olympic Canoe Club
5 7:49.735
+0.0
7:49.735

33: 11:45 AM [8/7] - Men Bantam K2 1000m (MB-K2-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Carlson)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 4:43.047
+0.0
4:43.047
2 LCKC (Haynes)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 4:44.557
+0.0
4:44.557
3 BHAM (Odegaard)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 4:54.157
+0.0
4:54.157
4 SFCKC (Garay)
South Florida Canoe Kayak Club
3 5:38.012
+0.0
5:38.012
5 OKCRS (Soroccoo)
Oklahoma City Riversport
7 5:38.384
+0.0
5:38.384
6 LCKC (Wooters)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 5:59.636
+0.0
5:59.636
7 GHCK (Kitching)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 6:00.480
+0.0
6:00.480
8 GHCK (Peterson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 6:14.730
+0.0
6:14.730
9 OVERH (Wyett)
Overholser Kayak Club
1 6:24.136
+0.0
6:24.136

34: 11:52 AM [8/7] - Men Senior C2 1000m (MSR-C2-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Ryan Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 4:22.120
+0.0
4:22.120
2 GHCK (Kenny Kasperbauer)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 4:37.712
+0.0
4:37.712
3 LCKC (Aaron Dickson)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 5:01.567
+0.0
5:01.567
4 WCC (Mike Grachev)
Washington Canoe Club
6 5:49.793
+0.0
5:49.793

35: 1:00 PM [8/7] - Women Junior K1 1000m (WJR-K1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Wolgamot)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
5 4:50.958
+0.0
4:50.958
2 LPKST (Noskoff)
Lake Padden Kayak Sprint Team
4 4:58.766
+0.0
4:58.766
3 BHAM (McCoy)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
7 5:06.318
+0.0
5:06.318
4 TCP (Nelson)
Twin Cities Paddlesports
6 5:06.656
+0.0
5:06.656
5 GHCK (Martinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 5:12.522
+0.0
5:12.522
6 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 5:20.218
+0.0
5:20.218
7 IWYC (Kusaka)
Ikaika Waikiki Yacht Club
8 5:38.285
+0.0
5:38.285
8 LCKC (Bowmar)
Lanier Canoe & Kayak Club
1 5:38.445
+0.0
5:38.445
9 LCKC (Hayes)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 5:56.107
+0.0
5:56.107

36: 1:14 PM [8/7] - Men Juvenile C4 1000m (MJU-C4-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Benjamin Blanck)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 5:13.974
+0.0
5:13.974
2 LCKC (Caleb Collins)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 9:28.308
+0.0
9:28.308

37: 1:21 PM [8/7] - Women Juvenile K4 1000m (WJU-K4-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Frankie Kelley)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 4:27.586
+0.0
4:27.586
2 OKCRS (Reagan Liles)
Oklahoma City Riversport
7 4:29.503
+0.0
4:29.503
3 LCKC (Kayla Rogers)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 5:02.878
+0.0
5:02.878
4 WCC (Romy Smith)
Washington Canoe Club
4 5:09.241
+0.0
5:09.241

38: 1:28 PM [8/7] - Men K1 Master A 1000m (MM-K1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 4:53.390
+0.0
4:53.390
2 OKCRS (Narvaez)
Oklahoma City Riversport
6 5:02.061
+0.0
5:02.061
3 LCKC (Miller)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 5:02.597
+0.0
5:02.597
4 SCKC (de Palma)
Seattle Canoe and Kayak Club
3 5:02.711
+0.0
5:02.711
5 GHCK (laird)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 6:01.406
+0.0
6:01.406
6 GHCK (boeholt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 6:39.142
+0.0
6:39.142
7 LCKC (Easterday)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 9:16.416
+0.0
9:16.416

39: 1:35 PM [8/7] - Men Junior C1 1000m (MJR-C1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 4:51.315
+0.0
4:51.315
2 GHCK (grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 4:56.379
+0.0
4:56.379
3 OKCRS (Sexton)
Oklahoma City Riversport
7 5:15.425
+0.0
5:15.425
4 GHCK (farquhar)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 5:31.021
+0.0
5:31.021
5 LCKC (Copper)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 5:41.162
+0.0
5:41.162
6 LCKC (Dickson)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 5:42.384
+0.0
5:42.384
7 TCP (Poecher)
Twin Cities Paddlesports
8 5:51.831
+0.0
5:51.831

40: 1:42 PM [8/7] - Men Bantam C2 1000m (MB-C2-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Grant Huston)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 5:54.069
+0.0
5:54.069
2 LCKC (Noah Hicks)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 6:53.155
+0.0
6:53.155
3 GHCK (Connor Peterson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 7:38.900
+0.0
7:38.900

41: 1:49 PM [8/7] - Women K1 Master A 1000m (WM-K1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 WCC (McNamee)
Washington Canoe Club
7 5:26.901
+0.0
5:26.901
2 WCC (Ramm)
Washington Canoe Club
6 5:49.310
+0.0
5:49.310
3 LCKC (Villanueva)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 6:01.907
+0.0
6:01.907
4 LCKC (Marsa)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 6:07.927
+0.0
6:07.927
5 OKCRS (Ilcheva)
Oklahoma City Riversport
3 6:34.694
+0.0
6:34.694
6 GHCK (mckinney)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 6:48.955
+0.0
6:48.955
7 LCKC (Pflug)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 8:04.583
+0.0
8:04.583
8 OKCRS (Allison)  SCRATCH 
Oklahoma City Riversport
5 +0.0

42: 1:56 PM [8/7] - Men Senior K4 1000m (MSR-K4-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Owen Farley-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 3:18.484
+0.0
3:18.484
2 SDCKT (Timothy Burdiak)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 3:20.269
+0.0
3:20.269
3 RTR (Zachary Alva)
River Town Racers
3 3:44.686
+0.0
3:44.686
4 IWYC (Wyatt Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 3:49.386
+0.0
3:49.386
5 LCKC (Joshua Adelberg)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 3:53.926
+0.0
3:53.926

43: 2:10 PM [8/7] - Men Juvenile K1 1000m (MJU-K1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 CASC (Bodine)
Cascade Canoe & Kayak Team
5 4:08.542
+0.0
4:08.542
2 RTR (Majumdar)
River Town Racers
6 4:25.736
+0.0
4:25.736
3 SCKC (Schenk)
Seattle Canoe and Kayak Club
2 4:26.216
+0.0
4:26.216
4 LCKC (Boyd)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 4:27.894
+0.0
4:27.894
5 RTR (Alva)
River Town Racers
3 4:30.100
+0.0
4:30.100
6 LCKC (Pitts)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 4:30.604
+0.0
4:30.604
7 IWYC (Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 4:31.204
+0.0
4:31.204
8 GHCK (Boeholt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
1 4:35.302
+0.0
4:35.302
9 RTR (Taylor)
River Town Racers
9 4:41.692
+0.0
4:41.692

46a: 3:15 PM [8/7] - Women Bantam C2 3000m (WB-C2-3000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Audrey Harper)
San Diego Canoe and Kayak Team
23 18:50.036
+0.0
18:50.036
2 GHCK (Stella DeSantis)
Gig Harbor Canoe & Kayak
21 22:35.131
+0.0
22:35.131
3 GHCK (Luciana DeSantis)
Gig Harbor Canoe & Kayak
22 24:13.586
+0.0
24:13.586

46b: 3:15 PM [8/7] - Women Bantam K2 3000m (WB-K2-3000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Zoe Libner)
Gig Harbor Canoe & Kayak
25 16:17.298
+0.0
16:17.298
2 OKCRS (Emylie Guthrie)
Oklahoma City Riversport
30 16:55.910
+0.0
16:55.910
3 IWYC (Sabina Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
27 16:56.899
+0.0
16:56.899
4 IWYC (Taylor Gonsalves)
Ikaika Waikiki Yacht Club
28 17:51.893
+0.0
17:51.893
5 OKCRS (Reagan Liles)
Oklahoma City Riversport
29 18:02.406
+0.0
18:02.406
6 GHCK (Reagan Guajardo)
Gig Harbor Canoe & Kayak
24 18:15.052
+0.0
18:15.052
7 GHCK (Lana Weigelt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
26 18:41.778
+0.0
18:41.778
8 SCKC (Ellenora Tsong)
Seattle Canoe and Kayak Club
31 21:12.541
+0.0
21:12.541
9 SFCKC (Sophie Gunderson)  SCRATCH 
South Florida Canoe Kayak Club
32 +0.0

47a: 3:45 PM [8/7] - Women Juvenile C1 5000m (WJU-C1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak
34 32:23.498
+0.0
32:23.498
2 GHCK (wells)
Gig Harbor Canoe & Kayak
35 33:51.486
+0.0
33:51.486
3 GHCK (albrecht)
Gig Harbor Canoe & Kayak
33 34:06.615
+0.0
34:06.615

47b: 3:45 PM [8/7] - Women Juvenile C2 5000m (WJU-C2-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Meisi Settle)
Gig Harbor Canoe & Kayak
36 30:00.913
+0.0
30:00.913
2 LCKC (Lily Dickson)
Lanier Canoe & Kayak Club
37 34:16.401
+0.0
34:16.401
3 WCC (Ava Zahler)
Washington Canoe Club
38 41:08.069
+0.0
41:08.069

47c: 3:45 PM [8/7] - Women Juvenile K1 5000m (WJU-K1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
44 24:44.898
+0.0
24:44.898
2 SDCKT (Nipper)
San Diego Canoe and Kayak Team
42 26:05.309
+0.0
26:05.309
3 SDCKT (Evans)
San Diego Canoe and Kayak Team
39 30:05.829
+0.0
30:05.829
4 OKCRS (Palmer)
Oklahoma City Riversport
43 30:25.545
+0.0
30:25.545
5 TCP (Sperbeck)
Twin Cities Paddlesports
45 33:08.888
+0.0
33:08.888
6 TCP (Sterk-Ciresi)  DNF 
Twin Cities Paddlesports
47 +0.0
7 TCP (Guck)  SCRATCH 
Twin Cities Paddlesports
40 +0.0
8 BHAM (Spilker)  SCRATCH 
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
46 +0.0

47d: 3:45 PM [8/7] - Women Juvenile K2 5000m (WJU-K2-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Kayla Rogers)
Lanier Canoe & Kayak Club
53 25:27.929
+0.0
25:27.929
2 GHCK (Frankie Kelley)
Gig Harbor Canoe & Kayak
49 25:43.283
+0.0
25:43.283
3 GHCK (Auriane St-Yves)
Gig Harbor Canoe & Kayak
50 26:13.925
+0.0
26:13.925
4 WCC (Erin Rhodes)
Washington Canoe Club
54 26:30.296
+0.0
26:30.296
5 BHAM (Elle Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
48 26:38.426
+0.0
26:38.426
6 IWYC (Konane Morikawa)
Ikaika Waikiki Yacht Club
51 28:46.409
+0.0
28:46.409
7 LCKC (Hannah Allison)
Lanier Canoe & Kayak Club
52 29:58.221
+0.0
29:58.221

48a: 4:15 PM [8/7] - Women Junior K1 5000m (WJR-K1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Wolgamot)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
64 24:44.136
+0.0
24:44.136
2 LPKST (Noskoff)
Lake Padden Kayak Sprint Team
62 26:02.510
+0.0
26:02.510
3 BHAM (McCoy)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
59 26:14.811
+0.0
26:14.811
4 GHCK (martinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
58 26:19.145
+0.0
26:19.145
5 LCKC (Bowmar)
Lanier Canoe & Kayak Club
55 28:47.509
+0.0
28:47.509
6 UNAF (Valentine)
Unaffiliated (USA)
63 33:54.103
+0.0
33:54.103
7 SDCKT (Creek)  DNF 
San Diego Canoe and Kayak Team
56 +0.0
8 LCKC (Doss)  DNF 
Lanier Canoe & Kayak Club
57 +0.0
9 TCP (McGrory)  DNF 
Twin Cities Paddlesports
60 +0.0
10 TCP (Nelson)  DNF 
Twin Cities Paddlesports
61 +0.0

48b: 4:15 PM [8/7] - Women Junior K2 5000m (WJR-K2-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Kali Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
65 25:01.987
+0.0
25:01.987
2 OKCRS (Isabel Alberola)
Oklahoma City Riversport
67 25:33.208
+0.0
25:33.208
3 LCKC (Farley-Klacic)
Lanier Canoe & Kayak Club
66 28:06.631
+0.0
28:06.631

49a: 4:15 PM [8/7] - Women Senior C1 5000m (WSR-C1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 CASC (Gaetano)
Cascade Canoe & Kayak Team
69 45:10.772
+0.0
45:10.772
2 WCC (Armstrong)
Washington Canoe Club
68 46:58.403
+0.0
46:58.403
3 LCKC (Martin)
Lanier Canoe & Kayak Club
70 50:32.196
+0.0
50:32.196
4 SCKC (Sampson)  DNF 
Seattle Canoe and Kayak Club
71 +0.0

49b: 4:15 PM [8/7] - Women Senior K1 5000m (WSR-K1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Jackson)
San Diego Canoe and Kayak Team
77 33:44.839
+0.0
33:44.839
2 SDCKT (Corrao)
San Diego Canoe and Kayak Team
75 35:39.832
+0.0
35:39.832
3 LCKC (Hatchette)
Lanier Canoe & Kayak Club
76 35:43.481
+0.0
35:43.481
4 SDCKT (Stow)
San Diego Canoe and Kayak Team
81 35:58.570
+0.0
35:58.570
5 IWYC (Rachel-Min)
Ikaika Waikiki Yacht Club
80 38:14.432
+0.0
38:14.432
6 SDCKT (Brown)
San Diego Canoe and Kayak Team
74 40:58.629
+0.0
40:58.629
7 LCKC (Allison)
Lanier Canoe & Kayak Club
72 41:45.261
+0.0
41:45.261
8 SDCKT (Barlow)  DNF 
San Diego Canoe and Kayak Team
73 +0.0
9 SDCKT (Long)  DNF 
San Diego Canoe and Kayak Team
78 +0.0
10 UNAF (McElroy)  DNF 
Unaffiliated (USA)
79 +0.0
11 SDCKT (Urs)  DNF 
San Diego Canoe and Kayak Team
82 +0.0

49c: 4:15 PM [8/7] - Women Senior C2 5000m (WSR-C2-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 WCC (Rhodes)
Washington Canoe Club
83 42:21.931
+0.0
42:21.931

44: 7:30 AM [8/8] - Men Junior K2 1000m (MJR-K2-1000)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Colin McMullen)
Oklahoma City Riversport
5 3:48.347
+0.0
3:48.347
2 RTR (Jasper Caddell)
River Town Racers
2 3:50.157
+0.0
3:50.157
3 LCKC (Ethan Deppe)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 3:53.546
+0.0
3:53.546
4 SCKC (Jacob Zikan)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 3:54.707
+0.0
3:54.707
5 GHCK (Ryan Wurts)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 4:05.281
+0.0
4:05.281
6 SDCKT (Eash/Taylor)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 4:09.163
+0.0
4:09.163

45: 7:37 AM [8/8] - Men Junior K2 1000m (MJR-K2-1000)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Aaron Small)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 3:50.318
+0.0
3:50.318
2 LCKC (Walker Peck)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 3:52.682
+0.0
3:52.682
3 GHCK (Jackson Plymale)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 3:54.620
+0.0
3:54.620
4 SDCKT (Parker Armano)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 4:10.688
+0.0
4:10.688
5 LCKC (Bortnowski)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 4:20.973
+0.0
4:20.973

50: 7:44 AM [8/8] - Women Juvenile K1 1000m (WJU-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Kelley)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 5:02.834
+0.0
5:02.834
2 LCKC (Rogers)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 5:12.009
+0.0
5:12.009
3 BHAM (Spilker)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
9 5:12.589
+0.0
5:12.589
4 SDCKT (Evans)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 5:17.102
+0.0
5:17.102
5 OKCRS (Palmer)
Oklahoma City Riversport
8 5:18.196
+0.0
5:18.196
6 IWYC (Morikawa)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 5:37.639
+0.0
5:37.639
7 TCP (Sterk-Ciresi)
Twin Cities Paddlesports
6 5:42.157
+0.0
5:42.157

51: 7:51 AM [8/8] - Women Juvenile K1 1000m (WJU-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Thiessen)
Oklahoma City Riversport
2 4:46.551
+0.0
4:46.551
2 SDCKT (Nipper)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 4:50.655
+0.0
4:50.655
3 GHCK (st-yves)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 4:55.350
+0.0
4:55.350
4 GHCK (laird)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 5:05.845
+0.0
5:05.845
5 WCC (Rhodes)
Washington Canoe Club
8 5:09.028
+0.0
5:09.028
6 TCP (Sperbeck)
Twin Cities Paddlesports
5 5:43.893
+0.0
5:43.893
7 TCP (Guck)
Twin Cities Paddlesports
4 5:47.026
+0.0
5:47.026

52: 7:58 AM [8/8] - Men Senior K1 1000m (MSR-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Lee)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 3:50.488
+0.0
3:50.488
2 RTR (Alva)
River Town Racers
8 3:52.443
+0.0
3:52.443
3 LCKC (Mullican)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 3:59.309
+0.0
3:59.309
4 LCKC (Farley-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 3:59.738
+0.0
3:59.738
5 SDCKT (Miller)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 4:08.386
+0.0
4:08.386
6 IWYC (Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
9 4:09.279
+0.0
4:09.279
7 GKF (Eliozishvili)  DNF 
Georgian Canoe-Kayak Federation
2 +0.0
8 SDCKT (Crockett)  SCRATCH 
San Diego Canoe and Kayak Team
4 +0.0

53: 8:05 AM [8/8] - Men Senior K1 1000m (MSR-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Humbertson)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 3:53.303
+0.0
3:53.303
2 SDCKT (Errez)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 3:55.953
+0.0
3:55.953
3 RTR (Caddell)
River Town Racers
8 4:04.556
+0.0
4:04.556
4 LCKC (Palmer)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 4:07.634
+0.0
4:07.634
5 LCKC (Barnes)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 4:22.560
+0.0
4:22.560
6 GHCK (field)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 4:26.766
+0.0
4:26.766
7 SDCKT (Miller)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 4:32.437
+0.0
4:32.437
8 UNAF (Wampler)
Unaffiliated (USA)
2 4:51.906
+0.0
4:51.906

54: 8:12 AM [8/8] - Men Senior K1 1000m (MSR-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Lishchuk)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 3:51.489
+0.0
3:51.489
2 SDCKT (Timothy)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 3:52.330
+0.0
3:52.330
3 SCKC (Cross-Whiter)
Seattle Canoe and Kayak Club
4 4:00.182
+0.0
4:00.182
4 IWYC (Whitcomb)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 4:14.874
+0.0
4:14.874
5 GHCK (chiou)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 4:15.502
+0.0
4:15.502
6 OKCRS (Yonley)
Oklahoma City Riversport
3 4:22.395
+0.0
4:22.395
7 LCKC (Burchardt)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 4:38.726
+0.0
4:38.726
8 GKF (Gvishiani)  SCRATCH 
Georgian Canoe-Kayak Federation
1 +0.0
9 GKF (Khutsaidze)  SCRATCH 
Georgian Canoe-Kayak Federation
2 +0.0

55: 8:19 AM [8/8] - Men Juvenile K2 1000m (MJU-K2-1000)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 CASC (Bodine, A / Majumdar, P)
Cascade Canoe & Kayak Team
5 3:46.623
+0.0
3:46.623
2 IWYC (Talbert, S / Schenk, V)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 3:58.022
+0.0
3:58.022
3 LCKC (Klukaszewski, B / Pitts, L)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 4:04.122
+0.0
4:04.122
4 GHCK (Dalumpines, D / Meek, S)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 4:34.576
+0.0
4:34.576
5 LCKC (Collins, C / May, C)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 4:36.033
+0.0
4:36.033
6 GHCK (Harkabus, K / Leon, K)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 4:37.028
+0.0
4:37.028
7 SCKC (Nopp, R / Mack, N)
Seattle Canoe and Kayak Club
8 4:39.836
+0.0
4:39.836

56: 8:26 AM [8/8] - Men Juvenile K2 1000m (MJU-K2-1000)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Boeholt, D / Alva,P)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 3:59.202
+0.0
3:59.202
2 LCKC (Marsh, A / Boyd, N)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 4:01.685
+0.0
4:01.685
3 IWYC (Jones, C / Bortnowski, J)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 4:03.030
+0.0
4:03.030
4 OKCRS (Malone, J / Taylor, K)
Oklahoma City Riversport
8 4:09.398
+0.0
4:09.398
5 GHCK (Larsen, N / Kusche, P)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 4:35.734
+0.0
4:35.734
6 WCC (Leith,A / Ferreira, P)
Washington Canoe Club
2 5:12.330
+0.0
5:12.330
7 IWYC (Carlson, J / Kamaka, K)  SCRATCH 
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 +0.0

57: 8:33 AM [8/8] - Women Senior K1 1000m (WSR-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (McElroy)
Overholser Kayak Club
5 4:30.532
+0.0
4:30.532
2 SDCKT (Corrao)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 4:51.854
+0.0
4:51.854
3 SDCKT (Stow)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 4:54.049
+0.0
4:54.049
4 SDCKT (Long)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 5:21.224
+0.0
5:21.224
5 SDCKT (Brown)
San Diego Canoe and Kayak Team
2 5:38.799
+0.0
5:38.799
6 LCKC (Allison)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 5:40.953
+0.0
5:40.953

58: 8:40 AM [8/8] - Women Senior K1 1000m (WSR-K1-1000)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Barlow)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 4:28.449
+0.0
4:28.449
2 SDCKT (Jackson)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 4:34.309
+0.0
4:34.309
3 SDCKT (Urs)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 4:34.374
+0.0
4:34.374
4 LCKC (Hatchette)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 4:45.406
+0.0
4:45.406
5 OVERH (Cornforth)
Overholser Kayak Club
3 4:50.005
+0.0
4:50.005

59: 9:00 AM [8/8] - Men Bantam K1 500m (MB-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Erukulapati)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 2:12.717
+0.0
2:12.717
2 BHAM (McGiverin)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
7 2:14.444
+0.0
2:14.444
3 IWYC (Carlson)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 2:15.587
+0.0
2:15.587
4 BHAM (Odegaard)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
9 2:23.400
+0.0
2:23.400
5 SFCKC (Garay)
South Florida Canoe Kayak Club
2 2:53.310
+0.0
2:53.310
6 GHCK (laird)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 2:58.861
+0.0
2:58.861
7 IWYC (Spear)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 3:00.155
+0.0
3:00.155
8 UNAF (Wyett)
Unaffiliated (USA)
4 3:10.824
+0.0
3:10.824

60: 9:05 AM [8/8] - Men Bantam K1 500m (MB-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Haynes)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:11.420
+0.0
2:11.420
2 CASC (Nandakumar)
Cascade Canoe & Kayak Team
8 2:16.853
+0.0
2:16.853
3 WCC (Ferreira)
Washington Canoe Club
3 2:19.561
+0.0
2:19.561
4 IWYC (Lambert)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 3:00.150
+0.0
3:00.150
5 IWYC (Spear)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 3:03.269
+0.0
3:03.269
6 GHCK (peterson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 3:04.121
+0.0
3:04.121
7 UNAF (Cornforth)
Unaffiliated (USA)
4 3:09.222
+0.0
3:09.222

61: 9:10 AM [8/8] - Men Bantam K1 500m (MB-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Oakley)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:23.205
+0.0
2:23.205
2 GHCK (erickson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:31.649
+0.0
2:31.649
3 GHCK (kitching)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 2:32.997
+0.0
2:32.997
4 OKCRS (Sorocco)
Oklahoma City Riversport
3 2:36.270
+0.0
2:36.270
5 BHAM (McCoy)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
8 2:42.064
+0.0
2:42.064
6 GHCK (wilkinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 2:53.678
+0.0
2:53.678
7 IWYC (Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 3:08.107
+0.0
3:08.107

62: 9:15 AM [8/8] - Women Bantam K1 500m (WB-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
9 2:18.163
+0.0
2:18.163
2 GHCK (libner)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 2:20.204
+0.0
2:20.204
3 OKCRS (McFeeters)
Oklahoma City Riversport
7 2:37.468
+0.0
2:37.468
4 GHCK (clark)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 2:38.238
+0.0
2:38.238
5 GHCK (st-yves)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:40.976
+0.0
2:40.976
6 SFCKC (Gunderson)
South Florida Canoe Kayak Club
2 2:43.265
+0.0
2:43.265
7 IWYC (Gonsalves)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 2:48.486
+0.0
2:48.486
8 IWYC (Whitcomb)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 4:06.112
+0.0
4:06.112

63: 9:20 AM [8/8] - Women Bantam K1 500m (WB-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Grattan)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 2:25.098
+0.0
2:25.098
2 OKCRS (Moody)
Oklahoma City Riversport
8 2:26.298
+0.0
2:26.298
3 OKCRS (Liles)
Oklahoma City Riversport
7 2:27.880
+0.0
2:27.880
4 BHAM (Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
5 2:32.853
+0.0
2:32.853
5 IWYC (Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 2:39.036
+0.0
2:39.036
6 SCKC (Tsong)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 2:51.740
+0.0
2:51.740
7 OKCRS (Guthrie)
Oklahoma City Riversport
2 2:51.952
+0.0
2:51.952

64: 9:25 AM [8/8] - Women Bantam K1 500m (WB-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Ohr)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 2:32.942
+0.0
2:32.942
2 IWYC (Sybounny)
Ikaika Waikiki Yacht Club
9 2:35.193
+0.0
2:35.193
3 GHCK (gill)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:39.844
+0.0
2:39.844
4 GHCK (Guajardo)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 2:44.167
+0.0
2:44.167
5 WCC (Smith)
Washington Canoe Club
3 2:45.745
+0.0
2:45.745
6 IWYC (Iinuma)
Ikaika Waikiki Yacht Club
8 2:49.617
+0.0
2:49.617
7 GHCK (weigelt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 2:52.361
+0.0
2:52.361
8 SFCKC (Mazurkiewicz)
South Florida Canoe Kayak Club
7 2:56.950
+0.0
2:56.950

65: 9:30 AM [8/8] - Men K1 Master B 500m (MM-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (de Palma)
Seattle Canoe and Kayak Club
2 2:10.900
+0.0
2:10.900
2 SCC (Tokarenko)
Sebago Canoe Club
4 2:20.837
+0.0
2:20.837
3 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 2:26.198
+0.0
2:26.198
4 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 2:35.784
+0.0
2:35.784
5 RTR (McCoy)
River Town Racers
9 2:57.106
+0.0
2:57.106
6 SDCKT (Creek)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 3:06.679
+0.0
3:06.679
7 GHCK (blanck)  SCRATCH 
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 +0.0
8 OVERH (Holiday)  DNS 
Overholser Kayak Club
8 +0.0

66: 9:35 AM [8/8] - Men K1 Master B 500m (MM-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 UNAF (Massow)
Unaffiliated (USA)
8 2:09.256
+0.0
2:09.256
2 SCC (Rimkus)
Sebago Canoe Club
5 2:19.196
+0.0
2:19.196
3 LCKC (Dichiacchio)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:22.870
+0.0
2:22.870
4 SCC (Dayan)
Sebago Canoe Club
3 2:24.993
+0.0
2:24.993
5 CASC (Thanaraiselvam)
Cascade Canoe & Kayak Team
6 2:51.240
+0.0
2:51.240
6 GHCK (boeholt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 2:52.654
+0.0
2:52.654
7 OKCRS (Liles)
Oklahoma City Riversport
7 2:53.849
+0.0
2:53.849

67: 9:40 AM [8/8] - Women Bantam C1 500m (WB-C1-500)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Harper)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 2:49.050
+0.0
2:49.050
2 BHAM (Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
3 2:56.060
+0.0
2:56.060
3 GHCK (desantis)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 2:58.638
+0.0
2:58.638
4 GHCK (blanck)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 3:36.641
+0.0
3:36.641
5 GHCK (huston)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 4:05.715
+0.0
4:05.715
6 IWYC (Sybounmy)  DNF 
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 +0.0

68: 9:45 AM [8/8] - Women Bantam C1 500m (WB-C1-500)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Harper)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 2:48.586
+0.0
2:48.586
2 LCKC (Dickson)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 3:13.102
+0.0
3:13.102
3 GHCK (desantis)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 3:25.677
+0.0
3:25.677
4 WCC (Rhodes)
Washington Canoe Club
5 3:54.977
+0.0
3:54.977
5 GHCK (st-yves)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 4:37.151
+0.0
4:37.151

69: 9:50 AM [8/8] - Men Junior K1 500m (MJR-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Ecker)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
2 1:50.195
+0.0
1:50.195
2 OKCRS (Cook)
Oklahoma City Riversport
5 1:50.336
+0.0
1:50.336
3 GHCK (plymale)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 1:56.404
+0.0
1:56.404
4 GHCK (bevin)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 1:59.022
+0.0
1:59.022
5 GHCK (vasquez)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:01.620
+0.0
2:01.620
6 SDCKT (Ruiz)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 2:04.100
+0.0
2:04.100
7 LCKC (Adelberg)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 2:12.519
+0.0
2:12.519
8 SCKC (Jennings)
Seattle Canoe and Kayak Club
7 2:13.145
+0.0
2:13.145

70: 9:55 AM [8/8] - Men Junior K1 500m (MJR-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Small)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 1:54.314
+0.0
1:54.314
2 LCKC (Peck)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 1:55.303
+0.0
1:55.303
3 GHCK (wurts)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 1:58.679
+0.0
1:58.679
4 IWYC (Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 1:59.602
+0.0
1:59.602
5 LCKC (Deppe)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:01.292
+0.0
2:01.292
6 RTR (Anacleto-Black)
River Town Racers
8 2:03.632
+0.0
2:03.632
7 LCKC (Hickerson)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 2:05.810
+0.0
2:05.810
8 IWYC (Busekrus)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 2:22.410
+0.0
2:22.410

71: 10:00 AM [8/8] - Men Junior K1 500m (MJR-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 RTR (Caddell)
River Town Racers
3 1:53.564
+0.0
1:53.564
2 OKCRS (McMullen)
Oklahoma City Riversport
5 1:53.676
+0.0
1:53.676
3 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 1:55.997
+0.0
1:55.997
4 SCKC (Zikan)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 1:57.797
+0.0
1:57.797
5 SDCKT (Eash)
San Diego Canoe and Kayak Team
2 2:11.502
+0.0
2:11.502
6 SDCKT (Armano)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 2:15.121
+0.0
2:15.121
7 RTR (Leon)
River Town Racers
8 2:18.128
+0.0
2:18.128
8 LCKC (Hutton)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 2:21.030
+0.0
2:21.030

73: 10:30 AM [8/8] - Women Juvenile K1 1000m (WJU-K1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Thiessen)
Oklahoma City Riversport
5 4:44.619
+0.0
4:44.619
2 GHCK (Kelley)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 4:51.796
+0.0
4:51.796
3 SDCKT (Nipper)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 4:51.827
+0.0
4:51.827
4 GHCK (st-yves)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 5:04.651
+0.0
5:04.651
5 GHCK (laird)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 5:05.582
+0.0
5:05.582
6 WCC (Rhodes)
Washington Canoe Club
2 5:17.382
+0.0
5:17.382
7 LCKC (Rogers)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 5:21.821
+0.0
5:21.821
8 BHAM (Spilker)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
9 5:22.077
+0.0
5:22.077
9 SDCKT (Evans)
San Diego Canoe and Kayak Team
1 5:26.703
+0.0
5:26.703

74: 10:37 AM [8/8] - Men Bantam K4 1000m (MB-K4-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BEL/OKC (McCoy, C / Sorocco, K / McGiverin, Z / Odegaard, E)
Bellingham/Oklahoma
4 4:33.682
+0.0
4:33.682
2 LCKC (Lewallen, A / Wooters, J / Molton, M / Oakley, S)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 4:48.960
+0.0
4:48.960
3 GHCK (Kitching,C / Erickson, G / Wilkinson, K / Peterson, K)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 4:58.988
+0.0
4:58.988
4 IWYC (Lambert, B / Spear, K / Spear, K / Funsaki, K)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 5:05.374
+0.0
5:05.374
5 CAS/OH/SFL (Nandakumar, A / Cornforth, H / Wyett, M / Garay, A)  DNF 
Cascade/Overholster/S.Florida
7 4:33.682
+0.0
4:33.682

76: 10:51 AM [8/8] - Men Senior C4 1000m (MSR-C4-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Paffile, B / Grady, J / Kasperbauer, K / Grady, R)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 4:02.489
+0.0
4:02.489
2 LCKC (Surles/Copper/Dickson/Deppe)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 4:36.544
+0.0
4:36.544
3 TCP (Poecher/Sexton/Farquhar/Chiou)
Twin Cities Paddlesports
4 5:03.884
+0.0
5:03.884

77: 10:58 AM [8/8] - Men K1 Master C 1000m (MM-K1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Mitchell)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 5:00.874
+0.0
5:00.874
2 UNAF (Evans)
Unaffiliated (USA)
3 5:07.860
+0.0
5:07.860
3 UNAF (Magda)
Unaffiliated (USA)
10 5:23.808
+0.0
5:23.808
4 WCC (Weiss)
Washington Canoe Club
9 5:37.626
+0.0
5:37.626
5 WCC (Johnson)
Washington Canoe Club
8 5:48.905
+0.0
5:48.905
6 IWYC (Dixon)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 5:55.162
+0.0
5:55.162
7 IWYC (Garcia)
Ikaika Waikiki Yacht Club
0 6:04.437
+0.0
6:04.437
8 RTR (McCoy)
River Town Racers
6 6:25.407
+0.0
6:25.407
9 IWYC (Briones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
1 6:27.056
+0.0
6:27.056
10 IWYC (Hoffman)  DNF 
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 +0.0
11 RTR (Riszkiewicz)  DNF 
River Town Racers
4 +0.0

72: 11:05 AM [8/8] - Men Junior K2 1000m (MJR-K2-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Aaron Small)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 3:47.457
+0.0
3:47.457
2 OKCRS (Colin McMullen)
Oklahoma City Riversport
5 3:50.854
+0.0
3:50.854
3 RTR (Jasper Caddell)
River Town Racers
4 3:53.570
+0.0
3:53.570
4 LCKC (Walker Peck)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 3:54.453
+0.0
3:54.453
5 SCKC (Jacob Zikan)
Seattle Canoe and Kayak Club
8 4:02.698
+0.0
4:02.698
6 GHCK (Jackson Plymale)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 4:03.405
+0.0
4:03.405
7 LCKC (Ethan Deppe)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 4:12.612
+0.0
4:12.612
8 SDCKT (Eash/Taylor)
San Diego Canoe and Kayak Team
9 4:19.207
+0.0
4:19.207
9 GHCK (Ryan Wurts)
Gig Harbor Canoe & Kayak
1 4:19.602
+0.0
4:19.602

78: 11:12 AM [8/8] - Men Juvenile C1 1000m (MJU-C1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (blanck)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 5:25.109
+0.0
5:25.109
2 GHCK (galvan)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 5:29.615
+0.0
5:29.615
3 LCKC (Rochester)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 5:30.697
+0.0
5:30.697
4 GHCK (huston)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 5:50.529
+0.0
5:50.529
5 LCKC (Dickson)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 6:16.009
+0.0
6:16.009
6 WCC (Leith)
Washington Canoe Club
8 6:55.773
+0.0
6:55.773
7 GHCK (palmer)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 7:12.827
+0.0
7:12.827

79: 11:19 AM [8/8] - Women Junior K4 1000m (WJR-K4-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GH/PAD/OKC (Martinson, T / Noskoff, S / Thiessen, A / Alberola, I)
Gig Harbor/Padden/OKC
5 4:13.347
+0.0
4:13.347
2 IKA/TC (Rhodes, E / Kusaka, T / McGrory, A / Nelson, S)
Ikaika/Twin Cities
7 4:20.386
+0.0
4:20.386
3 LCKC (Marsh, C / Doss, D / Bowmar, M / Hayes, M)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 4:53.888
+0.0
4:53.888
4 SDCKT (Needs Partner / Creek,A / Evans,T)  SCRATCH 
San Diego Canoe and Kayak Team
6 +0.0

81: 11:33 AM [8/8] - Men Junior C2 1000m (MJR-C2-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Grady, J / Surles, E)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 4:27.031
+0.0
4:27.031
2 LCKC (Dickson, A / Copper, C)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 4:42.589
+0.0
4:42.589
3 OKCRS (Sexton, C / Poecher, K)
Oklahoma City Riversport
4 4:49.144
+0.0
4:49.144
4 GHCK (Needs Partner / Farquhar, O)  DNF 
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 +0.0

83: 11:47 AM [8/8] - Women Juvenile C1 1000m (WJU-C1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Hein)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 6:02.373
+0.0
6:02.373
2 GHCK (grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 6:03.561
+0.0
6:03.561
3 GHCK (settle)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 6:06.162
+0.0
6:06.162
4 WCC (Schuette)
Washington Canoe Club
1 6:16.716
+0.0
6:16.716
5 GHCK (albrecht)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 6:19.906
+0.0
6:19.906
6 GHCK (wells)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 6:47.699
+0.0
6:47.699
7 LCKC (Martin)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 7:13.830
+0.0
7:13.830
8 WCC (Zahler)
Washington Canoe Club
8 9:38.507
+0.0
9:38.507
9 GHCK (north)  DNF 
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 +0.0

84: 11:54 AM [8/8] - Men Bantam C4 1000m (MB-C4-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Lewallen, A / Johnson, C / Wooter, J / Molton, M)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 5:25.695
+0.0
5:25.695
2 GHCK
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 5:25.695
+0.0
5:25.695

85: 12:01 PM [8/8] - Men Senior K1 1000m (MSR-K1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Humbertson)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 4:00.394
+0.0
4:00.394
2 LCKC (Lee)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 4:01.358
+0.0
4:01.358
3 SDCKT (Timothy)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 4:04.131
+0.0
4:04.131
4 LCKC (Farley-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 4:08.021
+0.0
4:08.021
5 SDCKT (Errez)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 4:08.333
+0.0
4:08.333
6 SDCKT (Lishchuk)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 4:11.696
+0.0
4:11.696
7 RTR (Alva)
River Town Racers
3 4:14.154
+0.0
4:14.154
8 SCKC (Cross-Whiter)
Seattle Canoe and Kayak Club
1 4:17.573
+0.0
4:17.573
9 LCKC (Mullican)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 4:21.163
+0.0
4:21.163

86: 12:08 PM [8/8] - Women Bantam K4 1000m (WB-K4-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (McFeeters, C / Guthrie, E / Moody, P / Liles, R)
Oklahoma City Riversport
5 4:30.947
+0.0
4:30.947
2 GHCK (Clark, A / Gill, K / Ohr,R / Weigelt, L)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 4:59.654
+0.0
4:59.654
3 SFCKC (Mazurkiewicz, M / Gunderson, S / Linuma, C / Gonsalves, T)
South Florida Canoe Kayak Club
3 5:11.009
+0.0
5:11.009
4 LCKC (Hennigan, A / Foster, A / Grattan, K / Dickson, L)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 5:18.392
+0.0
5:18.392
5 IWYC (Whitcomb, D / Tson, E / St-Yves, A / Guajardo, R)  DNF 
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 +0.0

88: 12:22 PM [8/8] - Men Juvenile K2 1000m (MJU-K2-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 CASC (Bodine, A / Majumdar, P)
Cascade Canoe & Kayak Team
5 3:55.617
+0.0
3:55.617
2 IWYC (Talbert, S / Schenk, V)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 3:59.287
+0.0
3:59.287
3 GHCK (Boeholt, D / Alva,P)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 4:00.436
+0.0
4:00.436
4 IWYC (Jones, C / Bortnowski, J)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 4:13.328
+0.0
4:13.328
5 LCKC (Marsh, A / Boyd, N)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 4:19.097
+0.0
4:19.097
6 OKCRS (Malone, J / Taylor, K)
Oklahoma City Riversport
8 4:20.943
+0.0
4:20.943
7 LCKC (Klukaszewski, B / Pitts, L)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 4:22.082
+0.0
4:22.082
8 GHCK (Dalumpines, D / Meek, S)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 4:51.971
+0.0
4:51.971
9 GHCK (Larsen, N / Kusche, P)
Gig Harbor Canoe & Kayak
1 4:54.069
+0.0
4:54.069

89: 12:29 PM [8/8] - Women Senior K1 1000m (WSR-K1-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (McElroy)
Overholser Kayak Club
6 4:33.821
+0.0
4:33.821
2 SDCKT (Barlow)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 4:46.675
+0.0
4:46.675
3 SDCKT (Urs)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 4:51.009
+0.0
4:51.009
4 SDCKT (Jackson)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 4:58.972
+0.0
4:58.972
5 OVERH (Cornforth)
Overholser Kayak Club
8 5:00.316
+0.0
5:00.316
6 LCKC (Hatchette)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 5:04.682
+0.0
5:04.682
7 SDCKT (Corrao)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 5:07.500
+0.0
5:07.500
8 SDCKT (Stow)
San Diego Canoe and Kayak Team
9 5:16.865
+0.0
5:16.865
9 SDCKT (Long)
San Diego Canoe and Kayak Team
1 5:44.523
+0.0
5:44.523

91: 12:43 PM [8/8] - Men Junior K4 1000m (MJR-K4-1000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Cook, A / McMullen, C / Small, A / Zikan, J)
Oklahoma City Riversport
5 3:27.213
+0.0
3:27.213
2 BHAM (Ecker, J / Bodine, A / Anacleto-Black, D / Caddell, J)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 3:28.428
+0.0
3:28.428
3 LCKC (Surles, A / Deppe, E / Hickerson, J / Peck, W)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 3:40.165
+0.0
3:40.165
4 GHCK (Bevin, C / Vasquez, E / Plymale, J / Wurts, R)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 3:40.881
+0.0
3:40.881
5 RTR (Taylor, K / Ruiz, A / Eash, J / Armano, P)
River Town Racers
6 3:55.890
+0.0
3:55.890
6 OKCRS (Maone, J / Busekrus, J / Jennings, L / Nopp, R)
Oklahoma City Riversport
3 4:23.448
+0.0
4:23.448

93: 1:50 PM [8/8] - Mixed K4 Masters C 500m (MMX-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Dixon, T / Okuyama, K / Briones, R / Oates-Wilding, S)  SCRATCH 
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 +0.0

94: 1:55 PM [8/8] - Men Junior C4 500m (MJR-C4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Sexton, C / Poecher, K / Farquhar, O / Galvin, J)
Oklahoma City Riversport
6 2:09.743
+0.0
2:09.743
2 LCKC (Dickson, A / Copper, C / Dickson, J / Rochester, K)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 2:18.030
+0.0
2:18.030

97: 2:10 PM [8/8] - Men Senior C1 500m (MSR-C1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 2:08.822
+0.0
2:08.822
2 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 2:11.251
+0.0
2:11.251
3 GHCK (kasperbauer)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:19.324
+0.0
2:19.324
4 GHCK (paffile)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 2:25.225
+0.0
2:25.225
5 WCC (Grachev)
Washington Canoe Club
8 2:29.885
+0.0
2:29.885
6 LCKC (Deppe)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 2:42.167
+0.0
2:42.167

98: 2:15 PM [8/8] - Women Junior K4 500m (WJR-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Wilding, K / Kusaka, T / McGrory, A / Nelson, S)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 1:58.307
+0.0
1:58.307
2 GHCK (Martinson, T / Noskoff, S / Thiessen, A / Alberola, I)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 1:59.129
+0.0
1:59.129
3 BHAM (Scoggins, A / Wolgamot, E / McCoy, E / Spiker, M)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 2:05.018
+0.0
2:05.018
4 LCKC (Marsh, C / Doss, D / Bowmar, M / Hayes, M)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 2:19.714
+0.0
2:19.714
5 OVERH (Valentine, G / Creek, A / Ramsey, H / Evans,T)
Overholser Kayak Club
3 2:24.488
+0.0
2:24.488

99: 2:20 PM [8/8] - Men K2 Master C 500m (MM-K2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Briones, R / Dixon, T)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 2:33.900
+0.0
2:33.900
2 WCC (Johnson, C / Wiess, S)
Washington Canoe Club
5 2:36.275
+0.0
2:36.275
3 RTR (McCoy, M / Riszkiewicz, M)
River Town Racers
8 2:45.892
+0.0
2:45.892
4 IWYC (Hoffman, D / Garcia, D)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 2:54.382
+0.0
2:54.382
5 IWYC (Garcia,D / Hoffma, D)  DNF 
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 +0.0
6 IWYC (Briones, R / Dixon, T)  DNF 
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 +0.0

101: 2:30 PM [8/8] - Women Bantam K1 500m (WB-K1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (libner)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 2:21.271
+0.0
2:21.271
2 BHAM (Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
5 2:25.467
+0.0
2:25.467
3 LCKC (Grattan)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 2:26.873
+0.0
2:26.873
4 OKCRS (Moody)
Oklahoma City Riversport
3 2:33.013
+0.0
2:33.013
5 OKCRS (Liles)
Oklahoma City Riversport
2 2:34.499
+0.0
2:34.499
6 IWYC (Sybounny)
Ikaika Waikiki Yacht Club
9 2:36.241
+0.0
2:36.241
7 BHAM (Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
8 2:36.851
+0.0
2:36.851
8 OKCRS (McFeeters)
Oklahoma City Riversport
1 2:43.999
+0.0
2:43.999
9 GHCK (Ohr)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 2:44.397
+0.0
2:44.397

103: 2:40 PM [8/8] - Men K4 Master A 500m (MM-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 KEYST (Lyssikov,A / Rudys,V / Miller, N / Lair, A)
Keystone Paddlers
4 1:58.129
+0.0
1:58.129
2 IWYC (Garcia, D / Briones, R / Dixon, T / Jones, W)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 2:20.963
+0.0
2:20.963
3 SCC (De La Hoz,C / Rimkus, E / Tokarenko, I / Dayan, Y)  DNF 
Sebago Canoe Club
5 +0.0

104: 2:45 PM [8/8] - Women Senior C1 500m (WSR-C1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (harrison)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 2:25.523
+0.0
2:25.523
2 SCKC (Sampson)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 2:28.350
+0.0
2:28.350
3 CASC (Gaetano)
Cascade Canoe & Kayak Team
7 2:33.655
+0.0
2:33.655
4 WCC (Armstrong)
Washington Canoe Club
3 2:35.577
+0.0
2:35.577
5 LCKC (Martin)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:35.732
+0.0
2:35.732
6 SDCKT (Hein)  DNS 
San Diego Canoe and Kayak Team
4 +0.0

107: 3:00 PM [8/8] - Women Juvenile C2 500m (WJU-C2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Albrecht, E / Grady, S)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 2:34.401
+0.0
2:34.401
2 GHCK (North, K / Settle, M)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 2:38.089
+0.0
2:38.089
3 GHCK (Desantis,S/ Wells, Z)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 2:52.175
+0.0
2:52.175
4 WCC (Rhodes, A / Zahler, A)
Washington Canoe Club
6 3:43.878
+0.0
3:43.878

108: 3:05 PM [8/8] - Men Juvenile K4 500m (MJU-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Talbert, S / Majumdar, P / Alva, P / Schenk, V)
Seattle Canoe and Kayak Club
7 1:41.845
+0.0
1:41.845
2 LCKC (Marsh, A / Klukaszewski, B / Pitts, L / Boyd, N)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 1:45.059
+0.0
1:45.059
3 GHCK (Harkabus / Dalumpines, D / Boeholt, D / Meek, S)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 1:55.084
+0.0
1:55.084
4 IWYC (Jones, C / Bortnowski, J / Carlson, J / Kamaka, K)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 1:56.794
+0.0
1:56.794
5 SCKC (Nopp, R / Mack, N / Sorocco, C / Malone, J)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 2:04.724
+0.0
2:04.724
6 GHCK (Leon, K / Larsen, N / Kusche, P / Anderson, J)  DNF 
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 +0.0

109: 3:10 PM [8/8] - Men Bantam C1 500m (MB-C1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (hester)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 2:31.393
+0.0
2:31.393
2 IWYC (Erukulapati)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 2:43.895
+0.0
2:43.895
3 LCKC (Hicks)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 2:53.003
+0.0
2:53.003
4 GHCK (huston)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 2:59.187
+0.0
2:59.187
5 LCKC (Daniel)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 3:16.062
+0.0
3:16.062
6 WCC (More)
Washington Canoe Club
6 3:21.089
+0.0
3:21.089
7 GHCK (adamson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 4:03.009
+0.0
4:03.009
8 GHCK (peterson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 +0.0

110: 3:15 PM [8/8] - Women K4 Master A 500m (WM-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Holmes, E / McNamee, K / Rhodes, K / Ramm, L)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 2:06.364
+0.0
2:06.364
2 LCKC (Edward, C / Henkle, H / Marsa, M / Villanueva, R)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 2:12.668
+0.0
2:12.668
3 IWYC (Oates-Wilding, S / Okuyama, K )
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 2:33.735
+0.0
2:33.735

111: 3:20 PM [8/8] - Women Junior C4 500m (WJR-C4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
WCC (Rhodes, A / Zahler, A / Schueete, B / Schuette, H)  SCRATCH 
Washington Canoe Club
5 +0.0

112: 3:25 PM [8/8] - Mixed K2 Masters A 500m (MMX-K2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Oates-Wilding, S / Jones, W)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 2:12.642
+0.0
2:12.642
2 OKCRS (Ilcheva, K / Narvaez, P)
Oklahoma City Riversport
9 2:13.670
+0.0
2:13.670
3 LCKC (Miller, N / Villanueva, R)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 2:16.704
+0.0
2:16.704
4 LCKC (Dichiacchio, J / Marsa, M)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 2:26.941
+0.0
2:26.941
5 WCC (Ramm, L / Weiss, S)
Washington Canoe Club
4 2:34.016
+0.0
2:34.016
6 OKCRS (Liles, C / Allison, A)
Oklahoma City Riversport
6 2:50.517
+0.0
2:50.517
7 IWYC (Gonsalves, A / Briones, R)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 3:19.384
+0.0
3:19.384
8 LCKC (Easterday, K / Pflug, V)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 3:53.156
+0.0
3:53.156

124: 4:45 PM [8/8] - Men Bantam C2 3000m (MB-C2-3000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Huston, G / Hester, W)
Gig Harbor Canoe & Kayak
145 18:29.689
+0.0
18:29.689
2 LCKC (Hicks, N / Daniel, S)
Lanier Canoe & Kayak Club
146 19:04.734
+0.0
19:04.734
3 GHCK (Peterson, C / Adamson, E)
Gig Harbor Canoe & Kayak
144 24:26.905
+0.0
24:26.905

125: 4:45 PM [8/8] - Men Bantam K2 3000m (MB-K2-3000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Odegaard, E / McGiverin, Z)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
147 15:57.688
+0.0
15:57.688
2 IWYC (Erukulapati,A / Carlson, J)
Ikaika Waikiki Yacht Club
153 16:12.360
+0.0
16:12.360
3 LCKC (Haynes, P / Oakley, S)
Lanier Canoe & Kayak Club
157 16:28.742
+0.0
16:28.742
4 BHAM (McCoy, C / Sorocco, K)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
148 16:48.405
+0.0
16:48.405
5 GHCK (Laird, A / Kitching, C)
Gig Harbor Canoe & Kayak
151 17:41.864
+0.0
17:41.864
6 LCKC (Lewallen, A / Wooters, J)
Lanier Canoe & Kayak Club
158 17:57.609
+0.0
17:57.609
7 LCKC (May, L / Molton, M)
Lanier Canoe & Kayak Club
159 18:20.742
+0.0
18:20.742
8 GHCK (Erickson, G / Peterson, K )
Gig Harbor Canoe & Kayak
150 18:29.316
+0.0
18:29.316
9 IWYC (Spear, Kaimana / Spear, Kainalu)
Ikaika Waikiki Yacht Club
156 18:33.078
+0.0
18:33.078
10 OVERH (Comforth, H / Wyett, M)
Overholser Kayak Club
160 18:57.445
+0.0
18:57.445
11 IWYC (Lambert, B / Funasaki,K)
Ikaika Waikiki Yacht Club
155 19:26.995
+0.0
19:26.995
12 CASC (Nandakumar, A / Garay, A)  DNF 
Cascade Canoe & Kayak Team
149 +0.0
13 GHCK (Needs partner / Wilkinson, K)  SCRATCH 
Gig Harbor Canoe & Kayak
152 +0.0

126: 5:15 PM [8/8] - Men Juvenile C1 5000m (MJU-C1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (blanck)
Gig Harbor Canoe & Kayak
106 31:04.013
+0.0
31:04.013
2 LCKC (Dickson)
Lanier Canoe & Kayak Club
107 33:17.492
+0.0
33:17.492
3 GHCK (palmer)  SCRATCH 
Gig Harbor Canoe & Kayak
108 +0.0
4 LCKC (Rochester)  DNF 
Lanier Canoe & Kayak Club
109 +0.0

127: 5:15 PM [8/8] - Men Juvenile C2 5000m (MJU-C2-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Huston/Galvan)
Gig Harbor Canoe & Kayak
167 29:32.400
+0.0
29:32.400
2 RTR (Leon)  SCRATCH 
River Town Racers
184 +0.0

128: 5:15 PM [8/8] - Men Juvenile K1 5000m (MJU-K1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 CASC (Bodine)
Cascade Canoe & Kayak Team
112 23:34.994
+0.0
23:34.994
2 IWYC (Sean Talbert)
Ikaika Waikiki Yacht Club
118 23:54.055
+0.0
23:54.055
3 LCKC (Boyd)
Lanier Canoe & Kayak Club
115 24:19.474
+0.0
24:19.474
4 IWYC (Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
117 24:56.466
+0.0
24:56.466
5 IWYC (Bortnowsky)
Ikaika Waikiki Yacht Club
114 25:14.981
+0.0
25:14.981
6 LCKC (Lucas Pitts)
Lanier Canoe & Kayak Club
186 26:03.527
+0.0
26:03.527
7 CASC (Nandukamar)
Cascade Canoe & Kayak Team
69 26:41.820
+0.0
26:41.820
8 LCKC (Klukaszewski)
Lanier Canoe & Kayak Club
119 26:46.343
+0.0
26:46.343
9 OKCRS (Malone)
Oklahoma City Riversport
189 26:48.224
+0.0
26:48.224
10 UNAF (Leon)
Unaffiliated (USA)
184 27:07.119
+0.0
27:07.119
11 LCKC (Alan Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
135 27:54.297
+0.0
27:54.297
12 RTR (Majumdar)
River Town Racers
102 30:05.267
+0.0
30:05.267
13 LCKC (Easterday)
Lanier Canoe & Kayak Club
116 39:12.970
+0.0
39:12.970
14 SFCKC (Anderson)  DNF 
South Florida Canoe Kayak Club
111 +0.0
15 GHCK (boeholt)  DNF 
Gig Harbor Canoe & Kayak
113 +0.0
16 SCKC (Nopp)  EXCL 
Seattle Canoe and Kayak Club
183 +0.0

129: 5:15 PM [8/8] - Men Juvenile K2 5000m (MJU-K2-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Harkabus, K / Larsen, N)
Gig Harbor Canoe & Kayak
172 25:25.507
+0.0
25:25.507
2 GHCK (Dalumpines, D / Meek, S)
Gig Harbor Canoe & Kayak
168 25:33.306
+0.0
25:33.306
3 SFCKC (Mack, N / Kusche, P)
South Florida Canoe Kayak Club
169 25:59.467
+0.0
25:59.467
4 LCKC (Sykes, J / Martin, L)
Lanier Canoe & Kayak Club
171 27:06.728
+0.0
27:06.728
5 LCKC (Collins, C / May, C)
Lanier Canoe & Kayak Club
170 28:41.901
+0.0
28:41.901
6 WCC (Leith, A / Ferreira, P)
Washington Canoe Club
173 29:17.839
+0.0
29:17.839

130: 5:15 PM [8/8] - Men Junior C1 5000m (MJR-C1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak
87 25:45.461
+0.0
25:45.461
2 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
90 26:23.643
+0.0
26:23.643
3 OKCRS (Sexton)
Oklahoma City Riversport
89 28:15.232
+0.0
28:15.232
4 GHCK (farquhar)
Gig Harbor Canoe & Kayak
86 28:37.443
+0.0
28:37.443
5 LCKC (Dickson)
Lanier Canoe & Kayak Club
85 30:13.384
+0.0
30:13.384
6 LCKC (Copper)
Lanier Canoe & Kayak Club
84 31:17.410
+0.0
31:17.410
7 TCP (Poecher)
Twin Cities Paddlesports
88 31:31.392
+0.0
31:31.392

132: 5:15 PM [8/8] - Men Junior K1 5000m (MJR-K1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Cook)
Oklahoma City Riversport
95 22:17.813
+0.0
22:17.813
2 BHAM (Ecker)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
97 22:46.664
+0.0
22:46.664
3 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
103 23:05.142
+0.0
23:05.142
4 RTR (Caddell)
River Town Racers
94 23:19.050
+0.0
23:19.050
5 OKCRS (McMullen)
Oklahoma City Riversport
99 24:29.952
+0.0
24:29.952
6 GHCK (wurts)
Gig Harbor Canoe & Kayak
105 24:55.294
+0.0
24:55.294
7 RTR (Anacleto-Black)
River Town Racers
92 25:45.300
+0.0
25:45.300
8 SDCKT (Armano)
San Diego Canoe and Kayak Team
93 25:53.317
+0.0
25:53.317
9 LCKC (Adelberg)
Lanier Canoe & Kayak Club
91 25:55.729
+0.0
25:55.729
10 SDCKT (Eash)
San Diego Canoe and Kayak Team
96 26:08.004
+0.0
26:08.004
11 LCKC (Hutton)
Lanier Canoe & Kayak Club
98 29:04.350
+0.0
29:04.350
12 LCKC (Peck)  DNF 
Lanier Canoe & Kayak Club
100 +0.0
13 SDCKT (Ruiz)  DNF 
San Diego Canoe and Kayak Team
101 +0.0

133: 5:15 PM [8/8] - Men Junior K2 5000m (MJR-K2-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Deppe, E / Hickerson, J)
Lanier Canoe & Kayak Club
163 22:46.146
+0.0
22:46.146
2 SDCKT (Zikan/Jennings)
San Diego Canoe and Kayak Team
166 22:46.903
+0.0
22:46.903
3 GHCK (Bevin, C / Plymale, J)
Gig Harbor Canoe & Kayak
161 24:36.616
+0.0
24:36.616
4 IWYC (Needs Partner/ Busekrus, J)
Ikaika Waikiki Yacht Club
162 30:52.408
+0.0
30:52.408
5 SDCKT (Ruiz,A / Armano, P)  DNF 
San Diego Canoe and Kayak Team
164 +0.0
6 SDCKT (Needs Partner / Taylor, J)  DNF 
San Diego Canoe and Kayak Team
165 +0.0

134: 5:15 PM [8/8] - Men Senior C1 5000m (MSR-C1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak
121 25:33.270
+0.0
25:33.270
2 GHCK (kasperbauer)
Gig Harbor Canoe & Kayak
122 27:38.515
+0.0
27:38.515
3 LCKC (Deppe)
Lanier Canoe & Kayak Club
120 30:23.652
+0.0
30:23.652
4 GHCK (paffile)  DNF 
Gig Harbor Canoe & Kayak
123 +0.0

135: 5:15 PM [8/8] - Men Senior K1 5000m (MSR-K1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
UNAF (Wampler)
Unaffiliated (USA)
140 26:41.383
+0.0
26:41.383
1 LCKC (Szadovszki)
Lanier Canoe & Kayak Club
138 21:56.107
+0.0
21:56.107
2 LCKC (Humbertson)
Lanier Canoe & Kayak Club
133 22:19.639
+0.0
22:19.639
3 SDCKT (Timothy)
San Diego Canoe and Kayak Team
139 22:31.405
+0.0
22:31.405
4 SDCKT (Errez)
San Diego Canoe and Kayak Team
130 22:46.464
+0.0
22:46.464
5 SDCKT (Michael Miller)
San Diego Canoe and Kayak Team
187 23:51.981
+0.0
23:51.981
6 LCKC (Mullican)
Lanier Canoe & Kayak Club
136 24:09.549
+0.0
24:09.549
7 GHCK (chiou)
Gig Harbor Canoe & Kayak
127 24:10.321
+0.0
24:10.321
8 OKCRS (Yonley)
Oklahoma City Riversport
143 24:29.310
+0.0
24:29.310
9 IWYC (Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
142 24:39.146
+0.0
24:39.146
10 IWYC (Whitcomb)
Ikaika Waikiki Yacht Club
141 24:50.803
+0.0
24:50.803
11 GHCK (field)
Gig Harbor Canoe & Kayak
131 25:17.977
+0.0
25:17.977
12 SDCKT (Ryan Miller)
San Diego Canoe and Kayak Team
188 25:48.733
+0.0
25:48.733
13 LCKC (Barnes)
Lanier Canoe & Kayak Club
126 26:23.108
+0.0
26:23.108
14 RTR (Alva)  EXCL 
River Town Racers
125 +0.0

114: 7:30 AM [8/9] - Women K1 Master B 500m (WM-K1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Henkel)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:19.306
+0.0
2:19.306
2 IWYC (Oates-Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 2:19.971
+0.0
2:19.971
3 WCC (Rhodes)
Washington Canoe Club
8 2:25.447
+0.0
2:25.447
4 SCKC (Holmes)
Seattle Canoe and Kayak Club
9 2:33.513
+0.0
2:33.513
5 LCKC (Marsa)
Lanier Canoe & Kayak Club
1 2:36.908
+0.0
2:36.908
6 GHCK (mckinney)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:56.158
+0.0
2:56.158
7 LCKC (Eward)  DNS 
Lanier Canoe & Kayak Club
4 +0.0

116: 7:35 AM [8/9] - Mixed K4 Masters B 500m (MMX-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC
Lanier Canoe & Kayak Club
6 2:02.416
+0.0
2:02.416
2 SCKC (Caddell, C / McCoy, M / Holmes, E / De Palma, J)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 2:08.432
+0.0
2:08.432
3 IWYC (Dixon, T / Okuyama, K / Briones, R / Oates-Wilding, S)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 2:08.900
+0.0
2:08.900

117: 7:40 AM [8/9] - Women Senior K2 500m (WSR-K2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (McElroy, K / Barlow, S)
Overholser Kayak Club
6 1:50.827
+0.0
1:50.827
2 BHAM (Wolgamot, E / Wilding, K)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
2 1:52.046
+0.0
1:52.046
3 SDCKT (Stow, C / Corrao, M)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 2:01.790
+0.0
2:01.790
4 SDCKT (Borm, D / Long, M)
San Diego Canoe and Kayak Team
9 2:05.622
+0.0
2:05.622
5 LCKC (Blanchard, A / Allison, C)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 2:20.765
+0.0
2:20.765
6 GHCK (Morse, A / Gall, C)  SCRATCH 
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 +0.0
7 OVERH (Rachel-Min, N / Valentine, G)  DNS 
Overholser Kayak Club
5 +0.0
8 OVERH (Cornforth, B / Jackson, R)  DNS 
Overholser Kayak Club
7 +0.0

118: 7:45 AM [8/9] - Women Bantam C1 500m (WB-C1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Harper)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 2:36.296
+0.0
2:36.296
2 SDCKT (Harper)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 2:38.405
+0.0
2:38.405
3 BHAM (Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
6 2:45.229
+0.0
2:45.229
4 GHCK (desantis)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 2:48.981
+0.0
2:48.981
5 LCKC (Dickson)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 3:04.064
+0.0
3:04.064
6 GHCK (blanck)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 3:13.564
+0.0
3:13.564
7 GHCK (desantis)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 3:15.565
+0.0
3:15.565
8 GHCK (huston)
Gig Harbor Canoe & Kayak
1 3:35.274
+0.0
3:35.274
9 WCC (Rhodes)
Washington Canoe Club
9 3:41.933
+0.0
3:41.933

119: 7:50 AM [8/9] - Men Junior K1 500m (MJR-K1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Cook)
Oklahoma City Riversport
3 1:45.064
+0.0
1:45.064
2 BHAM (Ecker)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
5 1:47.198
+0.0
1:47.198
3 SCKC (Small)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 1:49.728
+0.0
1:49.728
4 RTR (Caddell)
River Town Racers
4 1:50.149
+0.0
1:50.149
5 GHCK (plymale)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 1:53.464
+0.0
1:53.464
6 OKCRS (McMullen)
Oklahoma City Riversport
7 1:54.347
+0.0
1:54.347
7 SCKC (Zikan)
Seattle Canoe and Kayak Club
1 1:55.108
+0.0
1:55.108
8 LCKC (Peck)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 1:55.306
+0.0
1:55.306
9 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:01.462
+0.0
2:01.462

121: 7:55 AM [8/9] - Mixed K4 Masters A 500m (MMX-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Allison, A / Yonley, J / Ilcheva, K / Narvaez, P)
Oklahoma City Riversport
5 1:52.038
+0.0
1:52.038
2 WCC (Johnson, C / Ramm, L / Rhodes, K / Weiss, S)
Washington Canoe Club
6 2:14.386
+0.0
2:14.386
3 IWYC (Gonsalves, A / Garcia,D / Hoffman, D / Funasaki, K)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 2:45.033
+0.0
2:45.033
4 IWYC (Okuyama, K / Oates-Wilding, S / Jones, W / Dixon, T)  DNS 
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 +0.0
5 LCKC (Mitchell, J / Marsa, M / Miller, N / Villanueva, R)  DNS 
Lanier Canoe & Kayak Club
3 +0.0

122: 8:00 AM [8/9] - Men C1 Master B 500m (MM-C1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 WCC (Grachev)
Washington Canoe Club
4 2:19.941
+0.0
2:19.941
2 VOCC (Story)
Ventura Olympic Canoe Club
3 2:40.861
+0.0
2:40.861
3 WCC (Schuette)
Washington Canoe Club
5 2:44.371
+0.0
2:44.371
4 VOCC (Goldthwaite)
Ventura Olympic Canoe Club
7 2:49.452
+0.0
2:49.452

123: 8:05 AM [8/9] - Women Juvenile K4 500m (WJU-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Kelley, F / St-Yves, N / Laird, R / Libner, Z)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 1:55.769
+0.0
1:55.769
2 OKCRS (Palmer, G / Sterk-Ciresi, M / Sperbeck, O / Guck, S)
Oklahoma City Riversport
5 2:11.536
+0.0
2:11.536

136: 8:10 AM [8/9] - Women Bantam K2 500m (WB-K2-500)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (A Scoggins / E Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 2:09.232
+0.0
2:09.232
2 OKCRS (Moody / Liles)
Oklahoma City Riversport
2 2:10.985
+0.0
2:10.985
3 OKCRS (Ohr / Libner)
Oklahoma City Riversport
7 2:16.877
+0.0
2:16.877
4 SCKC (Gill / Weigelt)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 2:31.650
+0.0
2:31.650
5 IWYC (Iinuma / Gonsalves)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 2:33.128
+0.0
2:33.128
6 IWYC (Whitcomb / Tsong)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 3:03.830
+0.0
3:03.830

137: 8:15 AM [8/9] - Women Bantam K2 500m (WB-K2-500)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Sybounmy / Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 2:20.364
+0.0
2:20.364
2 OVERH (McFeeters / Guthrie)
Overholser Kayak Club
5 2:22.453
+0.0
2:22.453
3 GHCK (Clark / Glhardo)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:27.934
+0.0
2:27.934
4 SFCKC (Mazurkiewicz / Gunderson)
South Florida Canoe Kayak Club
7 2:31.667
+0.0
2:31.667
5 LCKC (Hennigan / Foster)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:51.405
+0.0
2:51.405
6 GHCK (St-Yves / Huston)  DNS 
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 +0.0

138: 8:20 AM [8/9] - Men Juvenile K1 500m (MJU-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Schenk)
Seattle Canoe and Kayak Club
8 1:56.726
+0.0
1:56.726
2 IWYC (Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 1:58.491
+0.0
1:58.491
3 RTR (Alva)
River Town Racers
7 1:59.694
+0.0
1:59.694
4 GHCK (boeholt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 2:02.425
+0.0
2:02.425
5 OKCRS (Malone)
Oklahoma City Riversport
6 2:05.439
+0.0
2:05.439
6 GHCK (meek)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 2:12.329
+0.0
2:12.329
7 GHCK (kusche)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 2:13.032
+0.0
2:13.032
8 RTR (Leon)
River Town Racers
1 2:21.215
+0.0
2:21.215
9 GHCK (dalumpines)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 2:28.646
+0.0
2:28.646

139: 8:25 AM [8/9] - Men Juvenile K1 500m (MJU-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Talbert)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 1:56.463
+0.0
1:56.463
2 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 2:04.458
+0.0
2:04.458
3 IWYC (Bortnowsky)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 2:06.696
+0.0
2:06.696
4 SCKC (Nopp)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 2:22.508
+0.0
2:22.508
5 GHCK (larsen)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 2:27.271
+0.0
2:27.271
6 SFCKC (Mack)
South Florida Canoe Kayak Club
2 2:28.964
+0.0
2:28.964
7 IWYC (Kamaka)
Ikaika Waikiki Yacht Club
1 2:31.895
+0.0
2:31.895
8 SFCKC (Anderson)
South Florida Canoe Kayak Club
8 2:43.485
+0.0
2:43.485
9 LCKC (Easterday)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 3:09.706
+0.0
3:09.706

140: 8:30 AM [8/9] - Men Juvenile K1 500m (MJU-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 CASC (Bodine)
Cascade Canoe & Kayak Team
7 1:53.224
+0.0
1:53.224
2 RTR (Majumdar)
River Town Racers
1 1:57.183
+0.0
1:57.183
3 LCKC (Pitts)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 1:58.803
+0.0
1:58.803
4 LCKC (Boyd)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 2:00.741
+0.0
2:00.741
5 RTR (Taylor)
River Town Racers
8 2:07.987
+0.0
2:07.987
6 LCKC (Klukaszewski)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:12.727
+0.0
2:12.727
7 LCKC (May)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 2:16.905
+0.0
2:16.905
8 GHCK (harkabus)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 2:25.956
+0.0
2:25.956
9 WCC (Leith)
Washington Canoe Club
9 2:46.805
+0.0
2:46.805

141: 8:35 AM [8/9] - Women Juvenile K1 500m (WJU-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Kelley)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 2:22.684
+0.0
2:22.684
2 BHAM (Spilker)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
6 2:27.044
+0.0
2:27.044
3 SDCKT (Evans)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 2:29.947
+0.0
2:29.947
4 WCC (Rhodes)
Washington Canoe Club
7 2:30.165
+0.0
2:30.165
5 OKCRS (Palmer)
Oklahoma City Riversport
8 2:33.528
+0.0
2:33.528
6 IWYC (Morikawa)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 2:43.120
+0.0
2:43.120
7 TCP (Sperbeck)
Twin Cities Paddlesports
9 2:43.188
+0.0
2:43.188
8 TCP (Sterk-Ciresi)
Twin Cities Paddlesports
4 2:51.198
+0.0
2:51.198

142: 8:40 AM [8/9] - Women Juvenile K1 500m (WJU-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Thiessen)
Oklahoma City Riversport
5 2:16.451
+0.0
2:16.451
2 SDCKT (Nipper)
San Diego Canoe and Kayak Team
9 2:21.017
+0.0
2:21.017
3 GHCK (laird)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:21.431
+0.0
2:21.431
4 GHCK (st-yves)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 2:25.989
+0.0
2:25.989
5 LCKC (Rogers)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 2:35.138
+0.0
2:35.138
6 LCKC (Ramsey)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 2:45.195
+0.0
2:45.195
7 TCP (Guck)
Twin Cities Paddlesports
4 2:48.653
+0.0
2:48.653
8 BHAM (Spilker)  DNS 
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
2 +0.0

143: 8:45 AM [8/9] - Men K1 Master C 500m (MM-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Mitchell)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 2:14.501
+0.0
2:14.501
2 UNAF (Evans)
Unaffiliated (USA)
7 2:20.775
+0.0
2:20.775
3 WCC (Weiss)
Washington Canoe Club
6 2:45.302
+0.0
2:45.302
4 IWYC (Briones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 2:53.006
+0.0
2:53.006
5 UNAF (Landis)
Unaffiliated (USA)
2 2:56.850
+0.0
2:56.850
6 IWYC (Hoffman)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 3:09.842
+0.0
3:09.842

144: 8:50 AM [8/9] - Men K1 Master C 500m (MM-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 UNAF (Karolyn Magda)
Unaffiliated (USA)
8 2:31.551
+0.0
2:31.551
2 IWYC (Dixon)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 2:44.794
+0.0
2:44.794
3 WCC (Johnson)
Washington Canoe Club
6 2:45.067
+0.0
2:45.067
4 IWYC (Garcia)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 2:57.020
+0.0
2:57.020
5 RTR (Riszkiewicz)
River Town Racers
3 3:02.371
+0.0
3:02.371
6 RTR (McCoy)
River Town Racers
5 3:11.161
+0.0
3:11.161

145: 8:55 AM [8/9] - Men Senior K1 500m (MSR-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Lee)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 1:48.085
+0.0
1:48.085
2 RTR (Alva)
River Town Racers
7 1:49.941
+0.0
1:49.941
3 SDCKT (Timothy)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 1:51.302
+0.0
1:51.302
4 SDCKT (Errez)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 1:52.373
+0.0
1:52.373
5 IWYC (Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
8 1:57.254
+0.0
1:57.254
6 LCKC (Burchardt)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:04.080
+0.0
2:04.080
7 SDCKT (R Miller)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 2:07.536
+0.0
2:07.536
8 GKF (Gvishiani)  DNS 
Georgian Canoe-Kayak Federation
1 +0.0
9 SDCKT (Crockett)  SCRATCH 
San Diego Canoe and Kayak Team
9 +0.0

146: 9:00 AM [8/9] - Men Senior K1 500m (MSR-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Cross-Whiter)
Seattle Canoe and Kayak Club
4 1:47.274
+0.0
1:47.274
2 SDCKT (Lishchuk)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 1:47.606
+0.0
1:47.606
3 LCKC (Humbertson)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 1:47.788
+0.0
1:47.788
4 LCKC (Farley-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 1:49.200
+0.0
1:49.200
5 LCKC (Mullican)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 1:51.818
+0.0
1:51.818
6 OKCRS (Yonley)
Oklahoma City Riversport
8 1:59.632
+0.0
1:59.632
7 GHCK (chiou)
Gig Harbor Canoe & Kayak
1 2:01.210
+0.0
2:01.210
8 OVERH (Wampler)
Overholser Kayak Club
2 2:17.213
+0.0
2:17.213
9 RTR (Anacleto-Black)  SCRATCH 
River Town Racers
9 +0.0

147: 9:05 AM [8/9] - Men Senior K1 500m (MSR-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Palmer)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 1:51.942
+0.0
1:51.942
2 SDCKT (M Miller)
San Diego Canoe and Kayak Team
1 1:52.770
+0.0
1:52.770
3 GHCK (field)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 1:56.378
+0.0
1:56.378
4 IWYC (Whitcomb)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 1:59.434
+0.0
1:59.434
5 LCKC (Barnes)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 2:01.150
+0.0
2:01.150
6 GKF (Eliozishvili)  SCRATCH 
Georgian Canoe-Kayak Federation
4 +0.0
7 GKF (Khutsaidze)  SCRATCH 
Georgian Canoe-Kayak Federation
8 +0.0
8 LCKC (Collins)  SCRATCH 
Lanier Canoe & Kayak Club
5 +0.0

148: 9:10 AM [8/9] - Women Senior K1 500m (WSR-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (McElroy)
Overholser Kayak Club
5 2:02.858
+0.0
2:02.858
2 LCKC (Hatchette)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:07.934
+0.0
2:07.934
3 SDCKT (Jackson)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 2:08.748
+0.0
2:08.748
4 SDCKT (Stow)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 2:17.743
+0.0
2:17.743
5 LCKC (Allison)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 2:42.628
+0.0
2:42.628
6 SDCKT (Brown)  DNF 
San Diego Canoe and Kayak Team
7 +0.0

149: 9:15 AM [8/9] - Women Senior K1 500m (WSR-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Barlow)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 2:06.494
+0.0
2:06.494
2 SDCKT (Urs)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 2:08.281
+0.0
2:08.281
3 OVERH (Cornforth)
Overholser Kayak Club
4 2:16.385
+0.0
2:16.385
4 GHCK (Morse)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 2:22.524
+0.0
2:22.524
5 LCKC (Henkel)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 2:25.644
+0.0
2:25.644
6 SDCKT (Long)
San Diego Canoe and Kayak Team
2 2:31.966
+0.0
2:31.966

150: 9:20 AM [8/9] - Women Senior K1 500m (WSR-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Wolgamot)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
3 2:09.743
+0.0
2:09.743
2 SDCKT (Corrao)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 2:12.358
+0.0
2:12.358
3 SDCKT (Borm)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 2:13.254
+0.0
2:13.254
4 IWYC (Rachel-Min)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 2:36.809
+0.0
2:36.809
5 OKCRS (Ilcheva)  DNS 
Oklahoma City Riversport
4 +0.0
6 BHAM (McCoy)  SCRATCH 
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
7 +0.0

151: 9:25 AM [8/9] - Women Junior K1 500m (WJR-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 2:07.589
+0.0
2:07.589
2 LPKST (Noskoff)
Lake Padden Kayak Sprint Team
6 2:14.557
+0.0
2:14.557
3 GHCK (martinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 2:18.295
+0.0
2:18.295
4 TCP (McGrory)
Twin Cities Paddlesports
9 2:21.129
+0.0
2:21.129
5 LCKC (Bowmar)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 2:27.114
+0.0
2:27.114
6 IWYC (Kusaka)
Ikaika Waikiki Yacht Club
8 2:27.311
+0.0
2:27.311
7 LCKC (Doss)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:51.240
+0.0
2:51.240
8 BHAM (Wolgamot)  DNS 
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 +0.0

152: 9:30 AM [8/9] - Women Junior K1 500m (WJR-K1-500)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Wolgamot)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
3 2:10.787
+0.0
2:10.787
2 TCP (Nelson)
Twin Cities Paddlesports
8 2:14.720
+0.0
2:14.720
3 BHAM (McCoy)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
7 2:15.700
+0.0
2:15.700
4 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 2:20.872
+0.0
2:20.872
5 SDCKT (Creek)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 2:33.379
+0.0
2:33.379
6 LCKC (Hayes)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 2:36.860
+0.0
2:36.860
7 OVERH (Valentine)
Overholser Kayak Club
2 2:51.119
+0.0
2:51.119
8 BHAM (Wolgamot)  DNS 
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
5 +0.0

158: 10:00 AM [8/9] - Men K4 Master C 500m (MM-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Garcia / Hoffman / Briones / Dixon)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 2:37.816
+0.0
2:37.816

159: 10:05 AM [8/9] - Women Bantam K2 500m (WB-K2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (A Scoggins / E Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
5 2:10.082
+0.0
2:10.082
2 OKCRS (Moody / Liles)
Oklahoma City Riversport
4 2:11.184
+0.0
2:11.184
3 IWYC (Sybounmy / Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 2:20.901
+0.0
2:20.901
4 OKCRS (Ohr / Libner)
Oklahoma City Riversport
7 2:21.133
+0.0
2:21.133
5 OVERH (McFeeters / Guthrie)
Overholser Kayak Club
3 2:25.766
+0.0
2:25.766
6 IWYC (Iinuma / Gonsalves)
Ikaika Waikiki Yacht Club
1 2:34.042
+0.0
2:34.042
7 SFCKC (Mazurkiewicz / Gunderson)
South Florida Canoe Kayak Club
9 2:34.057
+0.0
2:34.057
8 SCKC (Gill / Weigelt)
Seattle Canoe and Kayak Club
2 2:35.081
+0.0
2:35.081
9 GHCK (Clark / Glhardo)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 2:37.211
+0.0
2:37.211
10 LCKC
Lanier Canoe & Kayak Club
0 2:57.784
+0.0
2:57.784

160: 10:10 AM [8/9] - Men Bantam C4 500m (MB-C4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Hester / Houston / Adamson / Peterson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 2:23.478
+0.0
2:23.478
2 LCKC (Hicks / Daniel / Oakley / Haynes)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 2:24.839
+0.0
2:24.839
3 LCKC (Lewallen / Johnson / Wooter / Molton)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 5:31.092
+0.0
5:31.092

161: 10:15 AM [8/9] - Men K1 Master A 500m (MM-K1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 UNAF (Landis)
Unaffiliated (USA)
9 2:07.805
+0.0
2:07.805
2 IWYC (Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
8 2:08.202
+0.0
2:08.202
3 OKCRS (Narvaez)
Oklahoma City Riversport
4 2:09.203
+0.0
2:09.203
4 LCKC (Miller)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 2:11.209
+0.0
2:11.209
5 GHCK (laird)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 2:48.868
+0.0
2:48.868
6 GHCK (boeholt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 2:53.939
+0.0
2:53.939
7 LCKC (Easterday)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 3:22.083
+0.0
3:22.083
8 SCKC (de Palma)  SCRATCH 
Seattle Canoe and Kayak Club
3 +0.0

162: 10:20 AM [8/9] - Women Senior C2 500m (WSR-C2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Harrison)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:16.475
+0.0
2:16.475
2 CASC (Gaetano / Armstron)
Cascade Canoe & Kayak Team
5 2:21.334
+0.0
2:21.334
3 LCKC (Martin / Farley-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 2:35.441
+0.0
2:35.441

163: 10:25 AM [8/9] - Mixed K2 Masters B 500m (MMX-K2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Holmes / Massow)
Seattle Canoe and Kayak Club
2 2:08.263
+0.0
2:08.263
2 RTR (Caddell / de Palma)
River Town Racers
9 2:15.273
+0.0
2:15.273
3 LCKC (Dichiacchio / Marsa)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 2:18.213
+0.0
2:18.213
4 LCKC (John Mitchell / Richardson)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 2:23.365
+0.0
2:23.365
5 IWYC (Briones / Oates-Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
8 2:28.749
+0.0
2:28.749
6 CASC (Thanaraiselvam / McKinney)
Cascade Canoe & Kayak Team
5 2:30.673
+0.0
2:30.673
7 IWYC (Hoffman / Okuyama)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 2:49.827
+0.0
2:49.827
8 IWYC (Garcia / Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 3:17.555
+0.0
3:17.555

164: 10:30 AM [8/9] - Men Junior C1 500m (MJR-C1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 2:04.500
+0.0
2:04.500
2 GHCK (grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 2:10.898
+0.0
2:10.898
3 OKCRS (Sexton)
Oklahoma City Riversport
6 2:14.783
+0.0
2:14.783
4 GHCK (farquhar)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 2:20.195
+0.0
2:20.195
5 LCKC (Copper)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 2:21.999
+0.0
2:21.999
6 TCP (Poecher)
Twin Cities Paddlesports
0 2:26.680
+0.0
2:26.680
7 LCKC (Dickson)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:27.920
+0.0
2:27.920

166: 10:40 AM [8/9] - Women Juvenile C4 500m (WJU-C4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Harper / Harper / Nipper / Hein)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 2:12.430
+0.0
2:12.430
2 GHCK (Albrecht / North / Seattle / Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 2:14.488
+0.0
2:14.488
3 WCC (Schuette/Schuette Rhodes / Zahler)
Washington Canoe Club
3 2:39.905
+0.0
2:39.905
4 LCKC (Ramsey / Allison / Rogers / Martin)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 2:57.636
+0.0
2:57.636

167: 10:45 AM [8/9] - Women K1 Master A 500m (WM-K1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 WCC (McNamee)
Washington Canoe Club
4 2:26.259
+0.0
2:26.259
2 WCC (Ramm)
Washington Canoe Club
3 2:34.056
+0.0
2:34.056
3 OVERH (Egorkina)
Overholser Kayak Club
1 2:37.275
+0.0
2:37.275
4 LCKC (Villanueva)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 2:44.106
+0.0
2:44.106
5 OKCRS (Ilcheva)
Oklahoma City Riversport
2 2:52.429
+0.0
2:52.429
6 OKCRS (Allison)
Oklahoma City Riversport
7 2:55.449
+0.0
2:55.449
7 GHCK (mckinney)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 3:09.518
+0.0
3:09.518
8 SDCKT (Cash)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 3:23.621
+0.0
3:23.621
9 LCKC (Pflug)  DNS 
Lanier Canoe & Kayak Club
6 +0.0

168: 10:50 AM [8/9] - Men Senior K4 500m (MSR-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Mullican / Lee / Farley-Klacik / Collins)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 1:27.431
+0.0
1:27.431
2 SDCKT (Errez / Burdiak / Crockett / Humbertson)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 1:29.495
+0.0
1:29.495
3 SCKC (Jennings / Small / Zikan / Cross-Whiter)
Seattle Canoe and Kayak Club
4 1:39.274
+0.0
1:39.274
4 IWYC (Wilding / Whitcomb / Miller / Miller)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 1:39.836
+0.0
1:39.836
5 GHCK (Field / de Palma / Alva / Chiou)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 1:41.320
+0.0
1:41.320
6 LCKC (Adelberg / Hickerson / Burchardt / Barnes)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 1:47.764
+0.0
1:47.764

169: 10:55 AM [8/9] - Women Junior C1 500m (WJR-C1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (harrison)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 2:29.416
+0.0
2:29.416
2 LCKC (Farley-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 2:50.778
+0.0
2:50.778
3 WCC (Schuette)
Washington Canoe Club
4 2:57.695
+0.0
2:57.695
4 SDCKT (Hein)  SCRATCH 
San Diego Canoe and Kayak Team
6 +0.0

170: 11:00 AM [8/9] - Women K2 Master B 500m (WM-K2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Holmes / Caddell)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 2:23.482
+0.0
2:23.482
2 LCKC (Eward / Henkel)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 2:29.841
+0.0
2:29.841
3 IWYC (Okuyama / Oates-Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 2:34.517
+0.0
2:34.517

171: 11:05 AM [8/9] - Men Juvenile K1 500m (MJU-K1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 CASC (Bodine)
Cascade Canoe & Kayak Team
5 1:51.143
+0.0
1:51.143
2 IWYC (Talbert)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 1:55.241
+0.0
1:55.241
3 RTR (Majumdar)
River Town Racers
3 1:57.362
+0.0
1:57.362
4 SCKC (Schenk)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 1:58.502
+0.0
1:58.502
5 RTR (Alva)
River Town Racers
2 1:58.761
+0.0
1:58.761
6 LCKC (Boyd)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 1:59.184
+0.0
1:59.184
7 IWYC (Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 1:59.197
+0.0
1:59.197
8 LCKC (Pitts)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 2:00.344
+0.0
2:00.344
9 GHCK (boeholt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
1 2:02.542
+0.0
2:02.542

172: 11:10 AM [8/9] - Men Juvenile C4 500m (MJU-C4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Blanck / Palmer / Huston / Galvan )
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:16.956
+0.0
2:16.956
2 LCKC (Marsh / Dickson / Rochester / Boyd)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 2:45.392
+0.0
2:45.392
3 LCKC (Collins / May / Sykes / Martin)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 4:05.980
+0.0
4:05.980

173: 11:15 AM [8/9] - Women Bantam C2 500m (WB-C2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Harper / Harper)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 2:38.250
+0.0
2:38.250
2 GHCK (Blanck / DeSantis)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 3:10.052
+0.0
3:10.052
3 GHCK (Huston / DeSantis)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 3:23.062
+0.0
3:23.062
4 GHCK (St-Yves)  SCRATCH 
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 +0.0

174: 11:20 AM [8/9] - Women Senior K4 500m (WSR-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (McEolroy / Jackson / Urs / Barlow)
Overholser Kayak Club
5 1:49.236
+0.0
1:49.236
2 SDCKT (Stow / Borm / Long / Carrao)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 1:58.894
+0.0
1:58.894
3 LCKC (Blanchard / Allison / Bowmar / Hatchette)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:05.288
+0.0
2:05.288
4 WCC (Rhodes / McNamee / Rhodes / Ramm)
Washington Canoe Club
3 2:05.378
+0.0
2:05.378
5 IWYC (Rachel-Min / Kusaka / Cornforth / Brown)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 2:07.046
+0.0
2:07.046
6 OKCRS (Morse / Gall / Alberola / Ilcheva)
Oklahoma City Riversport
7 2:10.548
+0.0
2:10.548

175: 11:25 AM [8/9] - Men Para V1 500m (MP-V1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (McCallum)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:34.845
+0.0
2:34.845
2 SCKC (Kin)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 3:58.505
+0.0
3:58.505

176: 11:30 AM [8/9] - Women Para K1 500m (WP-K1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (Egorkina)
Overholser Kayak Club
4 2:36.398
+0.0
2:36.398
2 OVERH (Elwart)
Overholser Kayak Club
6 2:38.909
+0.0
2:38.909
3 OVERH (Allen)
Overholser Kayak Club
5 2:39.934
+0.0
2:39.934
4 SDCKT (Cash)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 3:20.690
+0.0
3:20.690

177: 11:35 AM [8/9] - Women Juvenile K1 500m (WJU-K1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Thiessen)
Oklahoma City Riversport
5 2:13.945
+0.0
2:13.945
2 GHCK (Kelley)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:18.471
+0.0
2:18.471
3 SDCKT (Nipper)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 2:22.905
+0.0
2:22.905
4 GHCK (st-yves)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 2:23.513
+0.0
2:23.513
5 GHCK (laird)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 2:26.338
+0.0
2:26.338
6 WCC (Rhodes)
Washington Canoe Club
9 2:31.868
+0.0
2:31.868
7 BHAM (Spilker)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
3 2:32.891
+0.0
2:32.891
8 OKCRS (Palmer)
Oklahoma City Riversport
1 2:35.077
+0.0
2:35.077
9 SDCKT (Evans)
San Diego Canoe and Kayak Team
2 2:37.122
+0.0
2:37.122

178: 11:40 AM [8/9] - Men Junior K4 500m (MJR-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Cook / McMullen / Small / Zikan)
Oklahoma City Riversport
5 1:34.726
+0.0
1:34.726
2 RTR (Caddell / Anacleto-Black / Bodine / Ecker)
River Town Racers
2 1:36.130
+0.0
1:36.130
3 GHCK (Bevin / Vasquez / Plymale / Wurts)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 1:38.365
+0.0
1:38.365
4 LCKC (Surles / Deppe / Pitts / Peck)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 1:38.940
+0.0
1:38.940
5 SDCKT (Ruiz / Eash / Busekrus / Armano)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 1:52.626
+0.0
1:52.626
6 SCKC (Nopp / Jennings / Kamaka / Malone)
Seattle Canoe and Kayak Club
3 2:04.137
+0.0
2:04.137

179: 11:45 AM [8/9] - Women Junior K2 500m (WJR-K2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Martinson / McCoy)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 2:06.131
+0.0
2:06.131
2 IWYC (Wilding / Kusaka)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 2:08.679
+0.0
2:08.679
3 TCP (McGrory / Nelson)
Twin Cities Paddlesports
8 2:09.444
+0.0
2:09.444
4 OKCRS (Alberola / Thiessen)
Oklahoma City Riversport
6 2:10.647
+0.0
2:10.647
5 LCKC (Marsh / Bowmar)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 2:19.637
+0.0
2:19.637
6 SDCKT (Creek / Evans)
San Diego Canoe and Kayak Team
9 2:28.445
+0.0
2:28.445
7 LCKC (Hayes / Doss)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 2:40.795
+0.0
2:40.795
8 IWYC (Morikawa / Valentine)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 2:42.180
+0.0
2:42.180

180: 11:50 AM [8/9] - Men K1 Master C 500m (MM-K1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Mitchell)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 2:20.807
+0.0
2:20.807
2 UNAF (Evans)
Unaffiliated (USA)
4 2:22.149
+0.0
2:22.149
3 UNAF (Karolyn Magda)
Unaffiliated (USA)
6 2:37.618
+0.0
2:37.618
4 WCC (Weiss)
Washington Canoe Club
8 2:38.976
+0.0
2:38.976
5 WCC (Johnson)
Washington Canoe Club
7 2:53.142
+0.0
2:53.142
6 IWYC (Dixon)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 2:58.207
+0.0
2:58.207
7 IWYC (Garcia)
Ikaika Waikiki Yacht Club
1 3:00.071
+0.0
3:00.071
8 IWYC (Briones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 3:00.895
+0.0
3:00.895
9 UNAF (Landis)  DNS 
Unaffiliated (USA)
9 +0.0

181: 11:55 AM [8/9] - Men Juvenile C1 500m (MJU-C1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Talbert)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 2:26.507
+0.0
2:26.507
2 LCKC (Rochester)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 2:31.099
+0.0
2:31.099
3 GHCK (blanck)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 2:32.807
+0.0
2:32.807
4 GHCK (galvan)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 2:39.049
+0.0
2:39.049
5 GHCK (huston)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 2:45.315
+0.0
2:45.315
6 LCKC (Dickson)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 2:56.893
+0.0
2:56.893
7 GHCK (palmer)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 3:06.829
+0.0
3:06.829
8 WCC (Leith)
Washington Canoe Club
7 3:07.679
+0.0
3:07.679

182: 12:00 PM [8/9] - Women Bantam K4 500m (WB-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (McFeeters,C /Guthrie, E / Moody, P / Liles, R)
Oklahoma City Riversport
3 2:06.874
+0.0
2:06.874
2 GHCK (Gill,K / Guajardo, R / Ohr, R / Libner, Z)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 2:09.039
+0.0
2:09.039
3 IWYC (Linuma, C / Sybounmy, K / Funasaki, S / Gonsalves, T)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 2:16.106
+0.0
2:16.106
4 GHCK (Clark, A / St-Yves, A / Gunderson, S / Mazurkiewicz, M)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 2:17.009
+0.0
2:17.009
5 LCKC (Hennigan, A / Foster, A / Grattan, K / Dickson, L)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 2:31.266
+0.0
2:31.266
6 IWYC (Whitcomb Tsong St-Yves Weigett)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 2:33.399
+0.0
2:33.399

183: 12:05 PM [8/9] - Men K2 Master A 500m (MM-K2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Yonley, J / Narvaez, P)
Oklahoma City Riversport
3 1:51.978
+0.0
1:51.978
2 KEYST (Lyssikov, A / Rudys,V)
Keystone Paddlers
5 2:05.106
+0.0
2:05.106
3 LCKC (Mitchell, J / Miller, N)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:08.495
+0.0
2:08.495
4 SCC (Tokarenko/ Rimkus, E)
Sebago Canoe Club
6 2:10.759
+0.0
2:10.759
5 IWYC (Dixon, T / Jones, W)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 2:16.981
+0.0
2:16.981
6 GHCK (Laird, A / Boeholt, T)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 2:35.733
+0.0
2:35.733

184: 12:10 PM [8/9] - Women Senior C4 500m (WSR-C4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 CASC (Gaetano, L / Armstrong, A / Sampson, L / Schuette, B)
Cascade Canoe & Kayak Team
4 2:22.073
+0.0
2:22.073
2 LCKC (Marsh, C / Martin, K / Hayes, M / Farley-Klacik, P)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 3:18.685
+0.0
3:18.685

185: 12:15 PM [8/9] - Women K1 Master C 500m (WM-K1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Okuyama)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 3:08.584
+0.0
3:08.584

186: 1:15 PM [8/9] - Men K4 Master B 500m (MM-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SCC (Carlos De La Hoz)
Sebago Canoe Club
5 2:04.703
+0.0
2:04.703
2 OKCRS (Liles, C / Massow,C / Thanaraiselvam, N / Johnson, C)
Oklahoma City Riversport
4 2:11.659
+0.0
2:11.659

187: 1:20 PM [8/9] - Women Juvenile C1 500m (WJU-C1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Hein)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 2:36.290
+0.0
2:36.290
2 GHCK (settle)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:43.576
+0.0
2:43.576
3 GHCK (grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 2:44.199
+0.0
2:44.199
4 WCC (Schuette)
Washington Canoe Club
1 2:45.160
+0.0
2:45.160
5 GHCK (north)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 2:45.961
+0.0
2:45.961
6 GHCK (albrecht)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 2:52.524
+0.0
2:52.524
7 GHCK (wells)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 2:53.405
+0.0
2:53.405
8 LCKC (Martin)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:57.945
+0.0
2:57.945
9 WCC (Zahler)
Washington Canoe Club
8 4:20.323
+0.0
4:20.323

157: 1:25 PM [8/9] - Women Junior K1 500m (WJR-K1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Wolgamot)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 2:08.758
+0.0
2:08.758
2 IWYC (Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 2:10.163
+0.0
2:10.163
3 TCP (Nelson)
Twin Cities Paddlesports
3 2:14.488
+0.0
2:14.488
4 LPKST (Noskoff)
Lake Padden Kayak Sprint Team
6 2:15.757
+0.0
2:15.757
5 BHAM (McCoy)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
7 2:20.057
+0.0
2:20.057
6 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 2:23.152
+0.0
2:23.152
7 GHCK (martinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 2:24.712
+0.0
2:24.712
8 TCP (McGrory)
Twin Cities Paddlesports
1 2:27.905
+0.0
2:27.905
9 LCKC (Bowmar)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 2:32.082
+0.0
2:32.082

188: 1:25 PM [8/9] - Men Para K1 500m (MP-K1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (Holiday)
Overholser Kayak Club
5 3:08.562
+0.0
3:08.562

189: 1:30 PM [8/9] - Women Para V1 500m (WP-V1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (Elwart)  SCRATCH 
Overholser Kayak Club
4 0.000
+0.0
0.000

190: 1:35 PM [8/9] - Women K2 Master A 500m (WM-K2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 WCC (McNamee, K / Rhodes, K)
Washington Canoe Club
6 2:15.231
+0.0
2:15.231
2 RTR (Oates-Wilding / Holmes)
River Town Racers
8 2:21.067
+0.0
2:21.067
3 LCKC (Eward, C / Henkel, H)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 2:24.408
+0.0
2:24.408
4 LCKC (Marsa, M / Villanueva, R)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 2:30.658
+0.0
2:30.658
5 OKCRS (Allsion, A / Ilcheva, K)
Oklahoma City Riversport
7 2:38.790
+0.0
2:38.790
6 IWYC (Gonsalves, A / Funasaki, K)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 3:08.879
+0.0
3:08.879
7 WCC (Ramm, L / Pflug, V)  SCRATCH 
Washington Canoe Club
5 +0.0

191: 1:40 PM [8/9] - Men Senior K1 500m (MSR-K1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Lee)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 1:46.343
+0.0
1:46.343
2 SCKC (Cross-Whiter)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 1:47.397
+0.0
1:47.397
3 LCKC (Farley-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 1:47.404
+0.0
1:47.404
4 SDCKT (Lishchuk)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 1:48.339
+0.0
1:48.339
5 LCKC (Humbertson)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 1:48.512
+0.0
1:48.512
6 RTR (Alva)
River Town Racers
2 1:50.646
+0.0
1:50.646
7 SDCKT (Timothy)
San Diego Canoe and Kayak Team
9 1:51.888
+0.0
1:51.888
8 LCKC (Mullican)
Lanier Canoe & Kayak Club
1 1:53.688
+0.0
1:53.688
9 LCKC (Palmer)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 1:54.280
+0.0
1:54.280

192: 1:45 PM [8/9] - Women Junior C2 500m (WJR-C2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (North, K / Harrison, N)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:20.304
+0.0
2:20.304
2 WCC (Schuette, B / Schuette, H)
Washington Canoe Club
3 2:33.931
+0.0
2:33.931
3 LCKC (Martin, A / Farley-Klacik, P)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 2:53.622
+0.0
2:53.622
4 GHCK (Grady, S)  DNS 
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 +0.0

193: 1:50 PM [8/9] - Women Bantam C4 500m (WB-C4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Blanck, E / Huston, E / DeSantis, L / DeSantis, S)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 3:00.860
+0.0
3:00.860
2 LCKC (Hennigan, A / Dickson, L / Grattan, K / Foster, A)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 4:49.486
+0.0
4:49.486

194: 1:55 PM [8/9] - Men C2 Master A 500m (MM-C2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
VOCC (Story, A / Grachev, M)  SCRATCH 
Ventura Olympic Canoe Club
5 +0.0

195: 2:00 PM [8/9] - Women Senior K1 500m (WSR-K1-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (McElroy)
Overholser Kayak Club
5 2:03.324
+0.0
2:03.324
2 SDCKT (Urs)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 2:10.315
+0.0
2:10.315
3 SDCKT (Jackson)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 2:13.037
+0.0
2:13.037
4 LCKC (Hatchette)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 2:13.212
+0.0
2:13.212
5 SDCKT (Corrao)
San Diego Canoe and Kayak Team
2 2:17.173
+0.0
2:17.173
6 SDCKT (Borm)
San Diego Canoe and Kayak Team
9 2:21.289
+0.0
2:21.289
7 OVERH (Cornforth)
Overholser Kayak Club
1 2:23.674
+0.0
2:23.674
8 SDCKT (Barlow)  SCRATCH 
San Diego Canoe and Kayak Team
4 +0.0
9 BHAM (Wolgamot)  DNS 
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
6 +0.0

197: 2:10 PM [8/9] - Men Bantam K4 500m (MB-K4-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (McCoy, C / Odegaard, E / McGiverin, Z / Sorocco, K)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 2:05.434
+0.0
2:05.434
2 LCKC (Lewallen, A / Wooter, J / Haynes, P / Oakley, S)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 2:10.553
+0.0
2:10.553
3 GHCK (Laird, A / Kitching,C / Erickson, G / Wilkinson,K)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 2:22.831
+0.0
2:22.831
4 IWYC (Lambert, B / Spear, K / Spear, K / Funsaki, K)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 2:27.482
+0.0
2:27.482
5 CASC (Nandakumar, A / Cornforth, H / Wyett, M / Garay, A)
Cascade Canoe & Kayak Team
7 2:35.286
+0.0
2:35.286

198: 2:15 PM [8/9] - Women Juvenile K2 500m (WJU-K2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Kelley, F / Laird, R)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 2:08.596
+0.0
2:08.596
2 LCKC (Rogers, K / Grattan, K)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 2:14.865
+0.0
2:14.865
3 BHAM (Scoggins, E / Spiker, M)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
7 2:17.740
+0.0
2:17.740
4 SDCKT (Nipper, K / Evans, T)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 2:22.819
+0.0
2:22.819
5 WCC (Rhodes, E / Smith R)
Washington Canoe Club
0 2:25.576
+0.0
2:25.576
6 OKCRS (Palmer, G / Sperbeck, O)
Oklahoma City Riversport
6 2:25.911
+0.0
2:25.911
7 GHCK (St-Yves, N / Ohr, R)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 2:30.077
+0.0
2:30.077
8 TCP (Guck, S / Sterk-Ciresi, M)
Twin Cities Paddlesports
8 2:34.976
+0.0
2:34.976
9 IWYC (Morikawa, K / Linuma, C)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 2:35.994
+0.0
2:35.994
10 LCKC (Allison, H / Ramsey, H)
Lanier Canoe & Kayak Club
1 2:45.193
+0.0
2:45.193

165: 3:05 PM [8/9] - Men K2 Master B 500m (MM-K2-500)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 KEYST (Lyssikov / Rudys)
Keystone Paddlers
7 2:02.137
+0.0
2:02.137
2 SCC (Rimkus Tokarenko)
Sebago Canoe Club
9 2:06.371
+0.0
2:06.371
3 LCKC (Mitchell / Dichiacchio)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 2:11.505
+0.0
2:11.505
4 RTR (McCoy / de Palma)
River Town Racers
2 2:18.282
+0.0
2:18.282
5 GHCK (Blanck / Liles)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 2:55.114
+0.0
2:55.114
6 SCC (De La Hoz / Dayan)  DNS 
Sebago Canoe Club
3 +0.0
7 CASC (Thanaraiselvam / Massow)  DNF 
Cascade Canoe & Kayak Team
6 +0.0

209: 3:30 PM [8/9] - Men K1 Master A 5000m (MM-K1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Narvaez)
Oklahoma City Riversport
205 26:16.455
+0.0
26:16.455
2 LCKC (Miller)
Lanier Canoe & Kayak Club
204 26:19.602
+0.0
26:19.602
3 UNAF (Landis)
Unaffiliated (USA)
203 26:55.761
+0.0
26:55.761
4 LCKC (Easterday)
Lanier Canoe & Kayak Club
200 38:18.209
+0.0
38:18.209
5 IWYC (Jones)  DNS 
Ikaika Waikiki Yacht Club
201 +0.0
6 GHCK (laird)  SCRATCH 
Gig Harbor Canoe & Kayak
202 +0.0

210: 3:30 PM [8/9] - Women K1 Master A 5000m (WM-K1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 WCC (Ramm)
Washington Canoe Club
208 29:06.611
+0.0
29:06.611
2 LCKC (Villanueva)
Lanier Canoe & Kayak Club
209 31:01.826
+0.0
31:01.826
3 OKCRS (Allison)
Oklahoma City Riversport
206 +0.0
4 LCKC (Pflug)
Lanier Canoe & Kayak Club
207 +0.0

211: 3:30 PM [8/9] - Men K1 Master B 5000m (MM-K1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 UNAF (Massow)
Unaffiliated (USA)
216 26:11.768
+0.0
26:11.768
2 SCKC (de Palma)
Seattle Canoe and Kayak Club
212 26:38.256
+0.0
26:38.256
3 LCKC (Dichiacchio)
Lanier Canoe & Kayak Club
213 29:02.551
+0.0
29:02.551
4 SDCKT (Creek)
San Diego Canoe and Kayak Team
211 35:16.667
+0.0
35:16.667
5 GHCK (boeholt)  SCRATCH 
Gig Harbor Canoe & Kayak
210 +0.0
6 OKCRS (Liles)  SCRATCH 
Oklahoma City Riversport
214 +0.0
7 LCKC (Marsh)  DNF 
Lanier Canoe & Kayak Club
215 +0.0
8 CASC (Thanaraiselvam)  DNF 
Cascade Canoe & Kayak Team
217 +0.0

212: 3:30 PM [8/9] - Women K1 Master B 5000m (WM-K1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 WCC (Rhodes)
Washington Canoe Club
224 27:30.623
+0.0
27:30.623
2 LCKC (Henkel)
Lanier Canoe & Kayak Club
220 28:43.841
+0.0
28:43.841
3 SCKC (Holmes)
Seattle Canoe and Kayak Club
221 30:02.193
+0.0
30:02.193
4 RTR (Caddell)
River Town Racers
218 30:20.303
+0.0
30:20.303
5 LCKC (Marsa)
Lanier Canoe & Kayak Club
222 32:34.067
+0.0
32:34.067
6 GHCK (mckinney)
Gig Harbor Canoe & Kayak
223 34:57.065
+0.0
34:57.065
7 LCKC (Eward)  DNF 
Lanier Canoe & Kayak Club
219 +0.0

213: 3:30 PM [8/9] - Men C1 Master B 5000m (MM-C1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 VOCC (Story)
Ventura Olympic Canoe Club
226 31:48.014
+0.0
31:48.014
2 WCC (Grachev)  SCRATCH 
Washington Canoe Club
225 +0.0

214: 3:30 PM [8/9] - Men K1 Master C 5000m (MM-K1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 UNAF (Evans)
Unaffiliated (USA)
229 28:18.619
+0.0
28:18.619
2 LCKC (Mitchell)
Lanier Canoe & Kayak Club
232 28:56.161
+0.0
28:56.161
3 WCC (Magda)
Washington Canoe Club
236 29:05.329
+0.0
29:05.329
4 WCC (Weiss)
Washington Canoe Club
233 30:37.594
+0.0
30:37.594
5 IWYC (Garcia)
Ikaika Waikiki Yacht Club
230 32:55.089
+0.0
32:55.089
6 IWYC (Dixon)
Ikaika Waikiki Yacht Club
228 41:34.677
+0.0
41:34.677
7 IWYC (Briones)  SCRATCH 
Ikaika Waikiki Yacht Club
227 +0.0
8 RTR (McCoy)  SCRATCH 
River Town Racers
231 +0.0

215: 3:30 PM [8/9] - Women K1 Master C 5000m (WM-K1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Okuyama)
Ikaika Waikiki Yacht Club
234 35:07.993
+0.0
35:07.993

216: 3:30 PM [8/9] - Women C1 Master C 5000m (WM-C1-5000)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 WCC (Johnson)  EXCL 
Washington Canoe Club
235 0.000
+0.0
0.000

217: 7:30 AM [8/10] - Men Bantam K1 200m (MB-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Erukulapati)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 48.228
+0.0
48.228
2 IWYC (Carlson)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 48.656
+0.0
48.656
3 BHAM (McCoy)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
9 1:02.243
+0.0
1:02.243
4 SFCKC (Garay)
South Florida Canoe Kayak Club
4 1:04.209
+0.0
1:04.209
5 IWYC (Spear)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 1:07.309
+0.0
1:07.309
6 OVERH (Wyett)
Overholser Kayak Club
8 1:09.371
+0.0
1:09.371
7 GHCK (laird)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 1:10.073
+0.0
1:10.073
8 GHCK (peterson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 1:10.585
+0.0
1:10.585

218: 7:33 AM [8/10] - Men Bantam K1 200m (MB-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Haynes)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 47.832
+0.0
47.832
2 WCC (Ferreira)
Washington Canoe Club
3 49.588
+0.0
49.588
3 BHAM (McGiverin)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
7 50.616
+0.0
50.616
4 LCKC (Oakley)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 52.456
+0.0
52.456
5 OKCRS (Sorocco)
Oklahoma City Riversport
6 58.427
+0.0
58.427
6 GHCK (wilkinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 1:02.353
+0.0
1:02.353
7 OVERH (Cornforth)
Overholser Kayak Club
5 1:08.538
+0.0
1:08.538
8 IWYC (Lambert)
Ikaika Waikiki Yacht Club
8 1:09.551
+0.0
1:09.551

219: 7:36 AM [8/10] - Men Bantam K1 200m (MB-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 CASC (Nandakumar)
Cascade Canoe & Kayak Team
8 51.279
+0.0
51.279
2 BHAM (Odegaard)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
2 53.067
+0.0
53.067
3 GHCK (kitching)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 56.037
+0.0
56.037
4 GHCK (erickson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 56.387
+0.0
56.387
5 LCKC (Wooters)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 1:03.021
+0.0
1:03.021
6 LCKC (Lewallen)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 1:04.551
+0.0
1:04.551
7 IWYC (Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 1:11.565
+0.0
1:11.565
8 IWYC (Spear)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 1:12.245
+0.0
1:12.245

220: 7:39 AM [8/10] - Women Bantam K1 200m (WB-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Liles)
Oklahoma City Riversport
9 55.392
+0.0
55.392
2 IWYC (Sybounmy)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 56.043
+0.0
56.043
3 BHAM (E Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
6 57.328
+0.0
57.328
4 OKCRS (Moody)
Oklahoma City Riversport
1 57.720
+0.0
57.720
5 GHCK (gill)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 58.424
+0.0
58.424
6 GHCK (clark)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 1:00.030
+0.0
1:00.030
7 GHCK (Guajardo)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 1:00.224
+0.0
1:00.224
8 GHCK (weigelt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 1:06.062
+0.0
1:06.062
9 LCKC (Hennigan)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 1:20.442
+0.0
1:20.442

221: 7:42 AM [8/10] - Women Bantam K1 200m (WB-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Ohr)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 57.355
+0.0
57.355
2 SFCKC (Gunderson)
South Florida Canoe Kayak Club
6 1:00.493
+0.0
1:00.493
3 IWYC (Gonsalves)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 1:02.201
+0.0
1:02.201
4 WCC (Smith)
Washington Canoe Club
4 1:02.357
+0.0
1:02.357
5 SFCKC (Mazurkiewicz)
South Florida Canoe Kayak Club
9 1:05.397
+0.0
1:05.397
6 IWYC (Iinuma)
Ikaika Waikiki Yacht Club
1 1:05.511
+0.0
1:05.511
7 LCKC (Foster)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 1:11.354
+0.0
1:11.354
8 IWYC (Whitcomb)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 1:32.187
+0.0
1:32.187
9 IWYC (Sybounmy)  DNF 
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 +0.0

222: 7:45 AM [8/10] - Women Bantam K1 200m (WB-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
9 50.149
+0.0
50.149
2 GHCK (libner)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 51.355
+0.0
51.355
3 LCKC (Grattan)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 54.163
+0.0
54.163
4 IWYC (Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 56.349
+0.0
56.349
5 OKCRS (McFeeters)
Oklahoma City Riversport
7 58.835
+0.0
58.835
6 GHCK (st-yves)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 1:00.063
+0.0
1:00.063
7 OKCRS (Guthrie)
Oklahoma City Riversport
2 1:03.869
+0.0
1:03.869
8 SCKC (Tsong)
Seattle Canoe and Kayak Club
4 1:04.687
+0.0
1:04.687

223: 7:48 AM [8/10] - Men K1 Master B 200m (MM-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 UNAF (Massow)
Unaffiliated (USA)
9 50.237
+0.0
50.237
2 SCC (Rimkus)
Sebago Canoe Club
6 51.821
+0.0
51.821
3 LCKC (Dichiacchio)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 53.807
+0.0
53.807
4 OKCRS (Liles)
Oklahoma City Riversport
7 1:05.055
+0.0
1:05.055
5 SDCKT (Creek)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 1:07.231
+0.0
1:07.231
6 CASC (Thanaraiselvam)
Cascade Canoe & Kayak Team
4 1:13.767
+0.0
1:13.767
7 SCC (De La Hoz)  DNF 
Sebago Canoe Club
2 +0.0
8 GHCK (blanck)  DNF 
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 +0.0

224: 7:51 AM [8/10] - Men K1 Master B 200m (MM-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (de Palma)
Seattle Canoe and Kayak Club
9 50.362
+0.0
50.362
2 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 55.082
+0.0
55.082
3 SCC (Tokarenko)
Sebago Canoe Club
5 55.922
+0.0
55.922
4 SCC (Dayan)
Sebago Canoe Club
6 56.224
+0.0
56.224
5 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 58.140
+0.0
58.140
6 RTR (McCoy)
River Town Racers
2 1:08.922
+0.0
1:08.922
7 OVERH (Holiday)
Overholser Kayak Club
7 1:19.462
+0.0
1:19.462
9 GHCK (boeholt)  DNF 
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 +0.0

225: 7:54 AM [8/10] - Men Junior K1 200m (MJR-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Ecker)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
2 39.662
+0.0
39.662
2 OKCRS (Cook)
Oklahoma City Riversport
4 39.720
+0.0
39.720
3 GHCK (bevin)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 41.032
+0.0
41.032
4 GHCK (plymale)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 42.554
+0.0
42.554
5 SCKC (Zikan)
Seattle Canoe and Kayak Club
8 44.153
+0.0
44.153
6 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 45.805
+0.0
45.805
7 RTR (Majumdar)
River Town Racers
1 49.117
+0.0
49.117
8 SCKC (Jennings)
Seattle Canoe and Kayak Club
9 49.835
+0.0
49.835
9 LCKC (Adelberg)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 50.549
+0.0
50.549

226: 7:57 AM [8/10] - Men Junior K1 200m (MJR-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (McMullen)
Oklahoma City Riversport
9 41.670
+0.0
41.670
2 GHCK (vasquez)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 42.589
+0.0
42.589
3 LCKC (Deppe)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 42.884
+0.0
42.884
4 SDCKT (Ruiz)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 44.793
+0.0
44.793
5 RTR (Anacleto-Black)
River Town Racers
5 46.185
+0.0
46.185
6 LCKC (Hickerson)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 47.529
+0.0
47.529
7 IWYC (Busekrus)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 50.138
+0.0
50.138
8 IWYC (Jones)  DNF 
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 +0.0

227: 8:00 AM [8/10] - Men Junior K1 200m (MJR-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Small)
Seattle Canoe and Kayak Club
3 40.131
+0.0
40.131
2 GHCK (wurts)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 40.463
+0.0
40.463
3 RTR (Caddell)
River Town Racers
6 42.077
+0.0
42.077
4 LCKC (Peck)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 43.793
+0.0
43.793
5 SDCKT (Eash)
San Diego Canoe and Kayak Team
9 46.355
+0.0
46.355
6 SDCKT (Armano)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 49.187
+0.0
49.187
7 LCKC (Hutton)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 50.071
+0.0
50.071
8 RTR (Leon)
River Town Racers
8 52.043
+0.0
52.043

228: 8:03 AM [8/10] - Women Junior K1 200m (WJR-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 47.327
+0.0
47.327
2 GHCK (martinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 50.989
+0.0
50.989
3 LPKST (Noskoff)
Lake Padden Kayak Sprint Team
9 51.805
+0.0
51.805
4 TCP (McGrory)
Twin Cities Paddlesports
7 52.621
+0.0
52.621
5 LCKC (Bowmar)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 54.805
+0.0
54.805
6 IWYC (Kusaka)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 55.879
+0.0
55.879
7 LCKC (Doss)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 1:07.173
+0.0
1:07.173
8 BHAM (Wolgamot)  DNS 
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 +0.0

229: 8:06 AM [8/10] - Women Junior K1 200m (WJR-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Wolgamot)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
5 47.896
+0.0
47.896
2 TCP (Nelson)
Twin Cities Paddlesports
8 49.740
+0.0
49.740
3 BHAM (McCoy)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
7 50.850
+0.0
50.850
4 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 55.136
+0.0
55.136
5 SDCKT (Creek)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 55.420
+0.0
55.420
6 LCKC (Hayes)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 59.770
+0.0
59.770
7 OVERH (Valentine)
Overholser Kayak Club
2 1:04.408
+0.0
1:04.408
8 BHAM (Wolgamot)  DNF 
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
3 +0.0

230: 8:09 AM [8/10] - Men Juvenile K1 200m (MJU-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Schenk)
Seattle Canoe and Kayak Club
8 44.514
+0.0
44.514
2 LCKC (Boyd)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 44.778
+0.0
44.778
3 RTR (Alva)
River Town Racers
6 44.978
+0.0
44.978
4 OKCRS (Malone)
Oklahoma City Riversport
2 48.126
+0.0
48.126
5 LCKC (Klukaszewski)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 48.828
+0.0
48.828
6 SFCKC (Mack)
South Florida Canoe Kayak Club
4 53.876
+0.0
53.876
7 GHCK (dalumpines)  DNS 
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 +0.0

231: 8:12 AM [8/10] - Men Juvenile K1 200m (MJU-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 43.355
+0.0
43.355
2 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 44.371
+0.0
44.371
3 GHCK (boeholt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 45.765
+0.0
45.765
4 RTR (Taylor)
River Town Racers
2 47.099
+0.0
47.099
5 SCKC (Nopp)
Seattle Canoe and Kayak Club
8 52.899
+0.0
52.899
6 LCKC (Easterday)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 1:12.737
+0.0
1:12.737
7 WCC (Leith)  DNF 
Washington Canoe Club
3 +0.0

232: 8:15 AM [8/10] - Men Juvenile K1 200m (MJU-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 RTR (Majumdar)
River Town Racers
5 43.637
+0.0
43.637
2 LCKC (Pitts)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 44.879
+0.0
44.879
3 GHCK (kusche)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 50.329
+0.0
50.329
4 LCKC (Sykes)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 53.465
+0.0
53.465
5 IWYC (Kamaka)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 56.081
+0.0
56.081
6 LCKC (Collins)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 59.119
+0.0
59.119
7 SFCKC (Anderson)
South Florida Canoe Kayak Club
8 1:02.005
+0.0
1:02.005

233: 8:18 AM [8/10] - Men Juvenile K1 200m (MJU-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 4
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Talbert)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 40.863
+0.0
40.863
2 CASC (Bodine)
Cascade Canoe & Kayak Team
8 41.403
+0.0
41.403
3 GHCK (meek)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 46.403
+0.0
46.403
4 IWYC (Bortnowsky)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 47.773
+0.0
47.773
5 GHCK (harkabus)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 51.235
+0.0
51.235
6 RTR (Leon)
River Town Racers
7 53.591
+0.0
53.591
7 GHCK (larsen)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 56.329
+0.0
56.329

234: 8:21 AM [8/10] - Women Bantam C2 200m (WB-C2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Harper, Annika / Harper, Audrey)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 58.593
+0.0
58.593
2 GHCK (Desantis, S / Blanck, E)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 1:07.523
+0.0
1:07.523
3 GHCK (DeSantis, L / Huston, E)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 1:11.057
+0.0
1:11.057
4 IWYC (Sybounmy, K / Funasake, S)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 1:11.940
+0.0
1:11.940

236: 8:27 AM [8/10] - Men Junior K2 200m (MJR-K2-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Ecker, J / Small, A)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 36.987
+0.0
36.987
2 RTR (Anacleto-Black, D / Caddell, J)
River Town Racers
8 39.649
+0.0
39.649
3 GHCK (Vasquez, E / Plymale, J)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 40.980
+0.0
40.980
4 LCKC (Surles, A / Peck, W)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 41.833
+0.0
41.833
5 RTR (Alva, P / Boeholt, D)
River Town Racers
5 42.619
+0.0
42.619
6 SCKC (Jennings, L / Zikan, J)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 43.046
+0.0
43.046
7 LCKC (Adelberg, A / Klukaszewski, B)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 47.132
+0.0
47.132

237: 8:30 AM [8/10] - Men Junior K2 200m (MJR-K2-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Bevin, C / Wurts, R)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 37.560
+0.0
37.560
2 OKCRS (Cook, A / McMullen, C)
Oklahoma City Riversport
2 38.643
+0.0
38.643
3 LCKC (Deppe, E / Pitts, L)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 40.901
+0.0
40.901
4 RTR (Taylor, K / Eash, J)
River Town Racers
3 43.382
+0.0
43.382
5 IWYC (Busekrus, J / Ruiz, A)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 46.331
+0.0
46.331
6 SDCKT (Ruiz,A / Busekrus)  DNS 
San Diego Canoe and Kayak Team
6 +0.0

238: 8:33 AM [8/10] - Women Juvenile K1 200m (WJU-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Thiessen)
Oklahoma City Riversport
8 50.737
+0.0
50.737
2 SDCKT (Nipper)
San Diego Canoe and Kayak Team
2 52.829
+0.0
52.829
3 GHCK (laird)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 52.955
+0.0
52.955
4 GHCK (st-yves)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 54.422
+0.0
54.422
5 LCKC (Rogers)
Lanier Canoe & Kayak Club
1 55.988
+0.0
55.988
6 LCKC (Ramsey)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 1:03.765
+0.0
1:03.765
7 TCP (Guck)
Twin Cities Paddlesports
5 1:03.977
+0.0
1:03.977
8 LCKC (Allison)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 1:04.703
+0.0
1:04.703
9 BHAM (Spilker)  DNF 
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
6 +0.0

239: 8:36 AM [8/10] - Women Juvenile K1 200m (WJU-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Kelley)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 50.969
+0.0
50.969
2 BHAM (Spilker)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 55.825
+0.0
55.825
3 OKCRS (Palmer)
Oklahoma City Riversport
1 57.386
+0.0
57.386
4 SDCKT (Evans)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 57.549
+0.0
57.549
5 WCC (Rhodes)
Washington Canoe Club
9 59.456
+0.0
59.456
6 IWYC (Morikawa)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 1:00.939
+0.0
1:00.939
7 TCP (Sperbeck)
Twin Cities Paddlesports
2 1:01.336
+0.0
1:01.336
8 TCP (Sterk-Ciresi)
Twin Cities Paddlesports
5 1:02.388
+0.0
1:02.388
9 SCKC (Tsong)
Seattle Canoe and Kayak Club
7 1:02.668
+0.0
1:02.668

242: 8:45 AM [8/10] - Men K1 Master C 200m (MM-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Mitchell)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 48.685
+0.0
48.685
2 UNAF (Evans)
Unaffiliated (USA)
7 51.085
+0.0
51.085
3 WCC (Weiss)
Washington Canoe Club
6 1:04.984
+0.0
1:04.984
4 IWYC (Hoffman)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 1:06.292
+0.0
1:06.292
5 IWYC (Briones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 1:08.505
+0.0
1:08.505
6 UNAF (Landis)
Unaffiliated (USA)
2 1:10.604
+0.0
1:10.604

243: 8:48 AM [8/10] - Men K1 Master C 200m (MM-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 UNAF (Magda)
Unaffiliated (USA)
8 56.565
+0.0
56.565
2 WCC (Johnson)
Washington Canoe Club
6 1:04.976
+0.0
1:04.976
3 IWYC (Dixon)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 1:05.080
+0.0
1:05.080
4 RTR (McCoy)
River Town Racers
5 1:06.285
+0.0
1:06.285
5 RTR (Riszkiewicz)
River Town Racers
3 1:08.072
+0.0
1:08.072
6 IWYC (Garcia)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 1:10.352
+0.0
1:10.352

244: 8:51 AM [8/10] - Men Senior K1 200m (MSR-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Collins)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 38.981
+0.0
38.981
2 SDCKT (Lishchuk)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 39.741
+0.0
39.741
3 LCKC (Mullican)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 39.818
+0.0
39.818
4 RTR (Alva)
River Town Racers
4 41.851
+0.0
41.851
5 OVERH (Wampler)
Overholser Kayak Club
6 49.019
+0.0
49.019
6 GKF (Eliozishvili)  DNF 
Georgian Canoe-Kayak Federation
2 +0.0
7 GKF (Gvishiani)  DNF 
Georgian Canoe-Kayak Federation
7 +0.0

245: 8:54 AM [8/10] - Men Senior K1 200m (MSR-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Errez)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 40.206
+0.0
40.206
2 OKCRS (McMullen)
Oklahoma City Riversport
2 40.363
+0.0
40.363
3 OKCRS (Cook)
Oklahoma City Riversport
5 40.521
+0.0
40.521
4 IWYC (Whitcomb)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 42.130
+0.0
42.130
5 LCKC (Barnes)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 44.114
+0.0
44.114
6 OKCRS (Narvaez)
Oklahoma City Riversport
3 45.016
+0.0
45.016
7 LCKC (Humbertson)  SCRATCH 
Lanier Canoe & Kayak Club
7 +0.0

246: 8:57 AM [8/10] - Men Senior K1 200m (MSR-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 3
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Farley-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 39.543
+0.0
39.543
2 LCKC (Palmer)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 41.603
+0.0
41.603
3 SDCKT (Miller)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 41.606
+0.0
41.606
4 IWYC (Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 42.140
+0.0
42.140
5 LCKC (Burchardt)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 44.081
+0.0
44.081
6 GKF (Khutsaidze)
Georgian Canoe-Kayak Federation
7 45.336
+0.0
45.336
7 SDCKT (Crockett)  SCRATCH 
San Diego Canoe and Kayak Team
3 +0.0

247: 9:00 AM [8/10] - Men Senior K1 200m (MSR-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 4
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Cross-Whiter)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 39.602
+0.0
39.602
2 GHCK (field)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 41.140
+0.0
41.140
3 OKCRS (Yonley)
Oklahoma City Riversport
4 41.871
+0.0
41.871
4 GHCK (chiou)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 42.649
+0.0
42.649
5 SDCKT (Timothy)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 45.339
+0.0
45.339
6 SDCKT (Miller)  SCRATCH 
San Diego Canoe and Kayak Team
2 +0.0
7 UNAF (Landis)  DNS 
Unaffiliated (USA)
7 +0.0

304: 9:03 AM [8/10] - Women Senior K1 200m (WSR-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Barlow)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 46.134
+0.0
46.134
2 BHAM (Wolgamot)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
9 47.872
+0.0
47.872
3 SDCKT (Carrao)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 48.144
+0.0
48.144
4 SDCKT (Urs)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 48.741
+0.0
48.741
5 SDCKT Jackson
San Diego Canoe and Kayak Team
6 49.884
+0.0
49.884
6 OVERH (Cornforth)
Overholser Kayak Club
8 52.438
+0.0
52.438
7 OVERH (Allen)
Overholser Kayak Club
1 57.898
+0.0
57.898
8 SDCKT (Brown)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 1:01.897
+0.0
1:01.897
9 LCKC (Allison)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 1:02.293
+0.0
1:02.293

305: 9:06 AM [8/10] - Women Senior K1 200m (WSR-K1-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (McElroy)
Overholser Kayak Club
5 45.158
+0.0
45.158
2 IWYC (Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 46.220
+0.0
46.220
3 LCKC (Hatchet)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 48.050
+0.0
48.050
4 GHCK (Morse)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 49.384
+0.0
49.384
5 SDCKT (Born)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 49.800
+0.0
49.800
6 SDCKT (Stow)
San Diego Canoe and Kayak Team
0 50.836
+0.0
50.836
7 SDCKT (Urs)  DNF 
San Diego Canoe and Kayak Team
6 +0.0
8 OKCRS (A Allison)  DNF 
Oklahoma City Riversport
1 +0.0
9 SDCKT (Long)  DNF 
San Diego Canoe and Kayak Team
2 +0.0
10 LCKC (Heinkel)  EXCL 
Lanier Canoe & Kayak Club
8 +0.0

265: 9:09 AM [8/10] - Men Para V1 200m (MP-V1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (McCallum)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 56.257
+0.0
56.257
2 SCKC (Kin)
Seattle Canoe and Kayak Club
7 1:24.248
+0.0
1:24.248

248: 9:30 AM [8/10] - Women Junior C2 200m (WJR-C2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Grady, S / Harrison, N)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 53.561
+0.0
53.561
2 WCC (Schuette, H / Schuette, B)
Washington Canoe Club
6 56.521
+0.0
56.521

249: 9:36 AM [8/10] - Men Juvenile K2 200m (MJU-K2-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 CASC (Bodine, A / Majumdar, P)
Cascade Canoe & Kayak Team
4 38.491
+0.0
38.491
2 IWYC (Talbert, S / Schenk, V)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 39.011
+0.0
39.011
3 OKCRS (Malone, J / Taylor, K)
Oklahoma City Riversport
6 43.137
+0.0
43.137
4 GHCK (Meek, S / Dalumpines, D)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 49.839
+0.0
49.839
5 GHCK (Harkabus, K / Leon, K)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 50.438
+0.0
50.438
6 LCKC (Collins, C / May, C)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 50.934
+0.0
50.934
7 WCC (Leith/Ferreria)
Washington Canoe Club
8 53.598
+0.0
53.598

250: 9:39 AM [8/10] - Men Juvenile K2 200m (MJU-K2-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Marsh, A / Boyd, N)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 40.407
+0.0
40.407
2 IWYC (Jones, C / Bortnowski, J)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 40.961
+0.0
40.961
3 GHCK (Boeholt, D / Alva,P)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 41.635
+0.0
41.635
4 GHCK (Larsen, N / Kusche, P)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 49.937
+0.0
49.937
5 SCKC (Nopp, R / Mack, N)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 54.174
+0.0
54.174
6 IWYC (Carlson, J / Kamaka, K)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 59.611
+0.0
59.611

251: 9:42 AM [8/10] - Women Juvenile K2 200m (WJU-K2-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Kelley, F / Libner, Z)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 46.252
+0.0
46.252
2 LCKC (Rogers, K / Grattan, K)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 50.341
+0.0
50.341
3 OKCRS (Thiessen, A / Palmer, G)
Oklahoma City Riversport
2 50.385
+0.0
50.385
4 BHAM (Scoggins, E / Spiker, M)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
6 52.983
+0.0
52.983
5 TCP (Sterk-Ciresi, M / Sperbeck, O)
Twin Cities Paddlesports
3 58.602
+0.0
58.602
6 BHAM (Scoggins, E / Spiker, M)  DNF 
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 +0.0

252: 9:45 AM [8/10] - Women Juvenile K2 200m (WJU-K2-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (St-Yves, N / Laird, R)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 50.394
+0.0
50.394
2 SDCKT (Nipper, K / Evans, T)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 51.582
+0.0
51.582
3 WCC (Smith, R / Rhodes, E)
Washington Canoe Club
3 56.689
+0.0
56.689
4 IWYC (Morikawa,K / Guck, S)
Ikaika Waikiki Yacht Club
7 57.874
+0.0
57.874
5 LCKC (Allison, H / Ramsey, H)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 1:02.392
+0.0
1:02.392
6 GHCK (St-Yves, N / Laird, R)  DNF 
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 +0.0

253: 9:48 AM [8/10] - Men Bantam K1 200m (MB-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Erukulapati)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 45.645
+0.0
45.645
2 IWYC (Carlson)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 47.029
+0.0
47.029
3 LCKC (Haynes)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 47.751
+0.0
47.751
4 BHAM (McGiverin)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
8 48.820
+0.0
48.820
5 WCC (Ferreira)
Washington Canoe Club
7 49.142
+0.0
49.142
6 CASC (Nandakumar)
Cascade Canoe & Kayak Team
6 49.854
+0.0
49.854
7 BHAM (Odegaard)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
9 50.970
+0.0
50.970
8 LCKC (Oakley)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 51.388
+0.0
51.388
9 GHCK (kitching)
Gig Harbor Canoe & Kayak
1 54.957
+0.0
54.957

254: 9:51 AM [8/10] - Men Senior C1 200m (MSR-C1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (kasperbauer)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 43.323
+0.0
43.323
2 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 44.897
+0.0
44.897
3 GHCK (grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 45.738
+0.0
45.738
4 GHCK (paffile)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 47.457
+0.0
47.457
5 TCP (Poecher)
Twin Cities Paddlesports
8 51.894
+0.0
51.894
6 LCKC (Deppe)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 53.616
+0.0
53.616
7 IWYC (Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
9 57.892
+0.0
57.892
8 WCC (Grachev)
Washington Canoe Club
3 58.488
+0.0
58.488

255: 9:54 AM [8/10] - Men Juvenile C2 200m (MJU-C2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Galvan, J / Huston, D)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 50.679
+0.0
50.679
2 LCKC (Dickson, J / Rochester, K)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 53.591
+0.0
53.591
3 GHCK (Blanck, B / Palmer, C)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 55.504
+0.0
55.504
4 WCC (Leith, A / More, T)
Washington Canoe Club
6 1:02.483
+0.0
1:02.483
5 LCKC (Collins, C / May, C)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 1:39.360
+0.0
1:39.360
6 IWYC (Erukulapati,A / Talbert, S)  DNF 
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 +0.0

256: 9:57 AM [8/10] - Women Bantam K1 200m (WB-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
5 50.001
+0.0
50.001
2 GHCK (libner)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 50.416
+0.0
50.416
3 LCKC (Grattan)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 52.891
+0.0
52.891
4 IWYC (Sybounmy)
Ikaika Waikiki Yacht Club
8 54.573
+0.0
54.573
5 OKCRS (Liles)
Oklahoma City Riversport
4 55.379
+0.0
55.379
6 BHAM (E Scoggins)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
9 56.669
+0.0
56.669
7 OKCRS (Moody)
Oklahoma City Riversport
1 56.815
+0.0
56.815
8 IWYC (Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 57.071
+0.0
57.071
9 GHCK (Ohr)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 1:01.769
+0.0
1:01.769

257: 10:00 AM [8/10] - Women Senior C1 200m (WSR-C1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 WCC (Armstrong)
Washington Canoe Club
8 52.364
+0.0
52.364
2 SCKC (Sampson)
Seattle Canoe and Kayak Club
2 52.642
+0.0
52.642
3 LCKC (Martin)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 55.232
+0.0
55.232
4 CASC (Gaetano)
Cascade Canoe & Kayak Team
6 55.790
+0.0
55.790
5 GHCK (Morse)  SCRATCH 
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 +0.0
6 SDCKT (Hein)  DNF 
San Diego Canoe and Kayak Team
7 +0.0
7 GHCK (Nevin)  DNF 
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 +0.0

258: 10:03 AM [8/10] - Men K1 Master B 200m (MM-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 UNAF (Massow)
Unaffiliated (USA)
5 46.026
+0.0
46.026
2 SCKC (de Palma)
Seattle Canoe and Kayak Club
4 49.287
+0.0
49.287
3 SCC (Rimkus)
Sebago Canoe Club
6 50.787
+0.0
50.787
4 LCKC (Dichiacchio)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 52.282
+0.0
52.282
5 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 54.564
+0.0
54.564
6 SCC (Dayan)
Sebago Canoe Club
2 56.901
+0.0
56.901
7 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 57.509
+0.0
57.509
8 SCC (Tokarenko)
Sebago Canoe Club
8 58.690
+0.0
58.690
9 OKCRS (Liles)
Oklahoma City Riversport
1 1:00.864
+0.0
1:00.864

259: 10:06 AM [8/10] - Women Juvenile C2 200m (WJU-C2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Harper, Annika / Hein, Z)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 54.021
+0.0
54.021
2 GHCK (Albrecht, E / Grady, S)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 54.348
+0.0
54.348
3 GHCK (Settle, M / North, K)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 55.037
+0.0
55.037
4 GHCK (Huston, E / Wells, Z)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 59.872
+0.0
59.872
5 LCKC (Martin, A / Dickson, L)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 1:08.959
+0.0
1:08.959
6 WCC (Zahler, A / Rhodes, A)
Washington Canoe Club
6 1:24.169
+0.0
1:24.169

260: 10:09 AM [8/10] - Men Bantam C1 200m (MB-C1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (hester)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 53.258
+0.0
53.258
2 IWYC (Erukulapati)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 55.130
+0.0
55.130
3 LCKC (Hicks)
Lanier Canoe & Kayak Club
1 1:00.010
+0.0
1:00.010
4 GHCK (huston)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 1:04.196
+0.0
1:04.196
5 LCKC (Daniel)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 1:05.816
+0.0
1:05.816
6 GHCK (peterson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 1:11.026
+0.0
1:11.026
7 WCC (More)
Washington Canoe Club
3 1:15.440
+0.0
1:15.440
8 GHCK (adamson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 1:21.852
+0.0
1:21.852
9 IWYC (Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 2:39.616
+0.0
2:39.616

261: 10:12 AM [8/10] - Men Senior K2 200m (MSR-K2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Cross-Whiter/S Collins)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 34.290
+0.0
34.290
2 LCKC (Ethan Palmer/O Farley-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 36.044
+0.0
36.044
3 LCKC (A Mullican/Z Szadovszki)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 36.716
+0.0
36.716
4 SDCKT (J Lishchuk/ N Errez)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 37.042
+0.0
37.042
5 IWYC (K Wilding/N Whitcomb)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 38.288
+0.0
38.288
6 SDCKT (M Miller/R Miller)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 39.890
+0.0
39.890
7 LCKC (E Deppe/J Burchardt)
Lanier Canoe & Kayak Club
1 41.800
+0.0
41.800
8 GHCK (K Field/P Chiou)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 42.049
+0.0
42.049
9 RTR (Z Alva/J d Palma)
River Town Racers
0 43.151
+0.0
43.151
10 SDCKT (C T Crockett/N Errez)  SCRATCH 
San Diego Canoe and Kayak Team
3 +0.0

262: 10:15 AM [8/10] - Women K1 Master B 200m (WM-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Eward)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 54.371
+0.0
54.371
2 LCKC (Henkel)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 54.730
+0.0
54.730
3 WCC (Rhodes)
Washington Canoe Club
4 1:00.786
+0.0
1:00.786
4 SCKC (Holmes)
Seattle Canoe and Kayak Club
8 1:02.470
+0.0
1:02.470
5 LCKC (Marsa)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 1:04.784
+0.0
1:04.784
6 GHCK (mckinney)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 1:12.418
+0.0
1:12.418
7 OVERH (Egorkina)  SCRATCH 
Overholser Kayak Club
5 +0.0
8 IWYC (Oates-Wilding)  DNF 
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 +0.0

263: 10:18 AM [8/10] - Women Bantam C1 200m (WB-C1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Harper)
San Diego Canoe and Kayak Team
1 1:00.862
+0.0
1:00.862
2 SDCKT (Harper)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 1:02.643
+0.0
1:02.643
3 GHCK (desantis)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 1:09.897
+0.0
1:09.897
4 GHCK (desantis)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 1:16.004
+0.0
1:16.004
5 GHCK (blanck)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 1:16.437
+0.0
1:16.437
6 WCC (Rhodes)
Washington Canoe Club
8 1:33.174
+0.0
1:33.174
7 GHCK (huston)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 1:36.853
+0.0
1:36.853
8 GHCK (st-yves)
Gig Harbor Canoe & Kayak
0 1:39.834
+0.0
1:39.834
9 IWYC (Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
9 2:00.357
+0.0
2:00.357
10 LCKC (Dickson)  DNS 
Lanier Canoe & Kayak Club
2 +0.0

264: 10:21 AM [8/10] - Women Senior K2 200m (WSR-K2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (K McElroy/S Barlow)
Overholser Kayak Club
2 41.659
+0.0
41.659
2 BHAM (E Wolgamot/K Wilding)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
0 43.564
+0.0
43.564
3 SDCKT (C Stow/M Corrao)
San Diego Canoe and Kayak Team
1 45.940
+0.0
45.940
4 OVERH (B Cornforth/R Jackson)
Overholser Kayak Club
9 47.364
+0.0
47.364
5 SDCKT (D Borm/M Long)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 49.431
+0.0
49.431
6 GHCK (Alyson Morse/C Gall)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 49.582
+0.0
49.582
7 TCP (A McGrory/S Nelson)
Twin Cities Paddlesports
8 49.884
+0.0
49.884
8 LCKC (A Blanchard/C Allison)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 56.043
+0.0
56.043
9 UNAF (G Valentine/N Rachel-Min)
Unaffiliated (USA)
5 59.127
+0.0
59.127
10 SDCKT (R Brown/needs partner)  DNF 
San Diego Canoe and Kayak Team
3 +0.0

266: 10:24 AM [8/10] - Women Para K1 200m (WP-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (Elwart)
Overholser Kayak Club
4 57.029
+0.0
57.029
2 OVERH (K Allen)
Overholser Kayak Club
5 57.805
+0.0
57.805
3 SDCKT (Channing Cash)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 1:20.591
+0.0
1:20.591
4 OVERH (Egorkina)  DNF 
Overholser Kayak Club
6 +0.0

267: 10:27 AM [8/10] - Men Junior K1 200m (MJR-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Cook)
Oklahoma City Riversport
3 39.278
+0.0
39.278
2 BHAM (Ecker)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
5 39.380
+0.0
39.380
3 SCKC (Small)
Seattle Canoe and Kayak Club
4 39.920
+0.0
39.920
4 GHCK (wurts)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 40.378
+0.0
40.378
5 OKCRS (McMullen)
Oklahoma City Riversport
6 40.525
+0.0
40.525
6 GHCK (bevin)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 40.980
+0.0
40.980
7 RTR (Caddell)
River Town Racers
2 42.403
+0.0
42.403
8 GHCK (vasquez)
Gig Harbor Canoe & Kayak
1 42.868
+0.0
42.868
9 GHCK (plymale)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 43.471
+0.0
43.471

268: 10:30 AM [8/10] - Men C1 Master B 200m (MM-C1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 WCC (Grachev)
Washington Canoe Club
7 55.469
+0.0
55.469
2 VOCC (Story)
Ventura Olympic Canoe Club
6 1:01.679
+0.0
1:01.679
3 WCC (Schuette)
Washington Canoe Club
4 1:01.951
+0.0
1:01.951
4 VOCC (Goldthwaite)
Ventura Olympic Canoe Club
5 1:04.805
+0.0
1:04.805

269a: 10:33 AM [8/10] - Men Bantam K2 200m (MB-K2-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (C McCoy/E Odegaard)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 51.634
+0.0
51.634
2 BHAM (Z McGiverin/K Sorocco)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
7 52.344
+0.0
52.344
3 GHCK (Kitching/A Laird)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 57.376
+0.0
57.376
4 CASC (A Nandakumar/K Wilkinson)
Cascade Canoe & Kayak Team
6 58.967
+0.0
58.967
5 GHCK (G Erickson/K Peterson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 59.101
+0.0
59.101
6 LCKC (Lewallen/Wooters)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 59.632
+0.0
59.632

269b: 10:34 AM [8/10] - Men Bantam K2 200m (MB-K2-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Erukulapati/Carlson)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 51.091
+0.0
51.091
2 IWYC (Kaimana / Kainalu Spear)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 1:01.206
+0.0
1:01.206
3 OVERH (Cornforth/Wyett)
Overholser Kayak Club
2 1:02.577
+0.0
1:02.577
4 LCKC (May/Johnson)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 1:03.224
+0.0
1:03.224
5 IWYC (Lambert/Funasaki)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 1:08.779
+0.0
1:08.779
6 IWYC (Talbert/Abhinav Erukulapati)  DNS 
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 +0.0

270: 10:36 AM [8/10] - Men Senior C2 200m (MSR-C2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Paffile, B / Kasperbauer, K)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 42.999
+0.0
42.999
2 GHCK (Grady, J / Grady, R)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 44.056
+0.0
44.056
3 LCKC (Copper, C / Deppe, D)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 57.531
+0.0
57.531
4 LCKC (Mullican, A / Farley-Klacik, O )  SCRATCH 
Lanier Canoe & Kayak Club
4 +0.0

271: 10:39 AM [8/10] - Women Junior K1 200m (WJR-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Wolgamot)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 46.116
+0.0
46.116
2 IWYC (Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 46.630
+0.0
46.630
3 TCP (Nelson)
Twin Cities Paddlesports
6 48.235
+0.0
48.235
4 BHAM (McCoy)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
7 49.142
+0.0
49.142
5 GHCK (martinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 50.143
+0.0
50.143
6 LPKST (Noskoff)
Lake Padden Kayak Sprint Team
8 50.955
+0.0
50.955
7 TCP (McGrory)
Twin Cities Paddlesports
2 53.197
+0.0
53.197
8 LCKC (Bowmar)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 53.429
+0.0
53.429
9 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
1 54.455
+0.0
54.455

300: 10:40 AM [8/10] - Men Juvenile K1 200m (MJU-K1-200)

 OFFICIAL   Semi-Final 1
Competitor # Finish +/- Total
1 CASC (Bodine)
Cascade Canoe & Kayak Team
3 41.380
+0.0
41.380
2 SCKC (Schenk)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 42.750
+0.0
42.750
3 RTR (Majumdar)
River Town Racers
6 43.870
+0.0
43.870
4 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 44.140
+0.0
44.140
5 LCKC (Boyd)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 44.360
+0.0
44.360
6 GHCK (meek)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 46.880
+0.0
46.880
7 RTR (Taylor)
River Town Racers
1 47.110
+0.0
47.110
8 GHCK (harkabus)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 52.140
+0.0
52.140
9 LCKC (Sykes)  DNS 
Lanier Canoe & Kayak Club
2 +0.0

301: 10:41 AM [8/10] - Men Juvenile K1 200m (MJU-K1-200)

 OFFICIAL   Semi-Final 2
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Talbert)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 41.360
+0.0
41.360
2 IWYC (Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 43.316
+0.0
43.316
3 LCKC (Pitts)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 44.063
+0.0
44.063
4 RTR (Alva)
River Town Racers
6 44.354
+0.0
44.354
5 GHCK (boeholt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 45.544
+0.0
45.544
6 OKCRS (Malone)
Oklahoma City Riversport
2 47.977
+0.0
47.977
7 LCKC (Klukaszewski)
Lanier Canoe & Kayak Club
1 48.148
+0.0
48.148
8 IWYC (Bortnowsky)
Ikaika Waikiki Yacht Club
9 48.545
+0.0
48.545
9 GHCK (kusche)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 50.710
+0.0
50.710

302: 10:42 AM [8/10] - Men Senior K1 200m (MSR-K1-200)

 OFFICIAL   Semi-Final 1
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Collins)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 38.642
+0.0
38.642
2 LCKC (Farley-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 39.010
+0.0
39.010
3 OKCRS (McMullen)
Oklahoma City Riversport
4 41.381
+0.0
41.381
4 GHCK (field)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 42.190
+0.0
42.190
5 IWYC (Whitcomb)
Ikaika Waikiki Yacht Club
1 42.724
+0.0
42.724
6 SDCKT (Lishchuk)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 42.756
+0.0
42.756
7 OKCRS (Yonley)
Oklahoma City Riversport
7 43.030
+0.0
43.030
8 LCKC (Burchardt)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 43.696
+0.0
43.696
9 IWYC (Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 44.365
+0.0
44.365

303: 10:45 AM [8/10] - Men Senior K1 200m (MSR-K1-200)

 OFFICIAL   Semi-Final 2
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Cross-Whiter)
Seattle Canoe and Kayak Club
4 39.651
+0.0
39.651
2 SDCKT (Errez)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 40.160
+0.0
40.160
3 OKCRS (Cook)
Oklahoma City Riversport
8 40.395
+0.0
40.395
4 LCKC (Mullican)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 40.688
+0.0
40.688
5 LCKC (Palmer)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 41.420
+0.0
41.420
6 RTR (Alva)
River Town Racers
2 41.492
+0.0
41.492
7 SDCKT (Miller)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 41.865
+0.0
41.865
8 GHCK (chiou)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 43.194
+0.0
43.194
9 LCKC (Barnes)
Lanier Canoe & Kayak Club
1 45.116
+0.0
45.116

272a: 11:00 AM [8/10] - Women Bantam K2 200m (WB-K2-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Scoggin, A / Scoggins, E)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 50.396
+0.0
50.396
2 GHCK (Ohr, R / Libner, Z)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 53.002
+0.0
53.002
3 GHCK (St-Yves, A / Gill, K)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 56.949
+0.0
56.949
4 SFCKC (Gunnerson/Mazurkaiewizcz)
South Florida Canoe Kayak Club
2 58.602
+0.0
58.602
5 GHCK (Weigelt, L / St-Yves, M)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 59.877
+0.0
59.877
6 LCKC (Foster/Hennigan)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 1:07.355
+0.0
1:07.355

272b: 11:01 AM [8/10] - Women Bantam K2 200m (WB-K2-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Moody/Liles)
Oklahoma City Riversport
6 51.574
+0.0
51.574
2 IWYC (Sybounmy/Funaski)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 54.384
+0.0
54.384
3 GHCK (Clark, A / Guajardo, R)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 58.577
+0.0
58.577
4 IWYC (Gonzalez/Linuma)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 1:00.415
+0.0
1:00.415
5 SCKC (Whitcomb/Tsong)
Seattle Canoe and Kayak Club
7 1:08.840
+0.0
1:08.840
6 OKCRS (McFeeters/Guthrie)  DNF 
Oklahoma City Riversport
5 +0.0

273: 11:03 AM [8/10] - Men K1 Master A 200m (MM-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 UNAF (Landis)
Unaffiliated (USA)
8 44.737
+0.0
44.737
2 OKCRS (Narvaez)
Oklahoma City Riversport
6 45.020
+0.0
45.020
3 LCKC (Miller)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 48.047
+0.0
48.047
4 IWYC (Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
2 49.381
+0.0
49.381
5 GHCK (laird)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 1:06.459
+0.0
1:06.459
6 GHCK (boeholt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 1:09.509
+0.0
1:09.509
7 LCKC (Easterday)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 1:30.559
+0.0
1:30.559

274: 11:06 AM [8/10] - Women Senior C2 200m (WSR-C2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Harrison, N / Sampson, L)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 49.516
+0.0
49.516
2 CASC (Gaetano, L / Armstrong, A)
Cascade Canoe & Kayak Team
5 55.382
+0.0
55.382
3 LCKC (Martin, K / Farley-Klacik, P)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 56.746
+0.0
56.746
4 GHCK (Morse, A / Hanks, S)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 1:07.442
+0.0
1:07.442

275: 11:09 AM [8/10] - Men Junior C1 200m (MJR-C1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Surles)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 45.356
+0.0
45.356
2 OKCRS (Sexton)
Oklahoma City Riversport
5 48.074
+0.0
48.074
3 GHCK (grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 49.592
+0.0
49.592
4 LCKC (Copper)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 50.619
+0.0
50.619
5 GHCK (farquhar)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 50.799
+0.0
50.799
6 TCP (Poecher)
Twin Cities Paddlesports
8 51.358
+0.0
51.358
7 LCKC (Dickson)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 52.685
+0.0
52.685

276: 11:12 AM [8/10] - Men Bantam C2 200m (MB-C2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (W Hester/G Huston)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 56.032
+0.0
56.032
2 LCKC (S Daniel/N Hicks)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 59.082
+0.0
59.082
3 GHCK (C Peterson/E Adamson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 1:15.568
+0.0
1:15.568

277: 11:15 AM [8/10] - Women K1 Master A 200m (WM-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 WCC (McNamee)
Washington Canoe Club
1 54.462
+0.0
54.462
2 OVERH (Egorkina)
Overholser Kayak Club
0 58.250
+0.0
58.250
3 WCC (Ramm)
Washington Canoe Club
3 59.188
+0.0
59.188
4 OVERH (Elwart)
Overholser Kayak Club
4 59.579
+0.0
59.579
5 LCKC (Villanueva)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 1:00.120
+0.0
1:00.120
6 OKCRS (Ilcheva)
Oklahoma City Riversport
2 1:04.568
+0.0
1:04.568
7 GHCK (mckinney)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 1:11.603
+0.0
1:11.603
8 OKCRS (Allison)
Oklahoma City Riversport
7 1:13.390
+0.0
1:13.390
9 SDCKT (Cash)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 1:18.946
+0.0
1:18.946
10 LCKC (Pflug)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 1:21.808
+0.0
1:21.808

278: 11:18 AM [8/10] - Men Para K1 200m (MP-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (Holiday)
Overholser Kayak Club
7 1:14.384
+0.0
1:14.384
2 OVERH (Elwart)  SCRATCH 
Overholser Kayak Club
5 +0.0

279: 11:18 AM [8/10] - Women Para V1 200m (WP-V1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
OVERH (Elwart)  SCRATCH 
Overholser Kayak Club
5 +0.0

280: 11:24 AM [8/10] - Women Junior C1 200m (WJR-C1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Farley-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 1:01.308
+0.0
1:01.308
2 WCC (Schuette)
Washington Canoe Club
3 1:07.870
+0.0
1:07.870
3 SDCKT (Hein)  DNS 
San Diego Canoe and Kayak Team
5 +0.0
4 GHCK (harrison)  DNS 
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 +0.0
5 GHCK (harrison)  DNS 
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 +0.0

281: 11:27 AM [8/10] - Men Juvenile K1 200m (MJU-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 CASC (Bodine)
Cascade Canoe & Kayak Team
4 41.060
+0.0
41.060
2 IWYC (Talbert)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 41.094
+0.0
41.094
3 RTR (Majumdar)
River Town Racers
7 43.242
+0.0
43.242
4 IWYC (Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 43.314
+0.0
43.314
5 LCKC (Pitts)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 43.509
+0.0
43.509
6 RTR (Alva)
River Town Racers
1 43.983
+0.0
43.983
7 SCKC (Schenk)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 44.032
+0.0
44.032
8 LCKC (Boyd)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 44.239
+0.0
44.239
9 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
8 45.528
+0.0
45.528

283: 11:36 AM [8/10] - Men Junior K2 200m (MJR-K2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Ecker, J / Small, A)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
5 36.574
+0.0
36.574
2 GHCK (Bevin, C / Wurts, R)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 37.163
+0.0
37.163
3 OKCRS (Cook, A / McMullen, C)
Oklahoma City Riversport
6 37.588
+0.0
37.588
4 LCKC (Surles, A / Peck, W)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 39.654
+0.0
39.654
5 LCKC (Deppe, E / Pitts, L)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 40.277
+0.0
40.277
6 GHCK (Vasquez, E / Plymale, J)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 40.651
+0.0
40.651
7 RTR (Anacleto-Black, D / Caddell, J)
River Town Racers
3 40.735
+0.0
40.735
8 RTR (Taylor, K / Eash, J)
River Town Racers
1 43.579
+0.0
43.579
9 SCKC (Jennings, L / Zikan, J)
Seattle Canoe and Kayak Club
0 43.739
+0.0
43.739
10 RTR (Alva, P / Boeholt, D)
River Town Racers
9 43.798
+0.0
43.798

284: 11:39 AM [8/10] - Women Juvenile K1 200m (WJU-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Thiessen)
Oklahoma City Riversport
5 48.976
+0.0
48.976
2 GHCK (Kelley)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 49.423
+0.0
49.423
3 GHCK (laird)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 53.014
+0.0
53.014
4 GHCK (st-yves)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 54.278
+0.0
54.278
5 SDCKT (Nipper)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 54.497
+0.0
54.497
6 LCKC (Rogers)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 57.536
+0.0
57.536
7 BHAM (Spilker)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
3 58.184
+0.0
58.184
8 OKCRS (Palmer)
Oklahoma City Riversport
9 59.004
+0.0
59.004
9 SDCKT (Evans)
San Diego Canoe and Kayak Team
1 59.382
+0.0
59.382

285: 11:45 AM [8/10] - Women Junior K2 200m (WJR-K2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (McCoy, Emma / Martinson, T)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 45.464
+0.0
45.464
2 IWYC (Wilding, K / Kusaka, T)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 46.711
+0.0
46.711
3 TCP (McGrory, A / Nelson, S)
Twin Cities Paddlesports
9 47.127
+0.0
47.127
4 OKCRS (Thiessen, A / Alberola, I)
Oklahoma City Riversport
5 48.385
+0.0
48.385
5 LCKC (Bownar, M / Marsh, C)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 52.182
+0.0
52.182
6 SDCKT (Creek, A / Evans, T)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 55.017
+0.0
55.017
7 UNAF (Valentine, G / Morikawa, K)
Unaffiliated (USA)
2 1:01.375
+0.0
1:01.375
8 LCKC (Doss, D / Hayes, M)
Lanier Canoe & Kayak Club
1 1:02.621
+0.0
1:02.621
9 LCKC (Doss, D / Hayes, M)  DNF 
Lanier Canoe & Kayak Club
8 +0.0

286: 11:48 AM [8/10] - Men K1 Master C 200m (MM-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Mitchell)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 49.641
+0.0
49.641
2 UNAF (Evans)
Unaffiliated (USA)
4 50.104
+0.0
50.104
3 UNAF (Magda)
Unaffiliated (USA)
6 59.048
+0.0
59.048
4 WCC (Weiss)
Washington Canoe Club
7 1:03.780
+0.0
1:03.780
5 IWYC (Dixon)
Ikaika Waikiki Yacht Club
8 1:07.351
+0.0
1:07.351
6 IWYC (Hoffman)
Ikaika Waikiki Yacht Club
9 1:08.515
+0.0
1:08.515
7 RTR (Riszkiewicz)
River Town Racers
1 1:08.706
+0.0
1:08.706
8 WCC (Johnson)
Washington Canoe Club
3 1:09.833
+0.0
1:09.833
9 RTR (McCoy)
River Town Racers
2 1:21.179
+0.0
1:21.179

287: 11:51 AM [8/10] - Men Juvenile C1 200m (MJU-C1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Rochester)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 51.625
+0.0
51.625
2 GHCK (galvan)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 53.080
+0.0
53.080
3 IWYC (Talbert)
Ikaika Waikiki Yacht Club
8 53.329
+0.0
53.329
4 GHCK (blanck)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 56.959
+0.0
56.959
5 GHCK (huston)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 57.075
+0.0
57.075
6 IWYC (Erukulapati)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 58.065
+0.0
58.065
7 LCKC (Dickson)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 1:02.477
+0.0
1:02.477
8 GHCK (palmer)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 1:07.845
+0.0
1:07.845
9 WCC (Leith)
Washington Canoe Club
1 1:11.241
+0.0
1:11.241

288: 11:54 AM [8/10] - Men K2 Master A 200m (MM-K2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OKCRS (Yonley, J / Narvaez, P)
Oklahoma City Riversport
2 40.995
+0.0
40.995
2 LCKC (Mitchell, J / Miller, N)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 46.079
+0.0
46.079
3 LCKC (Dichiacchio, J / Surles, S)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 51.685
+0.0
51.685
4 SCC (Rimkus / Tokarenko, I)
Sebago Canoe Club
6 51.861
+0.0
51.861
5 SCC (De La Hoz,C / Dayan, Y)
Sebago Canoe Club
3 58.284
+0.0
58.284
6 GHCK (Laird, A / Boeholt, T)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 1:04.206
+0.0
1:04.206

289: 11:57 AM [8/10] - Men Junior C2 200m (MJR-C2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Grady, J / Surles, E)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 46.701
+0.0
46.701
2 OKCRS (Sexton, C / Poecher, K)
Oklahoma City Riversport
3 49.524
+0.0
49.524
3 LCKC (Dickson, A / Copper, C)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 51.524
+0.0
51.524
4 GHCK (Blank, B / Farquhar, O)
Gig Harbor Canoe & Kayak
4 56.630
+0.0
56.630
5 LCKC (Surles, A / Peck, W)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 1:11.258
+0.0
1:11.258

290: 12:00 PM [8/10] - Women Juvenile C1 200m (WJU-C1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Hein)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 56.718
+0.0
56.718
2 GHCK (north)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 58.798
+0.0
58.798
3 GHCK (grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 1:00.762
+0.0
1:00.762
4 GHCK (albrecht)
Gig Harbor Canoe & Kayak
0 1:01.856
+0.0
1:01.856
5 GHCK (settle)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 1:03.270
+0.0
1:03.270
6 WCC (Schuette)
Washington Canoe Club
1 1:03.370
+0.0
1:03.370
7 GHCK (wells)
Gig Harbor Canoe & Kayak
3 1:03.500
+0.0
1:03.500
8 LCKC (Martin)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 1:07.462
+0.0
1:07.462
9 SDCKT (Nipper)
San Diego Canoe and Kayak Team
2 1:09.096
+0.0
1:09.096
10 WCC (Zahler)
Washington Canoe Club
8 1:45.308
+0.0
1:45.308

291: 12:03 PM [8/10] - Women K1 Master C 200m (WM-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Okuyama)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 1:11.970
+0.0
1:11.970

292: 12:06 PM [8/10] - Men Senior K1 200m (MSR-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Collins)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 38.688
+0.0
38.688
2 LCKC (Farley-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 38.850
+0.0
38.850
3 SCKC (Cross-Whiter)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 39.976
+0.0
39.976
4 LCKC (Mullican)
Lanier Canoe & Kayak Club
2 40.230
+0.0
40.230
5 SDCKT (Errez)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 40.452
+0.0
40.452
6 OKCRS (Cook)
Oklahoma City Riversport
7 41.320
+0.0
41.320
7 LCKC (Palmer)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 41.594
+0.0
41.594
8 RTR (Alva)
River Town Racers
1 42.709
+0.0
42.709
9 OKCRS (McMullen)
Oklahoma City Riversport
8 43.003
+0.0
43.003

306: 12:07 PM [8/10] - Women Bantam K2 200m (WB-K2-200)

 OFFICIAL   Final
Competitor # Finish +/- Total
1 BHAM (Scoggin, A / Scoggins, E)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
5 50.277
+0.0
50.277
2 OKCRS (Moody/Liles)
Oklahoma City Riversport
4 51.603
+0.0
51.603
3 GHCK (Ohr, R / Libner, Z)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 51.763
+0.0
51.763
4 IWYC (Sybounmy/Funaski)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 53.071
+0.0
53.071
5 GHCK (St-Yves, A / Gill, K)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 58.719
+0.0
58.719
6 GHCK (Clark, A / Guajardo, R)
Gig Harbor Canoe & Kayak
8 59.427
+0.0
59.427
7 GHCK (Weigelt, L / St-Yves, M)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 59.447
+0.0
59.447
8 SFCKC (Gunnerson/Mazurkaiewizcz)
South Florida Canoe Kayak Club
2 1:00.571
+0.0
1:00.571
9 IWYC (Gonzalez/Linuma)
Ikaika Waikiki Yacht Club
1 1:01.949
+0.0
1:01.949

293: 12:15 PM [8/10] - Men Juvenile K2 200m (MJU-K2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 CASC (Majumdar)
Cascade Canoe & Kayak Team
5 41.227
+0.0
41.227
2 LCKC (Marsh)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 41.231
+0.0
41.231
3 IWYC (Schenk)
Ikaika Waikiki Yacht Club
4 41.741
+0.0
41.741
4 IWYC (Jones)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 42.105
+0.0
42.105
5 GHCK (Boeholt)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 42.323
+0.0
42.323
6 OKCRS (Taylor)
Oklahoma City Riversport
8 45.595
+0.0
45.595
7 GHCK (Dalumpines)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 49.975
+0.0
49.975
8 GHCK (Leon)
Gig Harbor Canoe & Kayak
1 50.209
+0.0
50.209
9 GHCK (Larsen)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 54.427
+0.0
54.427

294: 12:18 PM [8/10] - Men C2 Master A 200m (MM-C2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
LCKC (O'Dell, J / Surles,S)  SCRATCH 
Lanier Canoe & Kayak Club
4 +0.0
VOCC (Goldthwaite,E / Grachev, M)  SCRATCH 
Ventura Olympic Canoe Club
5 +0.0

295: 12:21 PM [8/10] - Women Senior K1 200m (WSR-K1-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Barlow)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 46.370
+0.0
46.370
2 OVERH (McElroy)
Overholser Kayak Club
5 46.486
+0.0
46.486
3 BHAM (Wolgamot)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
3 48.112
+0.0
48.112
4 SDCKT (Urs)
San Diego Canoe and Kayak Team
2 49.538
+0.0
49.538
5 IWYC (Wilding)
Ikaika Waikiki Yacht Club
6 49.778
+0.0
49.778
6 SDCKT (Carrao)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 49.938
+0.0
49.938
7 LCKC (Hatchet)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 50.798
+0.0
50.798
8 GHCK (Morse)
Gig Harbor Canoe & Kayak
9 52.180
+0.0
52.180
9 SDCKT (Born)
San Diego Canoe and Kayak Team
1 52.198
+0.0
52.198

296: 12:27 PM [8/10] - Women Juvenile K2 200m (WJU-K2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Kelley, F / Libner, Z)
Gig Harbor Canoe & Kayak
5 48.313
+0.0
48.313
2 OKCRS (Thiessen, A / Palmer, G)
Oklahoma City Riversport
7 50.295
+0.0
50.295
3 GHCK (St-Yves, N / Laird, R)
Gig Harbor Canoe & Kayak
6 51.597
+0.0
51.597
4 SDCKT (Nipper, K / Evans, T)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 51.747
+0.0
51.747
5 LCKC (Rogers, K / Grattan, K)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 51.751
+0.0
51.751
6 BHAM (Scoggins, E / Spiker, M)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
8 53.245
+0.0
53.245
7 IWYC (Morikawa,K / Guck, S)
Ikaika Waikiki Yacht Club
9 59.653
+0.0
59.653
8 TCP (Sterk-Ciresi, M / Sperbeck, O)
Twin Cities Paddlesports
1 1:02.002
+0.0
1:02.002
9 WCC (Smith, R / Rhodes, E)  DNS 
Washington Canoe Club
2 +0.0

310: 12:30 PM [8/10] - Men Bantam K2 200m (MB-K2-200)

 OFFICIAL  Grand Final
Competitor # Finish +/- Total
1 IWYC (Erukulapati/Carlson)
Ikaika Waikiki Yacht Club
5 48.299
+0.0
48.299
2 BHAM (Z McGiverin/K Sorocco)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
6 50.473
+0.0
50.473
3 BHAM (C McCoy/E Odegaard)
Bellingham Canoe Kayak Sprint Team
4 51.375
+0.0
51.375
4 GHCK (Kitching/A Laird)
Gig Harbor Canoe & Kayak
7 58.199
+0.0
58.199
5 GHCK (G Erickson/K Peterson)
Gig Harbor Canoe & Kayak
2 59.073
+0.0
59.073
6 LCKC (Lewallen/Wooters)
Lanier Canoe & Kayak Club
9 1:00.207
+0.0
1:00.207
7 CASC (A Nandakumar/K Wilkinson)
Cascade Canoe & Kayak Team
8 1:00.291
+0.0
1:00.291
8 IWYC (Kaimana / Kainalu Spear)
Ikaika Waikiki Yacht Club
3 1:03.311
+0.0
1:03.311
9 OVERH (Cornforth/Wyett)
Overholser Kayak Club
1 1:03.319
+0.0
1:03.319