3/19-3/20/2021

Sprint Olympic & National Team Trials

Nathan Benderson Park
Sarasota-Bradenton, FL USA

Results

1: 10:00 AM [3/19] - Womens K1 200m (WK1-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (Kaitlyn McElroy)
Overholser Kayak Club
5 47.78
+0.0
47.78
2 SDCKT (Renae Jackson)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 49.631
+0.0
49.631
3 IKHA (Kali Wilding)
Ikaika Hawaii
6 50.185
+0.0
50.185
4 IKHA (Knytly Sybounmy)
Ikaika Hawaii
2 53.503
+0.0
53.503
5 IKHA (Kitsy Nipper)
Ikaika Hawaii
3 57.303
+0.0
57.303
6 LCKC (Heidi Henkel)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 1:05.751
+0.0
1:05.751

2: 10:05 AM [3/19] - Womens K1 200m (WK1-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Elena Wolgamot)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
5 48.438
+0.0
48.438
2 LCKC (Shaye Hatchette)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 48.678
+0.0
48.678
3 HCKT (Mehanaokalaikapomaikai Leafchild)
Hawaii Canoe & Kayak Team
7 53.798
+0.0
53.798
4 SDCKT (Jessica Hyne-Dolan)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 57.198
+0.0
57.198
5 SDCKT (Rachelle Brown)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 1:02.736
+0.0
1:02.736

3: 10:10 AM [3/19] - Mens K1 200m (MK1-200)

 OFFICIAL   Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Stanton Collins)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 39.5
+0.0
39.5
2 LCKC (Owen Farely-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 39.858
+0.0
39.858
3 IKHA (Sean Talbert)
Ikaika Hawaii
6 40.468
+0.0
40.468
4 KEYST (Andrii Monastyrskyi)
Keystone Paddlers
8 40.49
+0.0
40.49
5 IKHA (Nicholas Whitcomb)
Ikaika Hawaii
2 42.738
+0.0
42.738
6 SDCKT (Colin McMullen)
San Diego Canoe and Kayak Team
3 42.812
+0.0
42.812
7 HCKT (Cole Jones)
Hawaii Canoe & Kayak Team
7 43.458
+0.0
43.458
8 IKHA (Tyler Dudgeon)
Ikaika Hawaii
1 49.116
+0.0
49.116

4: 10:20 AM [3/19] - Womens C1 200m (WC1-200)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Nevin Harrison)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 52.688
+0.0
52.688
2 SDCKT (Zoe Hein)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 59.382
+0.0
59.382
3 GHCK (Sarah Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
7 59.608
+0.0
59.608
4 CASC (Andreea Ghizila)
Cascade Canoe & Kayak Team
6 1:01.43
+0.0
1:01.43
5 IKHA (Ten Kusaka)
Ikaika Hawaii
3 1:01.963
+0.0
1:01.963

5: 10:25 AM [3/19] - Womens C1 200m (WC1-200)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Lydia Keefe Sampson)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 57.064
+0.0
57.064
2 SCKC (Azusa Murphy)
Seattle Canoe and Kayak Club
4 58.917
+0.0
58.917
3 WCC (Ann Armstrong)
Washington Canoe Club
6 1:02.882
+0.0
1:02.882
4 GHCK (Zella Wells Parkinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
7 1:04.25
+0.0
1:04.25
5 IKHA (Kitsy Nipper)
Ikaika Hawaii
3 1:16.757
+0.0
1:16.757

6: 11:40 AM [3/19] - Womens K1 200m (WK1-200)

 OFFICIAL   Final B
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Heidi Henkel)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 1:02.748
+0.0
1:02.748
2 SDCKT (Rachelle Brown)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 1:02.876
+0.0
1:02.876

7: 11:45 AM [3/19] - Womens K1 200m (WK1-200)

 OFFICIAL   Final A
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Elena Wolgamot)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
4 47.718
+0.0
47.718
2 LCKC (Shaye Hatchette)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 48.03
+0.0
48.03
3 OVERH (Kaitlyn McElroy)
Overholser Kayak Club
5 48.905
+0.0
48.905
4 SDCKT (Renae Jackson)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 50.75
+0.0
50.75
5 IKHA (Kali Wilding)
Ikaika Hawaii
7 51.236
+0.0
51.236
6 IKHA (Knytly Sybounmy)
Ikaika Hawaii
2 53.758
+0.0
53.758
7 SDCKT (Jessica Hyne-Dolan)
San Diego Canoe and Kayak Team
1 54.473
+0.0
54.473
8 HCKT (Mehanaokalaikapomaikai Leafchild)
Hawaii Canoe & Kayak Team
8 54.67
+0.0
54.67
9 IKHA (Kitsy Nipper)
Ikaika Hawaii
9 1:01.087
+0.0
1:01.087

8: 11:55 AM [3/19] - Womens C1 200m (WC1-200)

 OFFICIAL   Final B
Competitor # Finish +/- Total
IKHA (Kitsy Nipper)  SCRATCH 
Ikaika Hawaii
5 +0.0

9: 12:00 PM [3/19] - Womens C1 200m (WC1-200)

 OFFICIAL   Final A
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Nevin Harrison)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 51.254
+0.0
51.254
2 SCKC (Lydia Keefe Sampson)
Seattle Canoe and Kayak Club
4 55.04
+0.0
55.04
3 SCKC (Azusa Murphy)
Seattle Canoe and Kayak Club
3 56.886
+0.0
56.886
4 GHCK (Sarah Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
7 58.152
+0.0
58.152
5 SDCKT (Zoe Hein)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 58.635
+0.0
58.635
6 WCC (Ann Armstrong)
Washington Canoe Club
1 58.979
+0.0
58.979
7 CASC (Andreea Ghizila)
Cascade Canoe & Kayak Team
2 1:00.563
+0.0
1:00.563
8 GHCK (Zella Wells Parkinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
9 1:00.904
+0.0
1:00.904
9 IKHA (Ten Kusaka)
Ikaika Hawaii
8 1:01.688
+0.0
1:01.688

10: 12:40 PM [3/19] - Mens C1 1000m (MC1-1000)

 OFFICIAL   Final
Competitor # Finish +/- Total
1 WCC (Ian Ross)
Washington Canoe Club
5 4:36.517
+0.0
4:36.517
2 GHCK (Jonathan Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
6 4:47.424
+0.0
4:47.424
3 GHCK (Kenny Kasperbauer)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
7 5:05.069
+0.0
5:05.069
4 SDCKT (Isaac Lozano)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 5:06.471
+0.0
5:06.471

11: 12:48 PM [3/19] - Mens K1 1000m (MK1-1000)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Nathan Humbertson)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 4:11.952
+0.0
4:11.952
2 SDCKT (Nate Errez)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 4:12.731
+0.0
4:12.731
3 HCKT (Cole Jones)
Hawaii Canoe & Kayak Team
3 4:26.91
+0.0
4:26.91
4 SDCKT (Colin McMullen)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 4:39.853
+0.0
4:39.853

12: 12:56 PM [3/19] - Mens K1 1000m (MK1-1000)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Alexander Lee)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 4:02.616
+0.0
4:02.616
2 KEYST (Andrii Monastyrskyi)
Keystone Paddlers
3 4:07.077
+0.0
4:07.077
3 UNAF (Jesse Lischuk)
Unaffiliated (USA)
5 4:07.611
+0.0
4:07.611
4 IKHA (Nicholas Whitcomb)
Ikaika Hawaii
6 4:37.441
+0.0
4:37.441
5 IKHA (Tyler Dudgeon)
Ikaika Hawaii
7 4:56.035
+0.0
4:56.035

13: 9:00 AM [3/20] - Womens K2 500m (WK2-500)

 OFFICIAL   Final
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH/LCKC (Kaitlyn McElroy / Shaye Hatchette)
Overholser / Lanier
5 1:59.797
+0.0
1:59.797
2 GHCK/IKHA (Elena Wolgamot / Kali Wilding)
Gig Harbor / Ikaika
4 2:02.503
+0.0
2:02.503
3 SDCKT/HCKT (Renae Jackson / Mehanaokalaikapomaikai Leafchild)
San Diego / Hawaii
3 2:07.643
+0.0
2:07.643
4 IKHA (Kitsy Nipper / Knytly Sybounmy)
Ikaika Hawaii
6 2:23.435
+0.0
2:23.435
5 SDCKT/LCKC (Rachelle Brown / Heidi Henkel)
San Diego / Lanier
7 2:53.423
+0.0
2:53.423

14: 9:05 AM [3/20] - Womens C2 500m (WC2-500)

 OFFICIAL   Final
Competitor # Finish +/- Total
1 SCKC (Lydia Keefe Sampson / Azusa Murphy)
Seattle Canoe and Kayak Club
4 2:20.589
+0.0
2:20.589
2 GHCK (Zella Wells Parkinson / Sarah Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
6 2:28.544
+0.0
2:28.544
3 WCC/CASC (Ann Armstrong / Andreea Ghizila)
Washington / Cascade
5 2:33.26
+0.0
2:33.26

15: 9:35 AM [3/20] - Mens K1 1000m (MK1-1000)

 OFFICIAL   Final B
Competitor # Finish +/- Total
No Lanes Assigned

16: 9:43 AM [3/20] - Mens K1 1000m (MK1-1000)

 OFFICIAL   Final A
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Alexander Lee)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 4:00.745
+0.0
4:00.745
2 UNAF (Jesse Lischuk)
Unaffiliated (USA)
3 4:03.455
+0.0
4:03.455
3 LCKC (Nathan Humbertson)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 4:06.935
+0.0
4:06.935
4 SDCKT (Nate Errez)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 4:08.222
+0.0
4:08.222
5 SDCKT (Colin McMullen)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 4:25.051
+0.0
4:25.051
6 HCKT (Cole Jones)
Hawaii Canoe & Kayak Team
7 4:29.433
+0.0
4:29.433
7 IKHA (Nicholas Whitcomb)
Ikaika Hawaii
2 4:34.535
+0.0
4:34.535
8 IKHA (Tyler Dudgeon)
Ikaika Hawaii
1 5:01.217
+0.0
5:01.217
9 KEYST (Andrii Monastyrskyi)  EXHIB 
Keystone Paddlers
International Athlete
9 4:07.226
+0.0
4:07.226

17: 10:15 AM [3/20] - Womens K1 500m (WK1-500)

 OFFICIAL   Heat 1
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (Kaitlyn McElroy)
Overholser Kayak Club
5 2:19.72
+0.0
2:19.72
2 LCKC (Shaye Hatchette)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 2:22.505
+0.0
2:22.505
3 HCKT (Mehanaokalaikapomaikai Leafchild)
Hawaii Canoe & Kayak Team
8 2:22.785
+0.0
2:22.785
4 IKHA (Kali Wilding)
Ikaika Hawaii
6 2:26.31
+0.0
2:26.31
5 SDCKT (Jessica Hyne-Dolan)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 2:27.637
+0.0
2:27.637
6 LCKC (Heidi Henkel)
Lanier Canoe & Kayak Club
3 2:54.269
+0.0
2:54.269

18: 10:20 AM [3/20] - Womens K1 500m (WK1-500)

 OFFICIAL   Heat 2
Competitor # Finish +/- Total
1 SDCKT (Renae Jackson)
San Diego Canoe and Kayak Team
6 2:16.344
+0.0
2:16.344
2 GHCK (Elena Wolgamot)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
5 2:22.786
+0.0
2:22.786
3 IKHA (Kitsy Nipper)
Ikaika Hawaii
7 2:38.83
+0.0
2:38.83
4 IKHA (Knytly Sybounmy)
Ikaika Hawaii
3 2:39.373
+0.0
2:39.373
5 SDCKT (Rachelle Brown)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 2:48.316
+0.0
2:48.316

19: 11:40 AM [3/20] - Womens C1 500m (WC1-500)

 OFFICIAL   Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Nevin Harrison)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 2:28.147
+0.0
2:28.147
2 SCKC (Lydia Keefe Sampson)
Seattle Canoe and Kayak Club
4 2:32.782
+0.0
2:32.782
3 SCKC (Azusa Murphy)
Seattle Canoe and Kayak Club
2 2:34.228
+0.0
2:34.228
4 GHCK (Sarah Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
8 2:40.237
+0.0
2:40.237
5 SDCKT (Zoe Hein)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 2:41.484
+0.0
2:41.484
6 CASC (Andreea Ghizila)
Cascade Canoe & Kayak Team
6 2:46.708
+0.0
2:46.708
7 IKHA (Ten Kusaka)
Ikaika Hawaii
9 2:49.56
+0.0
2:49.56
8 WCC (Ann Armstrong)
Washington Canoe Club
3 2:50.6
+0.0
2:50.6
9 GHCK (Zella Wells Parkinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
1 2:51.372
+0.0
2:51.372

20: 11:45 AM [3/20] - Womens K1 500m (WK1-500)

 OFFICIAL   Final B
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Heidi Henkel)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 2:43.15
+0.0
2:43.15
2 SDCKT (Rachelle Brown)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 2:43.8
+0.0
2:43.8

21: 11:50 AM [3/20] - Womens K1 500m (WK1-500)

 OFFICIAL   Final A
Competitor # Finish +/- Total
1 OVERH (Kaitlyn McElroy)
Overholser Kayak Club
5 2:05.495
+0.0
2:05.495
2 GHCK (Elena Wolgamot)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
3 2:07.419
+0.0
2:07.419
3 SDCKT (Renae Jackson)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 2:12.157
+0.0
2:12.157
4 LCKC (Shaye Hatchette)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 2:13.009
+0.0
2:13.009
5 HCKT (Mehanaokalaikapomaikai Leafchild)
Hawaii Canoe & Kayak Team
7 2:13.763
+0.0
2:13.763
6 IKHA (Kali Wilding)
Ikaika Hawaii
2 2:19.273
+0.0
2:19.273
7 SDCKT (Jessica Hyne-Dolan)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 2:21.037
+0.0
2:21.037
8 IKHA (Kitsy Nipper)
Ikaika Hawaii
1 2:33.024
+0.0
2:33.024
9 IKHA (Knytly Sybounmy)
Ikaika Hawaii
9 2:33.426
+0.0
2:33.426

22: 12:20 PM [3/20] - Mens C2 1000m (MC2-1000)

 OFFICIAL   Final
Competitor # Finish +/- Total
1 GHCK (Kenny Kasperbauer / Jonathan Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
5 4:11.149
+0.0
4:11.149
2 WCC/SDCTK (Ian Ross / Isaac Lozano)
Washington / San Diego
4 4:15.805
+0.0
4:15.805

23: 12:28 PM [3/20] - Mens K2 1000m (MK2-1000)

 OFFICIAL   Final
Competitor # Finish +/- Total
1 LCKC (Alex Lee / Owen Farely-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 3:38.957
+0.0
3:38.957
2 UNAF/KEYST (Jesse Lischuk / Andrii Monastyrskyi)
Unaffiliated / Keystone
3 3:41.678
+0.0
3:41.678
3 LCKC/SDCKT (Nathan Humbertson / Nate Errez)
Lanier / San Diego
4 3:46.79
+0.0
3:46.79
4 IKHA (Sean Talbert / Nicholas Whitcomb)
Ikaika Hawaii
6 3:57.374
+0.0
3:57.374
5 HCKT/IKHA (Cole Jones / Tyler Dudgeon)
Hawaii / Ikaika
7 4:08.256
+0.0
4:08.256