3/19-3/20/2021

Sprint Olympic & National Team Trials

Nathan Benderson Park
Sarasota-Bradenton, FL USA

Start List

1: 10:00 AM [3/19] - Womens K1 200m (WK1-200)

Heat 1
# Competitor
2 IKHA (Knytly Sybounmy)
Ikaika Hawaii
3 IKHA (Kitsy Nipper)
Ikaika Hawaii
4 SDCKT (Renae Jackson)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 OVERH (Kaitlyn McElroy)
Overholser Kayak Club
6 IKHA (Kali Wilding)
Ikaika Hawaii
7 LCKC (Heidi Henkel)
Lanier Canoe & Kayak Club

2: 10:05 AM [3/19] - Womens K1 200m (WK1-200)

Heat 2
# Competitor
3 SDCKT (Rachelle Brown)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 LCKC (Shaye Hatchette)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 GHCK (Elena Wolgamot)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
6 SDCKT (Jessica Hyne-Dolan)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 HCKT (Mehanaokalaikapomaikai Leafchild)
Hawaii Canoe & Kayak Team

3: 10:10 AM [3/19] - Mens K1 200m (MK1-200)

Final
# Competitor
1 IKHA (Tyler Dudgeon)
Ikaika Hawaii
2 IKHA (Nicholas Whitcomb)
Ikaika Hawaii
3 SDCKT (Colin McMullen)
San Diego Canoe and Kayak Team
4 LCKC (Owen Farely-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 LCKC (Stanton Collins)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 IKHA (Sean Talbert)
Ikaika Hawaii
7 HCKT (Cole Jones)
Hawaii Canoe & Kayak Team
8 KEYST (Andrii Monastyrskyi)
Keystone Paddlers

4: 10:20 AM [3/19] - Womens C1 200m (WC1-200)

Heat 1
# Competitor
3 IKHA (Ten Kusaka)
Ikaika Hawaii
4 SDCKT (Zoe Hein)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 LCKC (Nevin Harrison)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 CASC (Andreea Ghizila)
Cascade Canoe & Kayak Team
7 GHCK (Sarah Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team

5: 10:25 AM [3/19] - Womens C1 200m (WC1-200)

Heat 2
# Competitor
3 IKHA (Kitsy Nipper)
Ikaika Hawaii
4 SCKC (Azusa Murphy)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 SCKC (Lydia Keefe Sampson)
Seattle Canoe and Kayak Club
6 WCC (Ann Armstrong)
Washington Canoe Club
7 GHCK (Zella Wells Parkinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team

6: 11:40 AM [3/19] - Womens K1 200m (WK1-200)

Final B
# Competitor
4 LCKC (Heidi Henkel)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 SDCKT (Rachelle Brown)
San Diego Canoe and Kayak Team

7: 11:45 AM [3/19] - Womens K1 200m (WK1-200)

Final A
# Competitor
1 SDCKT (Jessica Hyne-Dolan)
San Diego Canoe and Kayak Team
2 IKHA (Knytly Sybounmy)
Ikaika Hawaii
3 LCKC (Shaye Hatchette)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 GHCK (Elena Wolgamot)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
5 OVERH (Kaitlyn McElroy)
Overholser Kayak Club
6 SDCKT (Renae Jackson)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 IKHA (Kali Wilding)
Ikaika Hawaii
8 HCKT (Mehanaokalaikapomaikai Leafchild)
Hawaii Canoe & Kayak Team
9 IKHA (Kitsy Nipper)
Ikaika Hawaii

8: 11:55 AM [3/19] - Womens C1 200m (WC1-200)

Final B
# Competitor
5 IKHA (Kitsy Nipper)
Ikaika Hawaii

9: 12:00 PM [3/19] - Womens C1 200m (WC1-200)

Final A
# Competitor
1 WCC (Ann Armstrong)
Washington Canoe Club
2 CASC (Andreea Ghizila)
Cascade Canoe & Kayak Team
3 SCKC (Azusa Murphy)
Seattle Canoe and Kayak Club
4 SCKC (Lydia Keefe Sampson)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 LCKC (Nevin Harrison)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 SDCKT (Zoe Hein)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 GHCK (Sarah Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
8 IKHA (Ten Kusaka)
Ikaika Hawaii
9 GHCK (Zella Wells Parkinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team

10: 12:40 PM [3/19] - Mens C1 1000m (MC1-1000)

Final
# Competitor
4 SDCKT (Isaac Lozano)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 WCC (Ian Ross)
Washington Canoe Club
6 GHCK (Jonathan Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
7 GHCK (Kenny Kasperbauer)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team

11: 12:48 PM [3/19] - Mens K1 1000m (MK1-1000)

Heat 1
# Competitor
3 HCKT (Cole Jones)
Hawaii Canoe & Kayak Team
5 LCKC (Nathan Humbertson)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 SDCKT (Nate Errez)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 SDCKT (Colin McMullen)
San Diego Canoe and Kayak Team

12: 12:56 PM [3/19] - Mens K1 1000m (MK1-1000)

Heat 2
# Competitor
3 KEYST (Andrii Monastyrskyi)
Keystone Paddlers
4 LCKC (Alexander Lee)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 UNAF (Jesse Lischuk)
Unaffiliated (USA)
6 IKHA (Nicholas Whitcomb)
Ikaika Hawaii
7 IKHA (Tyler Dudgeon)
Ikaika Hawaii

13: 9:00 AM [3/20] - Womens K2 500m (WK2-500)

Final
# Competitor
3 SDCKT/HCKT (Renae Jackson / Mehanaokalaikapomaikai Leafchild)
San Diego / Hawaii
4 GHCK/IKHA (Elena Wolgamot / Kali Wilding)
Gig Harbor / Ikaika
5 OVERH/LCKC (Kaitlyn McElroy / Shaye Hatchette)
Overholser / Lanier
6 IKHA (Kitsy Nipper / Knytly Sybounmy)
Ikaika Hawaii
7 SDCKT/LCKC (Rachelle Brown / Heidi Henkel)
San Diego / Lanier

14: 9:05 AM [3/20] - Womens C2 500m (WC2-500)

Final
# Competitor
4 SCKC (Lydia Keefe Sampson / Azusa Murphy)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 WCC/CASC (Ann Armstrong / Andreea Ghizila)
Washington / Cascade
6 GHCK (Zella Wells Parkinson / Sarah Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team

15: 9:35 AM [3/20] - Mens K1 1000m (MK1-1000)

Final B
# Competitor
No Lanes Assigned

16: 9:43 AM [3/20] - Mens K1 1000m (MK1-1000)

Final A
# Competitor
1 IKHA (Tyler Dudgeon)
Ikaika Hawaii
2 IKHA (Nicholas Whitcomb)
Ikaika Hawaii
3 UNAF (Jesse Lischuk)
Unaffiliated (USA)
4 LCKC (Alexander Lee)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 LCKC (Nathan Humbertson)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 SDCKT (Nate Errez)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 HCKT (Cole Jones)
Hawaii Canoe & Kayak Team
8 SDCKT (Colin McMullen)
San Diego Canoe and Kayak Team
9 KEYST (Andrii Monastyrskyi)
Keystone Paddlers

17: 10:15 AM [3/20] - Womens K1 500m (WK1-500)

Heat 1
# Competitor
3 LCKC (Heidi Henkel)
Lanier Canoe & Kayak Club
4 LCKC (Shaye Hatchette)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 OVERH (Kaitlyn McElroy)
Overholser Kayak Club
6 IKHA (Kali Wilding)
Ikaika Hawaii
7 SDCKT (Jessica Hyne-Dolan)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 HCKT (Mehanaokalaikapomaikai Leafchild)
Hawaii Canoe & Kayak Team

18: 10:20 AM [3/20] - Womens K1 500m (WK1-500)

Heat 2
# Competitor
3 IKHA (Knytly Sybounmy)
Ikaika Hawaii
4 SDCKT (Rachelle Brown)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 GHCK (Elena Wolgamot)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
6 SDCKT (Renae Jackson)
San Diego Canoe and Kayak Team
7 IKHA (Kitsy Nipper)
Ikaika Hawaii

19: 11:40 AM [3/20] - Womens C1 500m (WC1-500)

Final
# Competitor
1 GHCK (Zella Wells Parkinson)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
2 SCKC (Azusa Murphy)
Seattle Canoe and Kayak Club
3 WCC (Ann Armstrong)
Washington Canoe Club
4 SCKC (Lydia Keefe Sampson)
Seattle Canoe and Kayak Club
5 LCKC (Nevin Harrison)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 CASC (Andreea Ghizila)
Cascade Canoe & Kayak Team
7 SDCKT (Zoe Hein)
San Diego Canoe and Kayak Team
8 GHCK (Sarah Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
9 IKHA (Ten Kusaka)
Ikaika Hawaii

20: 11:45 AM [3/20] - Womens K1 500m (WK1-500)

Final B
# Competitor
4 LCKC (Heidi Henkel)
Lanier Canoe & Kayak Club
5 SDCKT (Rachelle Brown)
San Diego Canoe and Kayak Team

21: 11:50 AM [3/20] - Womens K1 500m (WK1-500)

Final A
# Competitor
1 IKHA (Kitsy Nipper)
Ikaika Hawaii
2 IKHA (Kali Wilding)
Ikaika Hawaii
3 GHCK (Elena Wolgamot)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team
4 SDCKT (Renae Jackson)
San Diego Canoe and Kayak Team
5 OVERH (Kaitlyn McElroy)
Overholser Kayak Club
6 LCKC (Shaye Hatchette)
Lanier Canoe & Kayak Club
7 HCKT (Mehanaokalaikapomaikai Leafchild)
Hawaii Canoe & Kayak Team
8 SDCKT (Jessica Hyne-Dolan)
San Diego Canoe and Kayak Team
9 IKHA (Knytly Sybounmy)
Ikaika Hawaii

22: 12:20 PM [3/20] - Mens C2 1000m (MC2-1000)

Final
# Competitor
4 WCC/SDCTK (Ian Ross / Isaac Lozano)
Washington / San Diego
5 GHCK (Kenny Kasperbauer / Jonathan Grady)
Gig Harbor Canoe & Kayak Racing Team

23: 12:28 PM [3/20] - Mens K2 1000m (MK2-1000)

Final
# Competitor
3 UNAF/KEYST (Jesse Lischuk / Andrii Monastyrskyi)
Unaffiliated / Keystone
4 LCKC/SDCKT (Nathan Humbertson / Nate Errez)
Lanier / San Diego
5 LCKC (Alex Lee / Owen Farely-Klacik)
Lanier Canoe & Kayak Club
6 IKHA (Sean Talbert / Nicholas Whitcomb)
Ikaika Hawaii
7 HCKT/IKHA (Cole Jones / Tyler Dudgeon)
Hawaii / Ikaika